Proč kočky předou?


Charakteristické předení zná každý majitel kočky. Kočka tak dává najevo, že se cítí uvolněně a v pohodě. Jenže předoucí kočka tím vyjadřuje víc než jen spokojenost. Je to i prostředek k uklidnění či tišení bolesti.

 

  • Ve většině případů dává kočka předením najevo, že je šťastná a že se jí vede dobře. Vyjadřuje tak své sympatie k člověku nebo jinému zvířeti.

  • Často kočky předou ve fázi usínání. Předení má totiž uklidňující účinky.

  • Při střetu s nadřazeným zvířetem dává tímto způsobem kočka najevo, že je přátelsky naladěná a neškodná, zkrátka se nechce pouštět do žádných potyček.

  • Výše postavené kočky předou, aby daly najevo ostatním kočkám, že jim od nich nehrozí nebezpečí.

  • Předením se kočky samy uklidňují. Mnohdy začnou vrnět, když se ocitnou ve velkém stresu, třeba při nepřehledné nebo nebezpečné situaci, ze které se neumějí dostat.

  • Staré či nemocné kočky vrněním dávají najevo, že jsou slabé a neškodné, takže od nich nic špatného nehrozí.

  • Koťata používají předení, aby dala matce najevo, že jsou v pořádku. Tímto způsobem také matka uklidňuje své potomstvo.

  • Bylo zjištěno, že vibrace vznikající při předení přispívají k uzdravování. Například zlomené kosti se předoucím zraněným kočkám hojí mnohem rychleji. Vědci zjistili, že tóny o frekvenci 20 - 50 hertzů vytvářejí vibrace, které se přenášejí na kosti a podporují srůstání kostí. Mají vliv i na zdravé kosti a zvyšují jejich pevnost. Kočka tak léčí nejen sama sebe, ale jemné tóny pozitivně působí i na psychiku člověka.

 

Zdroj: Gerd Ludwig, Kočičí řeč, Euromedia, edice Esence, 2017

www.maxpixel.net

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.5.2018 15:44:42
Napsáno: 30.5.2018 15:43:19

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz