Nejoblíbenější místa pro hlazení


Chcete svou kočku potěšit? Zjistěte, která jsou její nejoblíbenější místa pro drbání a hlazení. Určitě vám za to poděkuje.


Ačkoli je každá kočka jiná a každá dává přednost trochu něčemu jinému, něco mají přece jen společné. Podrbání na lících a bradě snad žádná neodmítne. Susan Soennichsen a Arnold Chamove na katedře psychologie Masseyské unierzity na Novém Zélandu se rozhodli zjistit, kde jsou kočky nejraději hlazeny. Provedli proto výzkumnou studii týkající se reakcí koček na mazlení. Výsledky byly publikovány ve školním časopise Anthrozoos.

Soennichsen a Chamove prováděli experiment s devíti různými kočkami. Každá byla mazlena po dobu 60 minut na čtyřech různých místech jejího těla, kde mají kočky drbání nejradši. Kde to bylo?

1. Mezi ušima a očima (tam se nacházejí temporální pachové žlázy umístěné na horní části tváře).

2. Na bradě (nachází se zde periorální pachová žláza).

3. Dolní části zad u kořene ocasu (v blízkosti ocasní pachové žlázy).

4. Na jednom ze tří míst, kde se nevyskytují žádné pachové žlázy: hlava, záda, hrudník.

Výsledky experimentu ukázaly, že kočky silně preferují mazlení mezi ušima a očima na horní části tváře (oblast temporální žlázy), naopak nejméně se jim líbilo hlazení na spodní části zad v blízkosti ocasu. Na druhém místě skončila oblast okolo brady a místa na hlavě, zádech a hrudníku.

 

Vědci se domnívají, že kočky si přejí být nejvíc hlazeny na tvářích, protože jsou schopné nás tak označit jejich pachovými žlázami. Je to jejich způsob, jak si nás označkovat. Proto se také třou tvářemi o různé předměty a nábytek.

 

Ať už tedy vaše kočka preferuje jakoukoli oblast, mazlete ji něžně a jen v době, kdy si to ona sama přeje. Pak budete mít doma spokojeného vrnícího společníka.

 


Vanda Ročková
Napsáno: 7.9.2014 20:51:34

Forum.

13.10.2014

Iveta

Souhlasím, náš kocourek miluje hlazení na bradě, mezi ušima až k čumáčku, hlava, hřbet, ale i spodní část zad v blízkosti ocasu. Co opravdu nemusí už od malička je břicho. To jde hned do klubíčka a začne škrábat. Mamky kocourovi to nevadí.... ještě se víc roztáhne

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz