Starší kočka a nově příchozí kotě


aneb kde se tady vzal ten vetřelec

Jak již kdysi dávno řekl Ernest Hemingway - Jedna kočka nevyhnutelně vede k další. Už ani nevím, kde jsem toto motto slyšela poprvé, ale utkvělo mi v paměti a mnohokrát za život jsem si na něj vzpomněla. Je to totiž postřeh "ze života" a mnoho milovníků koček s ním jistě bude souhlasit. Hodně chovatelů začínalo svůj chov s tím, že si pořídí jen jednu kočičku pro radost. Teprve po čase, když zjistili, že nově příchozí kočička chod domácnosti nějak výrazně nenarušila, ba naopak, velice ho zpříjemnila, začali přemýšlet, jestli jí není doma samotné smutno nebo jestli se dokonce nenudí.

A tu se odněkud vzala myšlenka pořídit si kočičku další. Dokonce i mužská část domácnosti, která doposud prosazovala názory typu, že "jedna kočka je až moc" a "další kočku už nikdy, to bych byl blázen" se začala při soužití s kočkou obměkčovat a kočka si je začala pevně omotávat kolem tlapek. Ve chvíli, kdy doma padne konečné rozhodnutí pořídit si další kočku, vyvstává však řada nezodpovězených otázek. Přijme starší kočka nově příchozí kotě? Je lepší pořídit si kotě nebo starší kočku? Hodí se ke kočce opět kočka nebo raději kocour? I když kočky jsou osobnosti poněkud svéhlavé a někdy lze jen těžko odhadnout jejich reakce, pokusím se vám popsat pár zkušeností a postřehů ze soužití s mými kočkami.

Očekávání při příchodu nového koťátka

Když si domů přinášíme koťátko, jsme plni očekávání. Máme určitou představu o tom, jak nová kočička kotě hezky přijme, budou spolu spát v jednom pelíšku, jíst z jedné misky, hrát si a všude kolem bude panovat naprostá harmonie. Jaké je však naše překvapení, v některých případech až přímo zděšení, když se po příchodu domů místo spokojeného předení změní naše doposud klidná a milá kočka v syčící kobru a nově příchozí kotě raději vyklidí pole a schová se pod postel. Může padnout i pár výchovných pohlavků. V takovém případě se často vyděsíme. Nevíme, jestli nové kotě nepopadnout a nevrátit původnímu majiteli nebo starší kočku nevykázat do příslušných mezí.

Příchod nového koťátka


V takovýchto situacích je však nejlepší zachovat klid. Obě kočky potřebují určitý čas na to, aby se spolu sžily a nemůžeme očekávat, že to bude okamžitě. Jak tedy nejlépe nového člena rodiny s ostatními seznámit? Nové koťátko přeneseme v přepravce do místnosti, kde nebudou jiná zvířata a kde bude mít klid. Pomalu otevřeme přepravku, koťátko nevyndáváme násilím, necháme ho, aby vylezlo ven samo. Koťátka jsou od přírody zvídavá, takže nemusíme mít strach, že by se později nevydalo na průzkum. Na koťátko vlídně promlouváme, když opustí přepravku, ukážeme mu jeho záchůdek, mističky s jídlem a vodou, škrabadlo a hračky. Pokud je to možné, dopřejeme mu alespoň 24 hodin klidu a neseznamujeme ho hned první den s ostatními kočkami. Vezmeme nějakou věc, na které ulpěl pach nově příchozího koťátka a tuto věc doneseme do místnosti k naší starší kočce. Neumisťuje ji však přímo před ni, ale dáme ji například do rohu místnosti. Na starší kočku také vlídně mluvíme a uklidňujeme ji. Poté vezmeme nějakou věc našich koček a tu přeneseme do místnosti ke koťátku.

Postup při seznamování


Pokud koťátko bez problémů zvládne první den, je nebojácné a zkoumá pokoj, nastává čas pro pozvolné seznamování s ostatními kočkami. Koťátku otevřeme dveře do ostatních místností v bytě. Dveře do pokoje necháme otevřené, aby se tam mohlo kdykoliv vrátit a najít tam bezpečné útočiště, schovat se v pelíšku nebo na škrabadle. Koťátko při zkoumání bytu doprovázíme, uklidňujeme ho a povzbuzujeme.

Při seznamování koček musíme pamatovat na to, že je to pro obě kočky velká změna, obě jsou ve střehu a vyčkávají. Pokud se k sobě přiblíží blíž, než považují za bezpečné, výhrůžně na sebe zasyčí. Toto chování je naprosto normální a není zapotřebí nijak zasahovat. Nenapomínejte za toto chování své kočky, mají strach a syčení je první způsob jejich obrany. Nesmíme se zaleknout ani v případě, když padne nějaký ten výchovný pohlavek. Obě kočky si mezi sebou potřebují vytyčit určité hranice a určit, která z nich bude v novém domově pánem.

Hra je výborný prostředek při seznamování

Vaše kočky si na sebe nejlépe přivyknou při hře. Vezměte si proto na dobu tří až pěti dnů volno, abyste se všem kočkám mohli pořádně věnovat. To je totiž doba, která bývá pro seznamování koček zlomová. Vyberte nějakou oblíbenou hračku, u které máte vyzkoušené, že vaše kočky zaujme. Výbornou hračkou je kočičí mávátko, které si můžete zakoupit ve specializovaných obchodech nebo si jej snadno vyrobit. Hodně si s oběma kočkami hrajte, při hře totiž nejsnáze zapomenou na strach a rivalitu mezi sebou a snáze se tak spolu sžijí. Během hry vaše kočky občas pohlaďte, vše musí probíhat pozvolna a nenásilně. Hru s vašimi kočkami doporučuji zařadit do pravidelného denního programu každého dne. Nemusíte při hře se svými kočkami trávit hodiny a hodiny, i čtvrthodinka aktivního pohybu je pobaví a upevní se tak i vztah mezi vámi a vašimi kočkami.

Nejčastější chyby majitelů

Mnoho chovatelů udělá hned po příchodu nového koťátka tu chybu, že se mu vehementně věnuje a na starší kočky mu už nezbývá tolik času. Toto jednání ale kočky chápou jako zradu a mají rázem pocit, že je jich člověk vyměnil za nové kotě a ony nejsou pro něho již zajímavé. Takové kočky mohou začít žárlit a odvrátit se od člověka. Proto hned po příchodu nového kotěte domů věnujeme pozornost také starším kočkám. Pohladíme je, uklidníme je a vysvětlíme jim, že i když teď už tu nebudou samy, máme je stále stejně rády, tak jako dřív. Na toto chování musíme myslet i v budoucnu, paradoxně se jim musíme věnovat více než nově příchozímu koťátku. Ony byly u nás první a ony tady mají svá určitá privilegia. Při krmení dostanou ony první porci masa, při mazlení budou ony první pohlazeny.

Další chybou, kterou majitelé koček dělají, je jich přílišná úzkostlivost, strach a starostlivost o jeho kočky. Pokud budeme při seznamování koček nervózní, naše kočky z nás nervozitu vycítí a získají tak pocit, že je něco v nepořádku. Proto zůstaneme klidní a naše kočky naopak uklidňujeme. Mezi naše kočky pokud možno příliš nezasahujeme a respektujeme jejich chování. Nenapomínáme je za jejich syčení nebo udělený pohlavek a chováme se pouze jako pozorovatelé.

Kotě nebo starší kočka? Kočka nebo kocour?

Pokud doma máme již starší kočku, obecně lze říci, že snadněji přijme menší kotě. Nekastrovaná kočka snáze přijme kocoura a nekastrovaný kocour naopak kočku. To však ještě neznamená, že ostatní kombinace by byly vyloučeny nebo nedoporučeny, seznamování však může být trošku komplikovanější a může vyžadovat více trpělivosti. Pokud neplánujeme se věnovat chovu, je nelepší nechat starší kočku, před příchodem nového jedince, vykastrovat.

Rada na závěr

Pokud budeme rozumní a budeme při seznamování koček postupovat pozvolna a pomalu, nebudeme do jejich seznamování příliš zasahovat a vytvoříme jim doma klidnou atmosféru, ve většině případů proběhne seznamování koček bez problémů.


Text a foto: Iva Kaprálková
Chovatelské stanice britských koček SweetNozzles, CZ
www.sweetnozzles.unas.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 8.12.2008 11:49:30

Forum.

Vložit príspěvěk

22.12.2008

saul

jo jo dvě kočenky doma to je radost, samotná - to je málo. Veselé Vánoce všem.

10.4.2009

Martina

ahojky,tak přesně jak píšete,začlo to jednou čičnkou a najednou jich mám 5.Všechno to začalo když mi k domečku došel mazel.Vzali jsme ho domu,a pořídily mu kmaráda.Trvalo to skoro půl roku než si spolu začali hrát a tolerovat jeden druhého.Ale po roce mi toho staršího kocourka zajel nějakej šílenec a tomu malému začalo být smutno,a furt ho hledal.Tak jme mu pořídily kamarádku.Kocourka jsme vykastrovali,ale jak slečna dorostla tak jednoho dne nám vzala roha za ženichem z venku a narodily se další 3.Starší kocourek je vzal uplně v pohodě,je to miláček-nebo možná dostal školu od předchozího mazla,tak byl spíš jak druhá máma.Te´d už mi ani nepřijde,že jich je 5.I když jsem se nejdřív zhrozila,co budu dělat.Dá se to zvládnout,a nijak nenarušují běžný chod domácnosti.Akorát člověk musí být víc čistotnější.Zjistila jsem že po roce a půl jsou čičinky už klidnější a noční rachot se taky ustálil.Takže jsou spíše jako živý plyšáčci.Hebouncí,a umazlení.Bydlíme v bytě,na vesnici,a mají přístup kdykoliv ven,takže i to je docela výhoda,jak pro čičinky tak pro nás.Zjistila jsem že déle jak rok,to kočky jen,doma ,nebavilí.A nedovedu si ani představit,že by kočka,měla být zavřená celý svůj kočičí život jen v domácnosti.Vždyť venku je pro ně tolik zábavy.Samozřejmě v doprovodu Vás :-)) Chce to jen trpělivost a naučit se jim rozumět,pak jsou věrní,stejně jako pesani.Nikdy jsem nechtěla doma kočku,říká se že je blbá.Ale není,jen má svou hlavu a nebude poslouchat primitivní příkazy co by ji omezovalo zchování své divokosti( jako sedni,lehni atd.)psa to naučíte v mládí,a je to pro něj přirozené.Ale není to šelma.tak paček a zdar všem koček :-)

16.8.2009

Eliška

Dobrý den,máme doma skoro 3 letého kocourka a chceme mít další kočičku nebo kocourka.Jak myslíte že by na nové koťátko reagoval náš kocour?

20.8.2009

Lucie

Právě mám doma kočku, která se proměnila v hada, vrčí a syčí. Přinesla jsem ji koťátko pro radost, aby se nenudila. Kotě od první minuty opanovalo prostor, všude je první, u misky, u hlazení, při hraní. Můj miláček jenom ustupuje a vrčí. Kotě schválně zanedbávám a věnuji se především mému zlatíčku. Když koťátko pohladím, hned vidím, jak mě za rohem žárlivě pozoruje kočička, ale přes všechnu snahu to moc nepomáhá. Mé zlatíčko se mnou nemluví. Doufám, že se to časem zlepší. Každou chvíli jsou do sebe zapletené a perou se. Díky vašemu článku mám naději, že to pomine.

14.1.2010

granulkymarben

My jsme si minulý pátek pořídili také k naší "osamocené" britce koťátko. První dny to byla katastrofa. Starší kočka se odstěhovala z jejího pokojíčku do koupelny, kde má klid, ale dnes - skoro po týdnu - je odrzlejší a odrzlejší. V jednu chvílli sebere všechnu odvahu a jde se na toho vetřelce kouknou blíž. Teď jsme v takovém stádiu, kdy si starší kočka hlídá svojí bezpečnou zónu a kotě by si s ní chtělo hrát. Starší kočička dělá den ode dne pokroky, moc jim do toho nezasahujeme, tak snad se skamarádí.

25.1.2010

Katy

Dobrý den, mám vážný problém.Máme doma 10 let kočičku a půl roku máme také malé kotě, také kočičku.Ta starší jí nesnáší,doposud si na ní nezvykla, syčí a vrčí jakmile jí vidí, někdy po malé sekne tlapkou.Velmi nás to mrzí, snažíme se k oběma chovat stejně.Starší kočka nám však začala kámet po bytě i na chodbě, máme pročůrané koberce, dokonce se vyčůrala i do tašky s věcmi.V bytě je puch, že se tam nedá být, nevíme co máme dělat.prosím o radu.Katy

31.12.2011

tereza čeřovska

dobrýden mame doma 16 letou kočku a neví kam si lehnout a me to vadí všude pak mame od ní chlupi co mam dělat děkuji prosim o radu .

31.12.2013

Alžběta

Dobrý den, mám doma rok a půl starou kočku, vykatrovanou-takže ještě skoro kotě,která se nicméně nudí-takže jsem se rozhodla jí pořídit koťátko-bude to v tomhle věku bez komplikací?

31.12.2013

Alžběta Kočvářová

Dobrý den, mám doma rok a půl starou kočku, vykatrovanou-takže ještě skoro kotě,která se nicméně nudí-takže jsem se rozhodla jí pořídit koťátko-bude to v tomhle věku bez komplikací?

24.3.2014

Martina

Dobrý den, přistěhovala jsem se do bytu, ke již žije jeden vykastrovaný 1,5 roku starý kocour. Já sama mám 2 kastrované kocoury. Jednomu je 17 let, jen se napapá, pomazlí a jde spát, mladý kocour mu nevadí, přesto, že na něj syčí, nic si z toho nedělá. Ale s druhým je trochu při seznamování potíž. Je to kastrovaný 7 letý kocourek a chce se s mladším kocourem porvat. Stále ho honí, ten před ním utíká, syčí na něj. Jeho majitelka z toho není nadšená, trvá to už 14 dní. Poraďte mi, jak mám svému kocourovi vysvětlit, aby se nerval, jinak se budeme muset odstěhovat. Musím ještě dodat, že mladší kocour je hodně nevrlý a syčí na oba dva. Díky za radu. Martina

21.4.2014

Lenka

Dobrý den, prosím o radu. Máme dvě rok a půl staré britky, ségry, které jsme si vzaly společně a které bez sebe nikdy nedaly ani ránu. Před týdnem jsme jednu vykastrovaly, protože silně a často mrouskala a od té doby, co se probrala z nakrozy a začala fungovat spolu nevychází. Nekastrovaná jí honí a loví a kastrovaná před ní prchá a syčí. Vůbec nechtěla vylézat, tak jsem se bála, aby chodila jíst, pít a na záchod, tak jsme je oddělily. Jak je dát teď znovu dohromady? Máte s tím někdo zkušenost? Dokážou ležet kousek od sebe, jak ale kastrovaná někam chce jít, hned jí pronásleduje nekastrovaná a je syčení, vrčení a problém. Můžou si nějak ublížit? Mám je nechat, ať si to srovnají sami nebo to nějak usměrňovat? Můžu je nechat samotné doma, nesežerou se mi tu? Vážně nevím a přitom byly nejlepší kamarádky. Děkuji za jakoukoli radu

24.4.2014

Martina

Pro Lenku: Dobrý den, je to hierarchie, vykastrovaná je na kočičím žebříčku hodnot až na konci, kastrovaná je king.Martina

12.10.2015

Nonah

Zdravím všechny kočičí rodiče! Máme doma vykastrovanou 1,5 starou kočičku a včera jsme jí domů přinesli malou kamarádku. Samozřejmě ta starší si brání "její" byt a na malinkou jenom vrčí, syčí a "fackuje" jí. A můj dotaz zní: Může se stát, že pokud budou doma samy, že by mohla starší kočička tu novou malinkou i usmrtit? Nebo půjde opravdu jen o bezpečnou výchovu nového vetřelce? Děkuji, nonah@seznam.cz

14.6.2016

Martina

Dobrý den, ke starší (8let) vykastrované kočce žijící v domě a na zahradě přibyla asi 2letá taky vykastrovaná kočka (neplánovaně). Jenomže ta stará chodí méně domů. Ta mladší ji vyhání. Co máme udělat aby mladší nemusela pryč. Děkuji moc za odpověď

23.7.2016

David

Zdravím mám takový dotaz minulý týden jsme si donesli kočku je jí přibližně 0,5 roku a jelikož jsme usoudili že když nebudeme doma tak by se nudila tak že jí pořídíme její pravou sestru neviděli se pouze týden a ta co ji máme déle už po své sestřičce vrčí a syčí . A otázka zní myslíte že se zžíjí ? Předem díky za odpověd

26.1.2017

Cassy

Tak jsme si také pořidili druhé chlupaté zvířátko. Máme 7 měsíčního kocourka, zatím nekastrovaného, a pořídili jsme mu na výstavě kočiček z útulku stejně starou kámošku, která už tedy kastrovaná je. Je u nás 6 den a je to tedy opravdu zajímavé. Očuchávají se, kočička dolejzá za kocourkem, ale už párkrát jí pořádně vyprášil kožich. Jsem vždycky vyděšená když slyším mňoukání a syční, pak je najdu v klubíčku a oba po sobě jdou. Pak jsou zase v pohodě, kočička zas se chce s kocourkem mazlit a takhle pořád dokola. Pokud to takhle půjde dál, kocourek se vůbec nevyspí :D

5.3.2017

Daniel

Mame doma tri kocky. Matku 2-3 roky a dve jeji kotata. Jedno z kotat spadlo z pateho patra, prezilo a po peripetiich z utulkem je diky Bohu doma. Byla to naprosto harmonicka particka, dnes na tu, co je po operaci ( sili ji patro), obe syci a obchazeji ji obloukem. Co s tim? Vypada, jako by ji nepoznavali, nebo citi leky, jeste narkozu?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz