Patří kočka do postele?


Otázka, v jejíž odpovědi se mnozí rozcházejí. Někteří neusnou, pokud jejich mourek spokojeně nepodřimuje vedle nich, pro jiné je postel posvátné místo, kam se zvíře nesmí ani přiblížit.

 

Průzkum provedený v USA ukázal, že 60% domácích mazlíčků spí na posteli svého majitele. Samozřejmě statistiky se mohou v jednotlivých zemích lišit, co však mají všechny společné, jsou určité tendence. Hodně totiž záleží na věku a pohlaví respondentů. Ženy ve věku mezi 18 až 34 lety se svými kočkami nejčastěji sdílí společné lože, naproti tomu muži nad 45 let zvíře v posteli moc nechtějí a tolerují ho, jen když spí v nohách.
Dokonce 73 % amerických majitelů domácích mazlíčků uvedlo, že mělo pohlavní styk s partnerem v místnosti, kde byl přítomen i jejich pes nebo kočka. To dává domácím mazlíčkům docela privilegované postavení, co myslíte?
:-)

 

Co na to kočky?

Kočky spaní na posteli milují, zvlášť rády se opřou o pohodlný polštářek a jen tak relaxují. Oceňují také delší, poklidný a blízký kontakt se svým páníčkem. Jenže patří kočka do postele? Odpověď není jednoznačná. Asi nejlepší bude tvrzení - jak po koho. Pro kočky teda určitě ano :-) Mnozí odpůrci budou namítat, že je to krajně nehygienické. Kočka vás může nakazit různými parazity a její chlupy znečistí postel. Ano, riziko samozřejmě existuje, to nepopírám. Jenže pokud je bytová kočka očkovaná, pravidelně odčervovaná, prochází kontrolami u veterináře a ven se podívá jednou za uherský rok (a ještě k tomu na vodítku), je riziko nákazy opravdu minimální.  Zvlášť, jestli je krmená granulemi a syrové maso nezná. Takže nemějte zbytečné obavy. Stejně tak hysterie těhotných žen je v mnoha případech přehnaná… Věděly jste, že je mnohem větší pravděpodobnost, že dostanete toxoplasmózu ze syrového (nebo nedostatečně tepelně upraveného) masa či neomyté zeleniny, než od bytové kočky? A když budete dodržovat zásady hygienického čištění kočičí toalety (ještě lépe to v radostném očekávání necháte na partnerovi), nemusíte se bát…

 

Častější praní je nutnost

Jiná situace se týká alergiků. Je samozřejmé, že kočičí pobyt na lůžku není zrovna to pravé ořechové. Takže pokud vás trápí slzení, kýchání a další projevy alergie, měla by být postel pro vašeho mazlíčka tabu. Pravděpodobně vám nezbude nic jiného, než dveře do ložnice stále zavírat, protože když si kočka usmyslí, že si na postel lehne, tak si prostě lehne. A žádný zákaz pro ni neplatí, ona prostě odpočívá tam, kde se jí zrovna chce.

Dalším řešením může být také přehoz přes postel. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Tedy v překladu: kočka bude spokojeně odpočívat na posteli a přehoz zabrání vypadaným chlupům (a lupům), aby přišly do kontaktu s ložním prádlem, takže postel bude čistá. Jenže co v noci? Nemyslete si, kočka svůj pelíšek bude nejspíš ignorovat a velmi ráda si ustele uprostřed vašeho polštáře. A že tam není přehoz? Tím lépe!  Zcela jistě proto musíte častěji měnit povlečení a především dbát na zdraví a čistotu svého čtyřnohého kamaráda.

 

Zákazy jsou od toho, aby se porušovaly

Pokud berete svou kočku jako právoplatného člena rodiny, pravděpodobně zákaz postele jednoho dne stejně vzdáte a kočka tam prostě bude chodit. A vám se to nejspíš bude líbit :-) Vždyť je to tak roztomilé, když vás zahřívá měkoučký kožíšek a slyšíte kočičí pochrupování. Její přítomnost v posteli prý navíc při spánku uklidňuje. A že se na vás pořádkumilovná tchýně dívá s opovržením? Vysvětlete jí to vědecky. Kočky mají totiž schopnost léčit. Je dokázáno, že hlazení kočky snižuje krevní tlak. Majitelé tak údajně mnohem méně trpí srdečním onemocněním. Vždyť vy s kočkou vlastně provozujete blahodárně působící felinoterapii a léčíte se tak nejen fyzicky, ale i psychicky :-)

 

Jeden chlupáč přes dvě postele

Jen si zvykněte, že váš chlupatý mazlíček se bude velmi rád roztahovat přes celou postel, klidně vás ve tři v noci hryzne do nohy, protože si zrovna chce hrát, nebo si ustele na vašem hrudníku, takže vás úspěšně vzbudí… Jenže přiznejte si, ony tyto „nepříjemnosti“ za to přece stojí. Nebo ne?
Jak to máte vy? Může vaše kočka do postele. Podělte se o svoje názory a zážitky v diskuzi pod článkem.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 3.9.2011 17:31:22
Napsáno: 3.9.2011 17:23:33

Forum.

Vložit príspěvěk

3.9.2011

hanka

Číča do postele jednoznačně patří. Neumím si představit, že bych svého chlupatého miláčka odehnala a nemohla bych hladit jeho kožíček a poslouchat, jak spokojeně přede.... H.

16.9.2011

Andrea

Já a můj kocourek jsme zvyklí spát spolu. Udělám mu u sebe místo, on si ke mě lehne a já ho obejmu jako plyšáka. Když náhodou neni Mourek se mnou v noci v posteli, tak bych snad ani neusnula a volám ho aby ke mě přišel :o)

26.9.2011

jitka

Náš kocour Mates je v postely nebo na gauči skoro každý den.

17.10.2011

blanka

maxicek pouze spinka na postely a v zime kdyz topim tak spi u kamen je to muj mazel nic mu nezakazuji stejne si na postel vleze driv nez ja a pak kdyz si lehnu tak mi vleze na perinu a spi mi na hrudi popr na zadech

27.10.2011

kača

máme 3 kočky a všechny spí s námi v posteli. neumím si představit, že by to bylo jinak. ano, chlupy a noční procházky miláčků po majiteli nejsou nejpříjemnější záležitosti, ale určitě to za to stojí :)

8.11.2011

Kitty

Moje kočička Kitty se mnou spinká téměř každý den :) I když moje maminka s tím má celkem problém. Bojí se, že až o prázdninách odcestuji do zahraničí, bude Kitty chtít spát s ní a to by se jí moc nelíbilo :D

28.12.2011

HRpvAsMQnJDO

You get a lot of respect from me for writing these helpful atrielcs.

29.12.2011

Eliška

Mám kocoura, Dinga, který kouše a škrábe, kde se dá. Přesto spí v mé posteli. To je jediné místo, kde se naučil, že to dělat nesmí (po dlouhém trápení), takže teď jsme oba spokojeni. Víme (oba dva), že když si mi lehne na hruď, můžeme v klidu spát. Nebo spí u nohou, což je ještě lepší. Nejupříměji řečeno, raději bych však byla, kdyby v posteli nespal - vše má své pro a proti - stačilo mi to u svých dětí. :-)

14.5.2012

ANDY

Ahoj,myslíte,že si můžu pořídit malé kotě kočičku k dospělému dominantnímu jedenáctiletému kocourkovi?Strašně si ji přeji,ale kocour je žárliví?

7.11.2013

t

Patri ci nepatri? Pokud nemate dvere do loznice zavrene, popr. dvere nemate muzete delat co chcete a ,,tygrik,, si tam stejne vleze..( vse ma sve pekne i stinne stranky zalezi jen na vas jak se s tim poperete)

10.10.2014

Míša

Nebudu uvádět jméno mojí kočky aby to někdo nevyužil a nedal to jméno svému mazlíčkovi protože je originální :D no ale teď k tomu spaní ano moje kočka se mnou spí v posteli a to je to nejmenší já si nedokážu představit život bez a slyší i na jméno prostě je to člen rodiny a můj miláček :)

4.1.2015

Denča

naše Micinka také spí se mnou v posteli a čeká až přijdu .V létě když je teplo tak chodí spát jinam ,ale v zimě ji mám nacuclou v nohách je to člen rodiny a peřiny se vyperou a ven nechodí.

23.12.2015

Láďa

Jen patři do postele nejvic lehaj na hrudnik.a je to pravda že nejradě blbnou v noci.

16.1.2016

Terka

Já upřímně bez svého kocourka neusnu. Vždy čekám až si vleze na mou postel a usne, pak teprve usnu já. Často se v noci probudí a de se třeba napít nebo tak v tu chvíli se probudím i já a čekam až se napije,projde a já nevím co všechno. Opět usnu až když usne on. Asi se mi proste líbí ten pocit když mi leží u hlavy a občas mi přehodí packu přez hlavu.

24.1.2016

http://www.ruskamodra.com

Já problém s kočkou v posteli nemám, většinou jí tam dám její oblíbený pelech. Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz