Vousky nikdy nestříhat!


Vousky jsou roztomilé, ale nejen to, plní zásadní funkci, pomáhají kočkám orientovat se v prostoru.

 

Věděli jste, že kočky jich mají na tvářích přibližně 24? Další se nacházejí nad obočím a na bradičce. Pár jich je také na zadní straně předních nohou. Umožňují kočce orientaci i za omezené viditelnosti či v naprosté tmě, a to na základě proudění vzduchu. Říká se, že hmatové vousky kočkám slouží i jako měřítko. Běly by být široké stejně jako jejich tělo. Když se chce kočka protáhnout nějakým malým otvorem, nejdříve do něj párkrát strčí hlavu, aby se ujistila, že se do něj vejde. Avšak nikdy to nebylo vědecky potvrzeno. Navíc platí, že délka hmatových vousů je závislá na plemeni. Například kočky plemene Rex mají vousy kratší než ostatní plemena a mohou být dokonce zvlněné.

Každopádně je zřejmé, že poškození vousů zásadně snižuje orientaci, proto je kočce nikdy nestříhejte! To platí hlavně pro děti. Pokud kočka o vousky přijde, je značně neklidná, ztratí orientaci, může narážet do věcí a někdy ztratí i smysl pro rovnováhu. Zajímavostí je, že některé úzkostné kočičí mámy svým odvážnějším koťátkům bez pudu sebezáchovy vousky okusují.


Vanda Ročková
Napsáno: 19.3.2016 19:47:59

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz