Proč jsou dvě kočky lepší než jedna?


Pokud člověk s kočkami tráví všechen svůj volný čas a má ve svém bytě několik (často i desítky) nalezenců, získá velmi dobrou příležitost pozorovat, jak se uvnitř kočičího kolektivu vytváří kamarádství…

 

Kočky, které do depozita přišly jako koťata z jednoho vrhu, mají k sobě i v dospělosti mnohem blíže než ty, které spolu nevyrůstaly. Moc dobře víme, že i kdyby se člověk snažil sebevíc, kočičí hry svému čtyřnohému jedináčkovi nikdy nenahradí. Přesto se většina lidí zdráhá pořídit si dvě kočky a jsou přesvědčeni, že je to jen věc zvyku a jejich kočce bude dobře i samotné.

 

Samota je nuda

O něco lépe samotu snáší starší kočky, i ty jsou však smutné, když je jejich páníček celé dny v práci a ony jsou samy doma. Jistě, zvyknou si, ale připadá nám, že vedou mnohem smutnější život než ty, které odešly do nového domova spolu. Co vede lidi k tomu, že se tak brání druhé kočce? Jakoby měli strach, že budou mít najednou plný byt koček a na ně už tam nezbude místo J Ovšem nezapomínejme, že kočka velmi ráda odpočívá, sice se ráda proběhne a zařádí si, ale pak si o to raději zdřímne. A když jí pak zbude chvilka, polehává a pozoruje okolí. Přitom ještě než se uloží ke spánku, pořádně si umyje kožíšek. Když jsou kočky dvě, jsou jejich honičky možná intenzivnější, o to déle pak ale odpočívají. Jestliže je kočka sama, neznamená to automaticky, že je doma větší klid. Naopak: pokud se nudí, upozorňuje na sebe, shazuje věci s poliček, po nocích honí „virtuální“ myšky a na svou lidskou rodinu je mnohem více fixovaná, v důsledku čehož pak na jakoukoliv změnu v domácnosti reaguje mnohem citlivěji. Není tedy nic neobvyklého, že kočka jedináček začne žárlit. Například když si její páníček přivede domů návštěvu nebo nového člena domácnosti (miminko, nový partner). Svůj protest proti vetřelci pak začne kočka dávat patřičným způsobem najevo (nejčastěji tak, že začne svou potřebu konat mimo svou toaletu).

 

Správné rozhodnutí

Tento příspěvek rozhodně neznamená, že zásadně neumísťujeme kočky k lidem, kde žádné jiné zvířátko není. To vždy záleží na konkrétních okolnostech - jak často bývá zájemce doma, zda žije sám nebo s více lidmi, jestli bude mít kočka v novém domově výběh atd. Existují navíc kočky, které ostatní příslušníky svého druhu nemají rády. Budeme-li vám však tvrdit, že kočička, kterou jste si u nás vybrali, potřebuje mít v novém domově kamaráda, měli byste vědět, že:

Je skvělé, že se chcete ujmout kočky z útulku a dát jí domov. Jistě máte v úmyslu postarat se o ni co nejlépe a zajistit, aby se u vás cítila co nejšťastnější. Přijměte proto radu, kterou vám při umísťování dáváme, a vezměte z útulku i jejího kamaráda či kamarádku. Až je budete pozorovat, jak si spolu hrají, navzájem se omývají a pak spolu spokojeně usínají, poznáte, že vaše rozhodnutí bylo správné.

Chápeme, že podobné argumenty, zvláště pocházejí-li od nás, mohou vyznít jako manipulace ve snaze umístit co největší počet koček. Věřte však, že kdybychom u některých koček – zvláště koťat – netrvaly na tom, že je dáme jen ve dvojicích, byly bychom na tom co do celkového počtu umístěných mnohem lépe. A že když se vás snažíme přesvědčit, abyste si vámi vybrané kotě vzali společně se sourozencem nebo s kamarádem, je to jen proto, že chceme, aby se u vás cítilo skutečně spokojeně. Zde naleznete spoustu zpráv od lidí, kteří doma dvě kočky mají. Někteří si vzali dvě (nebo rovnou třiJ) najednou a teď si libují, jak se spolu zabaví, jiní si druhou kočku pořídili ke své první kočce později a najednou s  radostí zjišťují, jak jejich první kočka ožila.

V případě, že doma již jednu kočku máte a chcete jí pořídit kamaráda, přečtěte si o seznamování dvou koček (nebo zde). Ne vždy to probíhá tak hladce a rychle, jak bychom si přáli - o pár takových případech si můžete přečíst zde.

Těm, které náš článek nepřesvědčil a kteří si nadále myslí, že své kočce dokáží bez problémů kočičího kamaráda nahradit, doporučujeme shlédnout následující video  s kočičími hrátkami, aby věděli, co všechno by jakožto správní kočičí parťáci měli umět :-)

http://www.kocky-hodonin.estranky.cz/clanky/zeptali-jste-se-nas/dve-kocky.html

 

Článek byl s laskavým svolením přejat z Kočky SOS Hodonín www.kocky-hodonin.estranky.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.6.2011 16:58:59
Napsáno: 16.6.2011 16:47:28

Forum.

Vložit príspěvěk

18.6.2011

Jana

Ano, s článkem souhlasím. Bohužel nám se stal pravý opak. Ke 3.leté kastrované kočičce jsme pořídili 4.měsíčního kocourka. I když to ze začátku vypadalo slibně po 14 dnech agrese naší kočičky vůči kocourkovi narůstala. A také poprvé v životě se nám vyčurala do postele.Při opravdu ošklivé potyčce jsme to vzdali a kocourka byli nuceny vrátit. Za pár dní už naše kočička byla a je zase v pohodě. Ale pokud si budu pořizovat příště kočičku budou to už rovnou dvě, protože je doma opravdu veseleji.

22.6.2011

Eva

Ahojte,ja som mala doma mačičku skoro 3 roky bola sama ale raz jedného dňa mi písala náma či neviem o niekom kto by si chcel adoptovať kocúrika nakolko to bol darček aledotyčný ho nemohol mať doma,tak som neváhala a zobrala som si ho,lebo keby nenašli pre neho domov tak by ho dali do útulku.Ked som ho doniesla domov hned sa rozbehol k hračkám,bolo to velmi pekné,hned sa cítil akoby tu býval s nami už dlho,len naša mačička sním mala problém,strašne na neho vrčala a syčala ale neubehli ani 3 dni a už boli kamaráti a teraz jeden bez druhého nevydržia ked stále sú spolu. :)

29.6.2011

pepa mastalirs

dobry den

29.6.2011

pepa mastalirs

9879876542

27.10.2011

katka

Souhlasím, mám 2 kočky - staršího kocourka po babičce a mladou kočičku nalezence, oba kastrovaní. Neskutečně se skamarádili a mají se rádi i přes to, že kocourek byl zvyklý žít 9 let sám (s lidmi :)) a je krásné pozorovat, jak se navzájem olizují nebo spinkají natisknutí na sebe :) Taky moje nepřítomnost nesou daleko lépe.

30.11.2011

Pavla

tak to já mam doma 5 koček z toho 1 mámu její už roční 3 potomky a 1 nalezenečka kterému je půl roku .Mužu říct že i přes to že jsem si předtím nedovedla představit mít ani jednu kočku,jsem moc ráda že je mám všechny (tedy oni my ty tři prostě zbyli)nedala bych je za nic na světě a užiju s nima spousty legrace.Když nemá náladu jedna,má jí druhá,takže já je pospolu ani moc nevidím, každá má svoje místo a bohužel se mnou nespí,jen když usínám pak se rozprchnou, protože si jedna druhé závidí, tak si řekli když ne já tak ty taky ne.Nikdy by mě nenapadlo že budu takhle rozumět kočkám ale můžu říct že jsou to dost svobodomyslná stvoření.A co se týče péče o ně tak já tvrdím že já jim nemůžu dát víc než dávají ony mě.

5.5.2017

Zlata

Dobrý den, myslíte, že bude i vhodný společník pes, který si myslí, že je kočka

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz