Melaniny a ředěné barvy


Barva srsti u koček vzniká malými pigmentovými zrnky v srsti, které se mohou odlišovat formou, množstvím a velikostí. Tyto pigmentové částice se nazývají melaniny.

 

Všechna zbarvení srsti, které se u koček vyskytují, mají původ jen ve dvou druzích „základních melaninů“. Eumelanin způsobuje černou barvu srsti a phaeomelanin způsobuje červenou barvu. Jestliže zrnka eumelaninů vlivem mutace změní tvar, způsobí to jinou, světlejší srst. Příkladem mutace jsou například zředěné barvy, které vznikají, když se řada melaninů „splete“, tím se viditelně zmenší intenzita barvy. Černá se stane modrou barvou, čokoládová lilovou a skořicová zase plavou. I červená barva se může zředit na krémové zbarvené srsti. Se zředěnými barvami se nejčastěji setkáváme u šlechtěných koček. Nejčastější je zbarvení modré (např. modrá britská), nejvzácnější plavé (např. somálská kočka).

 

Zdroj: ESTHE R J.J. VERHOFF-VERHALLENOVÁ, ENCYKLOPEDIE KOČEK 

foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Napsáno: 3.6.2017 15:11:13

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz