Proč kočky vydávají zvláštní zvuky, když vidí ptáky za oknem?


Nedělají to všechny kočky, ale u některých lze toto chování pozorovat. Jedná se o zvláštní hrdelní zvuky, jež vydávají vzrušené kočky, když vidí potenciální kořist, kterou nemohou chytit. Uvádí se, že se takto projevují pouze zvířata, která nechodí ven.

 

Nejpravděpodobnější teorie vysvětluje, že je to určitý způsob vrčení predátora, kterým kočka ukazuje, že je připravena na lov, ale nemůže se ke kořisti dostat. Je to něco na způsob frustrace. Kočky totiž za normálních okolností žádné zvuky před útokem nevydávají, aby nevyplašily svou kořist. Dalším možným vysvětlením je, že kočka tímto způsobem ukazuje, jak je nadšená, že vidí ptáka, a snaží se na to upozornit svého majitele. Možná tím jakoby simuluje lov a drcení kořisti. Nejméně pravděpodobné je vysvětlení, že kočka těmito zvláštními zvuky vábí kořist k sobě. Ať tak či onak, kočky jsou u toho velmi roztomilé. Přesvědčte se v následujících ukázkách:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ILFCDPjwSBw

https://www.youtube.com/watch?v=6qqy5dlYRTI

 

foto: publicdomainpictures.net


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.12.2018 16:40:00
Napsáno: 28.12.2018 16:39:27

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz