Mňoukání jako komunikační prostředek


I kočkovité šelmy mají svou řeč, kterou je možné dát do souvislosti s určitými významy. Vědci rozeznali různé fonetické vzorce – zvuky vydávané při páření a souboji, předení, prskání a zamňoukání na žádost či jako stížnost.

 

Roku 1944 rozlišila Mildred Moelková 16 zvukových projevů dospělé kočky, u nichž zjistila, že mají určitý konkrétní význam. Naproti tomu Desmond Morris navrhl shrnout hlasové projevy koček do pouhých šesti sdělení: „mám hlad“, „bojím se“, „něco mě bolí“, „chci pozornost“, „pojď ke mně“ a „jsem neškodná“. Existuje ovšem mnoho různých odstínů jejich významů, v závislosti na tom, jak a kde jsou tyto zvuky proneseny…

 

Třeba mňoukání dvou koček nebo kocourů, kteří stojí čelem k sobě, je většinou součástí vyhrožování. Vřískání a vrčení při aktivním souboji byste těžko s něčím zaměnili. Při vydávání útočných a obranných zvuků je kočičí hrdlo napjaté, díky čemuž se vytvářejí hrubé zvuky vrčení, bručení, syčení a prskání.

 

Čím se v hlasovém projevu odlišují kočky domácí od velkých kočkovitých šelem? Obecně to lze shrnout jednoduše - malé kočky „vřeští“, velké kočky „řvou“. Je to dáno tím, že velké kočkovité šelmy mají k horní části hlasivek připojený velký polštářek elastické tkáně (malým kočkám chybí), který jim umožňuje řvát.

 

Domácí kočka si během dospívání „najde svůj hlas“ – dokáže upravovat zvuky, kterými komunikuje se svým majitelem. Kočky opravdu registrují, jakým způsobem vydáváme hlas a dokáží „zesílit hlasitost“! Ženy na kočky obvykle více promlouvají, a proto na ně kočky většinou více reagují. Bylo vypozorováno, že kočka, která se vrací z venkovní procházky, se při „pozdravu“ víc hlasitě projevuje a předvádí než kočka čistě domácí. Všimněte si, že jakmile je navázán fyzický kontakt hlazením, kočka většinou mňoukat přestane. A souvisí nějak „umňoukanost“ s plemennou příslušností? Obzvlášť hlasité jsou barmské, siamské a orientální kočky, naopak kočky perské jsou spíše tišší.

 

Zdroj: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta


Vanda Ročková
Napsáno: 21.10.2012 18:45:41

Forum.

5.2.2013

Vlasta

Mám doma 3 mainské kočky, jednu nekastrovanou kočku, jednoho kastráta a mladého rok a půl starého kocourka ještě nevykastrovaného. Tento kocourek je velmi hlučný, mňouká a mňouká, něco nám chce říct a já té jeho řeči nějak nerozumím. Může to být tím, že není vykastrovaný? Takto se projevuje hlavně v noci, bydlíme v paneláku a mám strach, že nás sousedi vynesou v zubech. Nic mu nechybí, má veškerou péči. On nemňouká, on řve ve všech tóninách.

17.3.2013

kočkomil

Asi se mu bourej hormony.. mame teda kocku, ne kocoura, take v panelaku. a chce ven, kdyz mrouskala, byla urvana az beda. ted je vykastrovana a je to lepsi. ja ji ale uz par mesicu vencim, takze si kazdy den ve svuj cas vymnoukava vychazku. Kocouri maji take pohlavni zivot a preci nekdy to na ne musi prijit..

7.4.2015

mia203

Naše tři čtvrtě roku stará kočka Mikasa poslední dobu pořád mňouká a mazlí se. Pak zaleze do pelíšku, zase vyleze, mňoukne a zas zaleze dovnitř, kde pořád mňouká a nechce vylézt. Nevím, jestli na ni jde jaro. Mamka jí dala antikoncepční prášky, takže nevím. Mikasa jinak vůbec nemňouká. Spíš její bráška je pěkně uřvanej

25.4.2017

Tereza

Takzvanou hormonální antikoncepcí můžete kočce způsobit tohle: https://Odkaz https://Odkaz https://Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz