Nepříjemné značkování


Kdo někdy měl nekastrovaného kocoura, ví, o čem je řeč. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů, které majitelé koček řeší…

 

Rozstřikování moči je jedna z forem značkování teritoria, kterou používají nekastrovaní kocouři. Lidem většinou vadí pronikavý zápach, který se s tím spojen. Řešením je většinou kastrace, která tuto aktivitu eliminuje, nebo sníží četnost nebo palčivost zápachu. Ale ne vždy toto chování po kastraci úplně vymizí, lze ho pozorovat i u kastrovaných kocourů. Například v případě, že jsou ve stresu při příchodu nových kocourů do jejich teritoria. Ovšem jejich moč není tak aromatická (ztrácí se pronikavý zápach). Dokonce i nekastrované kočky během říje mohou zanechávat moč tímto „samčím“ způsobem.

A proč to vlastně dělají? Nekastrovanému kocourovi dodává pach jeho vlastního nástřiku určité ujištění o tom, že se má právo zdržovat na tomto místě. V lokalitě, kde ucítí i jiné pachy, pravděpodobně obnoví svou značku novým nástřikem. Chovatelé mohou potvrdit, že někteří chovní kocouři se odmítají pářit, dokud si prostor pro páření důkladně neoznačí vlastní močí.

 

Co dělat?

 - Nejspolehlivějším řešením je kastrace (u nechovných zvířat). Ale podle statistik bude jeden z deseti kocourů s nástřikem pokračovat i po kastraci. V těchto případech obvykle zabírá hormonální léčba pomocí progesteronu.

 - Nepoužívejte fyzické tresty, na kočky stejně nezabírají. Kocoura můžete odradit pomocí rozprašovače na rostliny nebo vodní pistolky. Musíte ho však chytit při činu. Nikdy ho netrestejte „po akci“.

 - Pokuste se zjistit, která konkrétní místa jsou znečištěna. Pokud to půjde, zkuste je odstranit či znemožnit k nim přístup. Jestliže to není možné, zkuste na ně nalepit oboustrannou lepicí pásku, aby se kocour při pokusu o značkování přilepil. Pár vytržených chloupků mu neuškodí a možná ho to od dalších pokusů odradí…

 - K čištění nepoužívejte Savo – obsahuje totiž čpavek, který ve zvířeti vyvolá touhu ho přeznačkovat.

 

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta


Vanda Ročková
Napsáno: 21.1.2012 16:01:27

Forum.

17.11.2012

helena901

Dobrý den, můj kocourek čůrá neboli značkuje. Je mu 10 měsíců a nemůžeme ho od toho odradit.Dá se stím něco dělat?

7.7.2014

TerezaL

Dobrý den. Máme doma 3 měsíčního koucourka, který nám značkuje každé místo v bytě, včetně postelí, košů s prádlem apod. Kastrace problém může vyřešit,ale doporučenou dobou kastrace je 10 měsíců. Co tedy dělat u menších koček? Děkuji za radu.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz