Protestní močení a kálení


Nečistotnost koček chovaných v bytě je jedním z nejčastějších problémů, který narušuje vzájemný „kočkolidský“ vztah. Pokud majitel kočky zničehonic zjistí, že jeho čtyřnohá společnice močí na koberec nebo zanechává exkrementy na nové sedačce, má co dělat s problémem. Kočka tím totiž dává jasně najevo, že se necítí dobře nebo že jí něco nevyhovuje.

 

Zdravotní důvody

Abyste zjistili, co je příčinou močení nebo kálení mimo kočičí toaletu, je nutné se zamyslet. První, co je třeba udělat, je vyloučit zdravotní komplikace. Nečistotnost může být vyvolána tělesnými obtížemi a bolestmi, proto je nezbytné, aby kočku prohlédl veterinář a vyloučil zdravotní komplikace. Problém můžou způsobovat například cystitidy a močové kameny v močové trubici (především u kocourů), v případě exkrementů jsou to různá průjmová onemocnění. Objevíte-li v moči nebo trusu krev, bude nejpravděpodobnější příčinou nečistotnosti nějaký zdravotní problém.

 

Psychika

Jestliže jsou tělesné příčiny vyloučeny, musíte se zaměřit na psychickou oblast. Kočky obvykle močí na místa, kde se nejvíce zdržují jejich oblíbení lidé, nebo na předměty, které jim patří. Proto se může stát, že nechtěné „překvapení“ naleznete třeba v posteli, na pohovce, v botách, na odloženém prádle apod. Kočky tímto způsobem vyjadřují určitou „stížnost“ na (pro ně) nesnesitelné poměry. Reakce majitele však často nesplní jejich očekávání, protože místo odstranění příčiny problému, se páníček může uchýlit k  trestu, který ovšem problém nevyřeší. Kočky totiž nemůžete nátlakem nutit k činnostem, které u nich vyvolávají strach nebo nejistotu. Buď dobrovolně spolupracují, nebo utečou, v krajních případech urputně bojují.

Kočky jsou velmi citlivé na stres a odolnost vůči němu je velmi individuální záležitost. Pro některou mohou být velmi stresující i malé změny z každodenní zaběhlé rutiny. Další velmi špatně snášejí například přistěhování nového člena do rodiny - ať už se jedná o člověka nebo o nové zvíře. Jiné kočky samotářky může rozrušit i návštěva cizích lidí či hlučná rekonstrukce bytu. Také stěhování či pobyt v cizím prostředí během prázdnin některé kočičky velmi špatně snášejí. Některé dokonce dokáže rozrušit i nový kus nábytku. Příčin stresu může být jednoduše velmi mnoho. Proto se zamyslete, jestli se v  životě zvířete něco nezměnilo. Jak již bylo řečeno, nemusí to být z lidského vnímání nic zásadního, ale z kočičího úhlu pohledu se může jednat o nepřekonatelný problém. Vypracujte si seznam věcí či situací, které se změnily. Všeobecně platí, že kočky mají rády rituály ve všech denních činnostech rodiny. Každé narušení těchto jistot vede ke stresu, který mnoho koček demonstruje tzv. protestním močením či kálením.

 

Kočičí záchod 

Další možnou příčinou může být nevyhovující toaleta. Ta může být malá vzhledem k velikosti zvířete (kočka by se do ní měla bez problémů celá vejít a zaujmout pohodlný postoj k vykonání potřeby i k zahrabání výkalů). Někdy je problémem umístění toalety. Kočičí záchod by měl stát na klidném, bezpečném a trochu odlehlém místě. Neměl by být přímo u dveří nebo v místě, které je velmi frekventované. Rušivě může působit třeba umístění u pračky nebo vedle sprchy. Volnost pohybu může být narušena i visícími předměty, jako jsou třeba ručníky. Kočky nechtějí být při vykonávání potřeby rušeny. Jestliže se kočka během „zasedání“ lekne, je možné, že z toalety uteče a vyhledá si jiné místo, kde potřebu vykoná.

I pro jednu kočku, která žije v bytě, se vyplatí pořídit dva kočičí záchody. V přírodě totiž kočky nekálejí a nemočí na stejném místě. Některé kočky odmítají použít již znečištěnou toaletu a močí raději vedle. Jiné zase používají jednu toaletu k močení a druhou ke kálení. Další zásadou je, že záchůdek by neměl stát vedle misky na krmení nebo u oblíbeného pelíšku.

Existují různé typy toalet od prosté umělohmotné bedýnky až po krytou odvětrávanou toaletu. Ne všechny kočky mají v oblibě zastřešený záchod, všechny ale preferují čistou toaletu dobře naplněnou stelivem. Ideální je hrudkující přírodní stelivo pohlcující vlhkost a pach. Nevhodné jsou hobliny, písek nebo papír. Někdy stačí k odstranění močení mimo toaletu použít jiné stelivo. Kočky z ulice nebo z venkova mohou preferovat zeminu před hrudkujícím kočkolitem. Toaletu je třeba stále udržovat v čistotě. K údržbě nepoužívejte parfémované dezinfekční a dezodorační přípravky, jejichž vůně přetrvává. To totiž může kočku odrazovat.

 

Značkování teritoria

Především nekastrovaní kocouři mají potřebu značit si své teritorium. To je celkem běžná a všeobecně známá věc, která se dá odstranit pomocí kastrace.(Značkování ustane až v 90 % případů.) Někdy se však může stát, že i kočičky si označkují svislé plochy vystříknutím malého množství moči. Příčinou bývá například pocit ohrožení na vlastním území (příchod nové kočky nebo psa do domácnosti, pozorování venkovních koček při pobytu na zasklené lodžii, pach jiné kočky na oblečení majitele, cizí pach jedné z koček žijících v domácnosti po ošetření u veterináře apod.) Močí či trusem mohou také kočky označit pelíšek psa (snaží se tím překrýt jeho pach) nebo boty či odložený oděv lidských návštěvníků domácnosti.

 

Co dělat?

Kočku nikdy fyzicky netrestejte, protože se chová podle své přirozenosti. Trestání za nečistotnost může celou situaci jen zhoršit. Trest od člověka, kterému důvěřuje, považuje za krutost a její psychická nestabilita a stres se ještě zhorší. Zkuste přijít na pravděpodobnou příčinu nežádoucího chování, a pak se snažte tuto příčinu odstranit nebo alespoň zmírnit.

Nejjednodušší případy tohoto nežádoucího chování souvisí s nevyhovující toaletou. Nabídněte kočce větší množství toalet s různým substrátem na několika místech v bytě.

Pokud to bytové podmínky dovolí, je vhodné alespoň dočasně zabránit kočce v přístupu na místo, kde pravidelně vykonává svou potřebu.

Jelikož kočky značkují své teritorium kromě moči také škrábáním a sekretem žlázek přítomných na tlapkách, je dobré umístit na místa, kde kočka značkuje, škrabadla.

Ke kočce přistupujte klidně, mějte s ní trpělivost. Věnujte jí dostatek pozornosti. Pokud miluje mazlení, ve velké míře jí ho dopřávejte. Často si s ní hrajte, například pomocí mávátka. Společné hry a mazlení utuží vzájemný vztah a poskytnou zvířeti potřebné psychické uvolnění. Za všech okolností jí zajistěte úkryt, který bude mít stále k dispozici, bude-li se cítit ohrožená.

Pokud si myslíte, že kočka takto reaguje na příchod nového (lidského) člena domácnosti, zkuste následující postup. Nový člověk by měl kočce nabízet její nejoblíbenější pamlsky a vlídně na ni promlouvat. Nikdy by se neměl násilně pokoušet o bližší kontakt. Původní členové domácnosti by se měli kočce více věnovat, aby neměla pocit, že je odstrčená.

Pokud žádná z výše uvedených rad nepomůže, můžete zkusit další pomůcky, jako jsou feromonové prostředky, terapie Bachovými květy, homeopatika nebo uklidňující léky. O vhodné terapii či užívání medikamentů se vždy poraďte s odborníkem (veterinář, veterinární terapeut, zvířecí psycholog), který vám může pomoci daný problém úspěšně vyřešit.

Vyskytne-li se značkování v souvislosti s příchodem nové kočky do domácnosti, je vhodné držet zvířata nejprve odděleně. Každá kočka musí mít bezpodmínečně vlastní toaletu. Zpočátku jim poskytněte pouze možnost vzájemného pozorování. Až si na vzájemnou přítomnost zvyknou, zkuste je nechat pohybovat se volně (zpočátku však pod dozorem). Většina koček se s novým přírůstkem sžije, existují však jedinci, kteří si na novou kočku nezvyknou nikdy a nezbývá pak jiná možnost, než obě kočky za všech okolností oddělovat.

 

Jak odstranit nepříjemné pachy?

Znečištěná místa důkladně vyčistěte. Pokud bude kočka stále cítit svůj pach, bude jí to víc podněcovat k dalšímu močení. (Někdy je bohužel třeba danou věc odstranit - například z mnohokrát označkovaného koberce nepříjemný pach jen tak nedostanete). Některé kočky odradí vůně routy nebo citronové či pomerančové kůry. Počítejte ale s tím, že pokud neodstraníte příčinu problému, kočka si najde nové místo.

 

Závěrem 

Bohužel se často stává, že majitelé nečistotnost psychicky neustojí a zvíře odloží. V lepším případě se pokusí najít kočce nový domov, v horším ji umístí rovnou do útulku. Jestli však vaši kočku opravdu milujete, pokuste se problém řešit. Vaše čtyřnohá společnice si to jistě zaslouží…

-vr-

Nejčastější důvody nečistotnosti

  • Vystěhování nebo nastěhování člena rodiny (smutek, žárlivost)
  • Změna denního rozvrhu (rekonstrukce, přestěhování)
  • Příchod nové kočky do domácnosti
  • Příchod nového psa
  • Ztráta zvířecího kamaráda
  • Příliš dlouhá a častá samota
  • Nevhodná toaleta
  • Zdravotní problémy
  • Určité pachy a vůně - dráždí k přeznačkování
  • Čistící prostředky na bázi amoniaku - nutí k přeznačkování

 

Použité zdroje:

ŽERTOVÁ, H. Nežádoucí močení a značkování u koček – komplexní řešení

KOLFENBACHOVÁ, E.M. Jejda, zase vedle! časopis Naše kočky číslo 8/07

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.3.2010 23:39:37
Napsáno: 16.3.2010 23:31:58

Forum.

Vložit príspěvěk

20.3.2010

sibermain

..a také pomáhají jedny tabletky, tedy přinejmenším značkování tlumí.

20.3.2010

sibermain

Nečistotnost u koček může člověka vést k jejímu vyhoštění z domu, nebo ke změně majitele. V tomto případě je na místě uvést na pravou míru, co je k tomu vede. Mnohdy se tomu dá předejít. Po vyzkoušení všech variant uvedených výše mohu také doporučit využití bylinek,zvláště pak kozlíku lékařského a šanty kočičí, které mají na kočky zklidňující účinky, či navozují stavy dobré nálady. Zkuste ve vyhledávači na internetu zadat kočičí feromony..i ty by měly zavčas vyřešit lecjaký kočičí nešvar a lze tím předejít k jinak unáhlenému rozhodnutí.

26.8.2010

Anonimus

Jake tabletky smím-li se zeptat?.

14.8.2011

Kristýna

Můj kocour kálí před bedýnkou. Z počátku jsem si myslela, že se jen chudák netrefil, ale začalo se to opakovat. Netrestám ho, ale řešit to chci, jen mě nenapadá jak. Poraďte, prosím. Děkuji

30.11.2011

Terka

Náš kocour nám močí na gauč, máme ho čtyři roky a začal to dělat až teď. Na důvod jsme nepřišli. Je to hrozné, protože to pořádně nejde vydrbat...fakt si nevíme rady. Poraďte prosím. Děkuji.

6.1.2012

kačenka

Dobrý den, naše pětiletá kočka nám začala protestně močit před vchodové dveře od bytu, příčinu známe - ujali jsme se kocourka a naše asociální kočička (bázlivá, nemazlivá...) není schopná se s ním sžít, kocourka už máme 6 měsíců doma, protestní močení starší kočky začalo asi tři měsíce po jeho příchodu a je mnou vyzkoušenými prostředky neřešitelné, při umístění toalety na místo značkování se loužička objeví v protilehlém rohu, při umístění misek s jídlem taktéž, už jsem zoufalá, nechci kočičku dát pryč a kocoura také ne, oba je zbožňuju, ale situace začíná být neúnosná...několikrát denně vytírám moč a v bytě to páchne. Za každou radu či doporuční předem děkuji!

14.2.2013

jarda

Dobrý den poradte prosím mám kocoura 9 měsícú byl nějaký čas venku s kočkama ale ted je u mě ale když jde na toaletu tak po sobě neuklidí ale snaží se ale většinou se mu to nepovede toaleta je otevřená a hluboká kocour po vykonání potřeby tlapkama se snaží zahrabat odpad ale zkoušíto z vrchu toalety a dlouho a nenapadne ho že by měl zahrabávat od spoda v noci je to velký hluk který trvá poměrně dlouho a většinou mě vzbudí mám naplnit toaletu až po okraj jinak kocour když chce vykonat potřebu tak hrabe až na dno ale potom jak jsem napsal tak odpad nezahrabe

12.6.2013

Martina

Dobrý den, máme kočku starou 9let. Problém je, že kočka vykastrovaná, nám močí u hlavních dveří v bytě a u špajzu. Vyzkoušeli jsme úplně všechno..Nic ji neodradí a už nám i dveře nabobtnali. Je to neúnosné. Lze to nějak vyřešit? Protože jinak nevím co s ní budeme dělat. Začalo to před 3lety, když umřela mamka a o té doby si vždycky najde místo, kam jde. Máme ročního syna a tohle už prostě dál nejde :-/ Nehledě na to, že je to cítit a 4x denně vytírám :-/ Máte nějakou radu?

15.6.2013

Jůlinka

Dobrý den, máme doma 11 měsiční nevykastrovanou kočičku (za 2 dny jdeme na kastraci). Bohužel dneska dopoledne se nám vyčůrala při květináči a pak při stěně. Dělala to ještě, když před týdnem, ale koupili jsme ji nové stelivo, tak na něj pravidelně chodila. Bohužel dneska se to opět opakuje. Chodí stále na ty sama místa, která byla už desetkrát vydezinfikovaná octem, ale nic nepomáha. Má nové stelivo - nepomohlo. Myslíte, že značkuje? Je to velmi podezřelé, že čůrá na ty sama místa... Děkuji a budu moc vděčná až mi někdo pomůže. P.S. Nemocná být nemůže, protože nechodí vůbec ven. Kadí do svého záchodu, tak nevím proč čůrá jinde... Změny u nás taky žádné nejsou. Musí to bát to značkování. Jinak nevím co dělat. Myslíte, že až bude vykastrovaná, tak bude už vše v pořádku? Děkuji...

22.9.2013

Irena

Dobrý večer, mám stejný problém se svým 2,5 letým kastrovaným kocourem. Najít řešení se společně s veterinářem snažíme už rok a půl. Feliway, Bachovy esence, šanta, větší počet kočičích záchodů, různá steliva - to vše pomohlo jen krátkodobě. Nakonec jsem se smířila s tím, že vždy po návštěvě svých synů budu v předsíni vytírat kočičí loužičky. Ale v poslední době kocour močí po celém bytě i v době, kdy je vše v klidu a nemáme žádné návštěvy. Mám možnost umístit jej ke svým přátelům, ale nevím, jestli by život venkovní kočky ustál. Poslední možnost, která mě napadla, je ta, že se po dobu mého pobytu v práci nudí a cítí osamělý. Nevím jesli by pomohlo pořídit mu kočičího kamaráda. Máte s takovým řešením někdo zkušenost? A pokud ano, bylo by vhodnější kotě, anebo dospělá kastrovaná kočička? Děkuji

17.3.2015

klara

Dobry den mela bych otazku mam koucourka ma zachudek ale do neho se chodi jen vycurat .. a kaka mi mimo cistim ho snazim se to udrzovat nevim jestli mi to dela treba schvalne muzete mi prosim nejak poradit dekuju za odpovet

13.6.2015

Evca

Mam problem, mam doma dve nova kotatka(sourozence) a nechteji mi chodit na zachod. Kdyz je dam na pisek tak ho zacnou jist a curaji jinde. Co mam delat?

22.8.2015

Simona

bytů, jen ne u nás. Naše fenka to nemůže dělat, chodíme s ní ven a nikde není sama v domě, navíc je čistotná a čůrá daleko od domu. Přesto na nás sousedé jsou naštvaní a že to dělá náš pes. Co s tím ?

22.8.2015

Simona

Prosím o radu. Přistěhovali jsme se do domu s 6 byty, kde rodina má kocoura, co chodí ven. Máme malou fenku a co jsme se nastěhovali, začaly se po domě objevovat louže a hromádky. Nejprve několikrát na rohožce majitelů kocoura, potom co ji odstranili, tak na rohožkách a přede dveřmi jiných bytů, jen ne u nás. Naše fenka to nemůže dělat, chodíme s ní ven a nikde není sama v domě, navíc je čistotná a čůrá daleko od domu. Přesto na nás sousedé jsou naštvaní a že to dělá náš pes. Co s tím ?

10.10.2015

Hana

Dobrý den, prosím o radu, Před 4 měsíci jsme se přestěhovali a kočička nám začala močit v blízkosti jejího wc. Ale až teď posledních 14 dní .Nikdy předtím nic takového neudělala. Záchodek pravidelně čistíme.

5.2.2016

Petra

Dobrý den Problém s močením naší kočky jsme řešili s manželem také a to po opravdu dlouhou dobu. Oba jsme původně pejskaři, ale co přišly na svět děti bylo málo času. Rozhodli jsme se tedy pro kočku, která nevyžaduje venčení. Zkoušeli jsme co se dalo včetně různých postřiků apod. Manžel v těchto situacích nezřídka postupoval jako se psem, aniž by si uvědomoval přirozeně nižší inteligenci koček. Ale jak pročítám i Vaší diskusi sdělím Vám řešení, které jsme zvolili my. Po zkušenostech se psi, jejich oddaností, respektem a inteligencí jsme rozhodně neměli sebe menší touhu se zabývat myšlenkou co asi trápí kočku, že má důvod nám takto znečišťovat byt. Naše řešení spočinulo v odložení kočky ke kamarádovi, co žije na vesnici na dvorek. V prostředí bez pelíšku, se stravou co si chytíš to máš, co nechytíš nemáš, pro naši bývalou kočku představa "něco mě trápí" nabyla zcela jistě poněkud reálnější rozměr. Proto radím, pokud má Váš rozmazlený čtyřnohý člen domácnosti nějaké trápeníčko, které nejste schopni jednoduše odstranit, umístěte jej tam, kde si to teprve pořádně užije. Naši kočku jsme již po pár týdnech neviděli a další už nechceme potkat blíže než koly našeho vozu. Opravdu nemazlit se s tím - nechceš, nemusíš - ven.

26.3.2016

vaclav

mely jsme kocoura 3 mes.,mily,mazlivy,cistotny... a problemy,z celeho bytu si udelal zachod, trpelivost,uklizeni a za 14dni šup do utulku...cestou mnoukal,brecel,dobíval se z přepravky ven...losos miloval ten mu v utulku davat nebudou... Souhlasim pí.Petrou nevažíš si luxusu tak ven.....

21.4.2016

Dana

Dovezli jsme si ročního kocourka, a nezlobte se, prase to je. Na wecko vůbec nechodí ( a že jich má několik ), prostě si to udělá zrovna kde chce... Na parapet, na stůl, křeslo, do vany... A klidně si do toho i lehne. Psychicky i zdravotně je v pořádku. Ale i veterinářka řekla, že to už není kočka, ale opravdu prase.

19.5.2016

Lukáš K

Dobrý den, máme problém s kočičkou. Má 9 měsíců a máme ji něco přes 4 měsíce. A poslední tři týdny nám začala močit mimo toaletu. Prostředí se u nás změnilo ale i tak leze na toaletu ale jen předními tlapkami a zadní nechává na zemi a čůrá na podlahu kterou už značně zničila a to nás trápí. Pomozte prosím.

23.5.2016

Tereza

Naše kočka Ragdollka Akina se počůrává všude, na oblečení, peřiny a polštáře... zašlo to tak daleko, že mi vleze do moji velké kabelky do školy a vyčůrá se mi do ní přímo na všechny věci a hlavně sešity, zničila mi tak už asi 3 sešity a z kabelky zápach prostě nejde dostat. Počůrávání věcí však není jediný problém. Kočka neustále mňauká až strašivým způsobem a hlavně v noci, takže nemůžeme spát. Dlouho nebyla připuštěná, může to být tím? Neustále se chce mazlit a otírá se o věci a jelikož je dlouhosrstá, tak jsou chlupy prostě všude.... Mohla by být řešením kastrace?

27.6.2016

Ludmila

Dobrý večer Vážená pí Petro.Díky takovým lidem jako jste vy se některým kočičkám daří špatně.Styďte se.

30.7.2016

Klára

pí Petro, taky bych vám přála aby vás manžel vyhodil po první známce problému. Vás bych tedy nechtěla potkat blíže, než koly mého vozu.

7.8.2016

Terka

Tak toto se u nás vyřešilo koupí záchůdku Catgenie.

29.9.2016

Klára

A jinak jste normalni Petro? To ze nemate zodpovednost za svoje, to mi muze byt uplne jedno, ale jit se tim chlubit verejne na stranky o kockach, to mi hlava nebere. Abyste se nedivila az vy budete mit trapenicko a manzel vas vyhodi z bytu a potka koly auta, protoze je jiste sympatak podle vaseho popisu.

6.10.2016

Michael

Plně souhlasím se zde tolik nenáviděnou paní Petrou. Máme s manželkou 2 Pitbully a 1 kočku a jediný problém není ve psech, ale v kočičce. Chová se jako milostpaní, má vše, co potřebuje a taky začala všude čůrat. Zpočátku jsme si mysleli, že to dělá pes, ale nakonec jsme ji přistihli, jak si spokojeně čůrá přímo do postele a když ji chtěl člověk potrestat, ještě se vztekala, oháněla a sekala drápky. Tohle si nemůže dovolit! Dokud se nebude chovat jako ostatní členové domácnosti, není v ní vítána. Občas tajně doufám, že jí jeden ze psů přestane tolerovat a ukáže jí, kde je její místo! Byla chyba pořídit si kočku!!!

20.10.2016

Milan

Několikrát se tu opakuje dotaz co sakra delat a nikde zadna odpověď. My mame 4 roky ragdollku a nikdy necurala a ani ted necura. Ovsem ujali jsme se 1,5 rocniho kocourka a pochcane je porad dokola moje matrace anebo moje misto na sedacce. Uz jsme vyzkouseli vsechno mozne a nic nezabira. Cura tak dvakrat trikrat do tydne a nemit chranice tak bysme meli uz asi 10tou matraci. To neni normalni ja uz fakt nemuzu. Nechci ho dat pryc protoze krome curani je neskutecene zlaty, a tedy jeste krome obcasne bytky s kikinou. Ale jinak uz fakt nevim. Mame dve zachody, pravidelne cistime, mazlime se maximalne bo nemame s manzelkou deti takze kocky jsou jako nase decka, ale furt proste chci a chci. Nebyli jsme jeste u veterinare protoze nam chytra doktorka rekla ze musime odebrat vzorek moci a ten dovest nejpozdeji do 2 hodin od odebrani. Jak mam sakra odebrat vzorek moci ze sedacky nebo matrace a do dvou hodin ho dorucit kdyz navic cura vecer??? Mate tady nekdo fakt kloudnou radu PROSIIIIIM.

29.10.2016

Pavel

Kočka chodí na záchod zásadně a pouze když tam jsme my.Má toaletu v koupelně a pravidelně jak se jdeme koupat,čistit zuby,ona tam jde a kálí.Nikdy nemočí,to chodí jindy,ale vždy jde pouze o velkou.

9.11.2016

Kocickova

Chtěla jsem napsat o svém problému. Zde mne utvrdilo po přečtení že jde v naší Kočiči rodině o žárlivost. A je na mne abych situaci vyřešila sama. Mám Kočiči utulkovou rodinu cca 30 let. Před nimi sem měla 12 let psa. NIKDY BYCH NESROVNAVALA PSA S KOČKOU A NAOPAK. Věřím Že boží mlýny melou pomalu ale jistě. A že taky dojde na ty co vyhazují kočky VEN PROTOŽE SI NEVAZI LUXUSU!

11.11.2016

Barbora

Dobrý den,prosím o radu.dostsla jsem kotě,dnes mu je cca 3měsíce,kocour se naučil na záchod vše bylo super.Hlídala jsem pár dní tetě fenu a kocour začal močit.Myslela jsem si,že to bude psem,ale když jsrm psa vrátila byl opravdu asi 10dnů klid a pak to začalo na novo,močí dětem do postele synovi i nakadil,na oblečení močí,manželovi i mě na peřiny.Už opeavdu nevím co sním.Zkusila jsem to po dobrém i zlém.Prosím poraďte.Děkuji

2.2.2017

Nikola

Petro vy jste proste krava...Vy byste potrebovala byt pod temi koly aut...Fuj,je mi z vas zle!!!

9.6.2017

Sarka

Vaclav a Petra: Teda po precteni Vasich nazoru je mi z Vas opravdu spatne. Chovate se jako male deti, co si poridi zvire, a zjisti, ze vyzaduje i peci. Jsem presvedcena, ze kocicky se maji lip v utulku, nez u Vas. Jste fakt lidsky chudaci!

13.6.2017

Jaqux @ seznam . cz

...reakce na: Petra (napsala 5.2.2016) To, co píšete, mne dosti namíchlo a nemohu nereagovat. Mimo jiné píšete, že "Manžel v těchto situacích nezřídka postupoval jako se psem, aniž by si uvědomoval přirozeně nižší inteligenci koček". Tak to prr! Dle Vašeho příspěvku, Petro, o kočkách víte kulové, tak na základě ČEHO máte tu drzost tvrdit, že jsou psi přirozeně inteligentnější než kočky?? Možná si psí inteligenci pletete s tupou psí oddaností páníčkovi. Psa můžete vycvičit, aby dělal/nedělal, co páníček chce. Kočku nemůžete vycvičit. Kočku si musíte ZÍSKAT.. To není tak jednoduché jako se psem.., páníček kočky totiž musí zapojit svůj mozek.. Pes je kolikrát věrný, ikdyž se k němu jeho páníček chová špatně.. to je možná (z pohledu lidského chápání) úctyhodné (kdybychom mluvili o člověku a la oddanost vojáka své královně jako tomu bylo v dávných dobách, kdy pojem Čest ještě měl svůj obsah), ovšem my tu nemluvíme o člověku, nýbrž o psu. Je to snad známka jeho "inteligence" se sebou že nechá páníčka špatně zacházet?! Není! My dva se asi neshodneme, ale snad aslespoň uznáte, že inteligentnější než pes nebo kočka je člověk a Vy jste (a předpokládám, že Váš manžel též) člověk. Homo Sapiens Sapiens, čili člověk moudrý. Ale moudře se nechováte.. Proč? A tady se dostáváme, tak říkajíc, k jádru pudla, a sice, že KOČKA NENÍ PES. Máte býti moudrými tvory, inteligentnějšími než pes nebo kočka, takže máte mít schopnost hledat řešení "když něco nefunguje". Napadlo Vás nebo manžela udělat něco naprosto triviálního (co mimochodem dnes zvládne pomalu dítě v předškolním věku..) jako například napsat do Googlu něco jako jako "kočka kočí kam nemá" nebo něco podobného a HLEDAT odpověď? Ne. Vy raději konstatujete, že když se kočka nechová jako pes, tak je míň inteligentnější a dáte ji pryč. Je dobře, že jste dali kočku pryč. NEZASLOUŽÍTE si ji. P.S.: A pokud náhodou teď cítíte stud za vaše jednání, nezoufejte. Kočka se neztratí. Vzhledem ke své velikosti je to ten nedrsnější savec-predátor na světě a nepotřebuje vás.

13.6.2017

Jaqux @ seznam . cz

Čtu si další příspěvky a nestačím se divit.. Já nejsem vůbec žádný odborník na kočky, ani omylem, ale když jsme si s manželkou domů donesli naši první kočičku, tak jsme alespoň zjišťovali co a jak.. prostě proto, že nám to přišlo logické a přirozené.. Lidi, vy se vůbec nezajímáte o své mazlíčky?! O jejich způsoby chování? O jejich potřeby? Kočka není pes, kočka je nezávislá, ta nebude "dávat", pokud "vy jen berete"..a její přízeň si nezasloužíte "dáváním podle lidských měřítek".. leda "dáváním podle kočíčích měřítek".. Zjišťujete si vůbec nějaké info proč se něco děje "nesprávně" ? Naprosté základy jako, že kocouři značkují víc než kočky. Že po kastraci kocouři většinou přestanou tak moc značkovat nebo se alespoň jejich touha značkovat výrazně omezí a že kočky po kastraci přestanou značkovat až na vyjímky úplně. Že když kočičku nenecháte kastrovat a současně jí neumožníte si "vybít si pudy", tak ji požkozujete na zdraví! Proto kočičky kastrovat určitě, jinak jim ubližujete! Že kočky jsou teritoriální, tzn. "musí být pány/paní svého prostoru" a když jim to neumožníte (škrabadlo nebo vyvýšené místo v každé místnosti, ...), tak jejich nevoli pocítíte.. jenže to není "msta" dle lidského chápání, nýbrž prostá kočíčí přirozená reakce. ..na facebooku existuje skupina "Bydlím u své kočky" - to je naprosto trefné popsání situace z hlediska kočky.. Kočky to neberou tak, že vy jste jejich "chlebodárci".. Ony vám DOVOLUJÍ jimi být a tak to také musíte brát. Přízeň svojí kočky si musíte ZASLOUŽIT. Nedokážete to? Přijde vám to ponižující? Každý tvor se musí podřídit vám a ne vy jemu? ..to by přece bylo nepřijatelné ponížení, že ano! Vzkaz pro takovéto z vás: Nemějte ŽÁDNÉ mazlíčky. Byli by s vámi nešťastní, protože vy nikdy nepochopíte, co potřebují. A co je nejhorší: ani vás to nebude zajímat.. Vy, kterých se to týká a nejste až přespříliš zvrácení a zkažení, vraťte se ke svým tupým psům. Ti nepotřebují vaši lásku ani uznání, jen občasné pohlazení a nepříliš mnoho bití a budou poslušní. Pozn: toto se samozřejmě netýká všech "normálních pejskařů", kteří svoje psy milují a dávají jim vše, co pro svůj spokojený život potřebují, protože tito snad nejsou tak hloupí (pamatujete na Homo Sapiens Sapiens?), aby chtěli po kočce stejné chování jako po psovi.. Řešení mnoha vašich problému je na dosah - stačí shlédnout videa: Jackson Galaxy - Má pekelná kočka ( Odkaz ) ; nebo určitě se dá najít na YouTube (https://Odkaz ) Kočka není pes - to je pořad vysílaný tuším na ČT ( Odkaz ). ; kdo má doma SmartTV s podporou technologie HbbTV, ten se může dívat na všechny doposud uvedené pořady pohodlně ze svého gauče.. Když narazíte na problém s vaší kočkou, hledejte příčinu a hlavně mějte na paměti, že (ikdyž se to může zdát), vaše kočka neumí "nenávidět", neumí "mstít se" a neumí "dělat naschvál". Takhle kočka neuvažuje a uvažovat nebude a pokud se takto (podle člověčích měřítek) chová, nabeton to není proto, že vás chce naštvat (přestože byste na to v danou chíli přísahali), ale prostě jí něco schází. Třeba se jí dost nevěnujete. Třeba žárlí, že se více věnujete svým koníčkům a ne jí. Třeba ji necháváte často samotnou a kočička to špatně snáší a stýská se jí po Vás.. Nedávno se mě osobně stalo, že mě jedna z našich koček opakovaně čůrala na moje věci. Vyvrcholilo to tím, že počůrala mou část manželské postele a nakonec i moje sandály. Přirozená lidská (= pro kočičí svět nesprávná) reakce by byla, kdybych naši kočku potrestal. Jenže bych si tím nepomohl a situaci nezlepšil. A proto, přestože se mě to nelíbilo a říkal jsem si "proč je zlá na MĚ??? já jsem přece na ni hodný a nic špatného jí nedělám...!!!", jsem si vyslechl rady znalejších a (ikdyž to bylo těžké přijmout), pochopil jsem, že to, že si "značkuje" (= očůrává) věci s mým pachem (postel, boty) není proto, že by mě "nenáviděla", ale jednoduše proto, že mě má ráda, ale dostatečně nepociťuje mou náklonost a tímto si mě snaží označkovat, že jsem "její".. toto když si uvědomíte,ntakl vás vztek přejde.. Vyslyšel jsem volání svojí kočky, dal jí více náklonosti a teď je šťastná a spokojená a mě se to líbí. A o tom to je. Soužití s kočkou není jen o mě. Je to o NÁS. Divné? Zkuste se víc dozvědět. P.S.: @8P

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz