Testy DNA


Věděli jste, že v dnešní době jsou i pro kočky k dispozici genetické testy, které mohou odhalit vlohy pro některá onemocnění?

 

Při testech se provádí analýza úseku DNA, který je zodpovědný za určitý znak. Takto lze analyzovat například vlohy pro PKD (polycystické ledviny), PRA (degeneraci sítnice), GM (gangliosidosu) atd. Pro chovatelské účely lze kočky geneticky testovat také na paternitu a na některá zbarvení (např. vlohu pro čokoládové zbarvení). V tomto ohledu vám poradí zkušený chovatel daného plemene.

 

Kde se testuje?

Některé testy provádí genetická veterinární laboratoř v Brně při Vysoké škole veterinární, jiné testy provádí pouze zahraniční laboratoře. Pokud máte zájem nechat svou kočku na něco testovat, ptejte se svého veterináře, který vám poradí. Veterináři většinou provedou odběr vzorku a pošlou ho do příslušné laboratoře. Jako vzorky pro analýzu DNA se používají buď buňky tvářové sliznice, které se získají stěrem, nebo malý vzorek krve.

 

Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.6.2015 11:51:49
Napsáno: 29.5.2015 23:26:03

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz