Pochopte kočky


Kočky vyjadřují nálady a potřeby tak, že vydávají rozmanité zvuky, ale i mimikou a řečí těla. Když se budete svému mazlíčkovi denně intenzivně věnovat, dokážete si brzy jeho chování vyložit.

 

Řeč zvuků

Rozsáhlý repertoár zvuků má původ ještě v „kotící“ řeči, kterou komunikovala koťata se svou matkou. Tuto řeč si uchovávají kočky i jako dospělé a obohacují ji výrazy dospělých koček.

Kočičí mňoukání může vyjadřovat mnohé: Hlad, prosbu o pozornost, výzvu, abyste otevřeli dveře. Může to znamenat i tiché vábení nebo pozdrav. Citlivý pozorovatel se brzy naučí rozlišovat různé významové odstíny.

Zápas dvou koček doprovází výhružné řvaní, zesilující se a slábnoucí skučení, a to zvlášť při souboji dvou kocouřích rivalů.

Prskání a vrčení znamená, že kočka má strach, ale je připravena se bránit. Někdy ze sebe ještě vyráží vřeštivé hrdelní zvuky.

Koťátka, která se cítí opuštěná nebo ohrožená, často žalostně křičí. Když je jejich matka na blízku, přispěchá ji na pomoc. Podobný křik vydávají i dospělé kočky, které něco silně bolí.

Když kočka přede, vyjadřuje tak přátelské rozpoložení. Cítí-li se zvlášť dobře, bývá to často spojeno s tzv. mléčným krokem. Při tom střídavě vytahuje a zatahuje drápky na předních tlapkách. Toto chování je pozůstatkem z kotěcího období, kdy tak kotě, které pije u matky, stimuluje proud mléka. Předení může znamenat i prosbu, to když je kočka zraněná a potřebuje lidskou pomoc.

Při „žvatlání“ na sebe křečovitě narážejí čelisti. Jde pravděpodobně o vyjádření nějaké konfliktní situace, kdy je nablízku lákavá kořist, např. pták, ale pro kočku je nedosažitelná.

 

Řeč těla

Pohyby ocasem. Přátelská kočka pozdraví svého pána se vztyčeným ocasem. Cukání špičkou ocasu je znakem vypjaté pozornosti, prudké pohyby ocasem poukazují na neklid (rozhodování mezi dvěma různými podněty) nebo agresivitu. Naježený ocas znamená silný strach.

Držení těla. Pomalé vykračování na natažených nohách má udělat dojem na rivala, když pak kočka naježí chlupy na hřbetě, působí ještě větším dojmem. Protivníka fixuje výhružně upřeným pohledem. Ze zvednuté tlapky se dá usuzovat na ochotu bránit se. Kočičí hřbet (natažené nohy, záda do oblouku, naježené chlupy), při kterém ukazuje soupeři širší stranu, je směsí strachu a agrese. Když převažuje strach, kočka se přikrčí na zem a sklopí uši a stáhne ocas.

 

Co prozradí uši?

 

Když je kočka uvolněná, ukazují její uši dopředu a lehce ven.

Jestliže pozornost kočky vzbudí nějaký zvuk,otočí špičaté uši přímo dopředu.

V konfliktních situacích sebou uši nervózně cukají.

Kočka připravená k obraně sklopí uši dolů do bezpečnější polohy.

Agresivně naladěná kočka natočí uši ke straně tak, že je dobře vidět jejich zadní strana.


Brigit Gollman: Kočka - sebevědomá chytrá, hravá, vydalo nakladatelství Grada

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 19.9.2010 16:08:37
Napsáno: 19.9.2010 16:08:12

Forum.

23.9.2010

Klára

Teto článek je moc pěkný, ale měla bych ještě jeden dotaz. Mé asi 4měsíční kotě(nalezené ve 4 týdnech) má neustálé tendence olizovat mi ruce, obličej...nevím, jestli mu náhodou něco nechybí, nebo po mně neco chce. Většinou to dělá, když se mazlíme.

25.9.2010

evča

kláro já myslím če je to jen důkaz lásky ale nejsem odborník:)

25.9.2010

ivana

Můj kocour, kterého jsem taky dostala v cca čtyřech týdnech, takhle olizuje moje tričko. Veterinář mi říkal, že tohle koťata dělají u koček když chtějí mléko. Projevuje se toZvláště u koťat, která byla brzo odtrhnuta od kočky. Mýmu Jozífkovi jsou dva roky a stejně pořád "dudlá" tričko:-)

24.10.2010

elinka

mam dotaz... moje kocicka ma 6mesicu vcera se mi vytratila z bytu... mela otevreny balkon...3 patro,,, je moznost ze skocila? vrati se hledam ji vsude kde muzu nikdo ji nevidel neslysel. jsem bezradna

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz