Kocouři vyhnali vlastního tátu


Mám jednu velkou prosbu, která mi nedá spát. Měli jsme jako koťátka perskou kočičku a obyčejného kocourka. Kočka měla 4 koťátka, jedno se při porodu zadusilo plodovou vodou, a tak jí zbyli dva kocouři a jedna kočička. Dnes je těmto kocourkům rok a o rok staršího kocourka nám vyhánějí z domu. On se chudák chodí najíst jen v noci jako zloděj. Tak se jich bojí, že ho chodím po nocích hledat, aby se najedl. Sní, co mu přinesu, a potom zase jde pryč. Je to můj kocourek, a protože je miluji všechny stejně a mazlím se s nimi, tak mě to trápí. Já ho přes noc i den volám, vysvětluji ročním koťátkům, že je náš, že ho nesmí kousat a vyhánět, ale oni to dodrží, jen pokud jsem s nimi. Jinak stále číhají oba dva, aby se nikdo jiný než oni a jejich maminka neobjevil a nevlezl na jejich pozemek (naší zahradu). Jídla mají 5 druhů od kuřecího masa, přes značkové granule, paštičky a kapsičky, po hovězí maso. Mají své ložnice, každý spí vždy někde jinde, celý domek je pro ně. Co mohu udělat? Strašně mě trápí, že není kocour doma a takto trpí venku za každého počasí. Veterinář poradil dát všechny kocoury vykastrovat, ale já nejsem zastáncem kastrace. Přijde mi to jako umělý zásah proti přírodě. Navíc si nejsem jistá, zda by toto mělo nějaký efekt. Občas k nám chodí na jídlo nebo se projít po zahradě vykastrovaný kocour a také ho vyhánějí. Jak tuto zapeklitou situaci vyřešit?

 

Odpověď:

Kocourek se domů už nevrátí, dokud tam budou ti dva mladší. Je to přirozený vývoj v kočičích vztazích – kočky žijí v rodinných skupinkách. Kočky-samice se snášejí většinou dobře, ale nekastrovaní kocouři pohromadě nevydrží. Většinou odcházejí z domu dospívající kocourci, které jejich táta vyžene. U vás je tomu obráceně, kluci vyhnali tátu. Kastraci všech kocourků i kočičky vřele doporučuji. Nebudou si tolik bránit teritorium a hlavně se nebudou toulat za kočkami a očůrávat sousedům schody a auta. Kočička už má mateřství za sebou, tak bych ji nechala vykastrovat také, aby za ní nepřicházeli nápadníci odjinud a nebyly na zahradě rvačky.

Ale staršího kocourka už asi nepřijmou ani po kastraci. Udělejte mu nějaké bydlení venku na zahradě (v kůlně, garáži, dílně, pod hromadou dříví apod.), aby na něj nepršelo a nefoukalo a aby tam měl stále nachystané jídlo a vodu. Myslete také na pravidelné odčervování a nějakou pipetku proti blechám a klíšťatům. Je možné, že si najde docela jiné bydlení někde u sousedů – poptávejte se kolem, a když tak se za něj přimluvte, ať ho nevyhánějí.

Je mi líto, že vám nedokážu poradit, ale nekastrovaní kocouři většinou spolu žít nedokážou. Myslím, že brzy dojde na šarvátky i mezi těmi mladými a jeden z nich bude muset odejít… Kastrací by se tomu dalo snad ještě zabránit.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.6.2014 22:22:49
Napsáno: 2.6.2014 20:44:39

Forum.

Vložit príspěvěk

26.6.2014

Jiřina

Jedině kastrace všech koček je jediné řešení, vlastním 18 kočiček a nedovedu si představit je nemít vykastrované. Po kastraci se zklidní a jsou více pro domácí soužití. Nevím na co ještě čekáte, KASTROVAT a bude klid. Hodně štěstí Vám i čičinám.

26.6.2014

Táňa

POkud chcete, aby kocouři přežívali ve zdraví, tak vám stejně nezbyde nic jiného než je nechat vykastrovat. Jinak se v období mrouskání budou toulat až se taky můžou zatoulat (ztratí se) napořád. Nebo přijdou domů v takovém stavu, že okamžitá návštěva veteriny je nutností. Vím o čem mluvím. Máme dva kocoury a dvě kočky. Všichni jsou již vykastrovaní a je klid. Jinak bych měla barák plný koťat. A je pravda, když nebudou vykastrovaní, začnou se rvát mezi sebou. TOho staršího kocourka je mi líto, malá naděje, když budou všichni vykastrovaní tu je, ale to se ted nedá říct.

26.6.2014

Maja

Díky lidem jako jste vy- kteří nekastrují- praskají útulky ve švech, kočky se nekontrolovaně množí a žijí nemocné všude možně na skládkách a u popelnic a kdoví kde ještě. Běžte se někdy podívat do útulků a do terénu, jak to vypadá a k čemu přispíváte i vy tím, že vaši kocourci (kteří za to nemůžou) oplodňují venku nekastrované kočičky. Bežte se bodnout i s vašimi předpotopními názory.

26.6.2014

Zuzana

je to tak, jedině kastrací uděláte ze soupeřů snášenlivou komunitu a prodloužíte svým kočkám a kocourům život.Tak si pospěšte - vím, o čem mluvím, mám jich 22 kastrátů a nikdo se tady nepere

26.6.2014

Irena

Vašeho kocourka mi je moc líto. ale je pravda, že díky němu a jeho nekastrovaným potomkům, tedy spíše díky vám na světě přibudou desítky takových bezdomovců, kterým možná někdo ublíží.... a těch vám líto nebude?? Kočky ani kocourci by neměli nekastrovaní vůbec chodit ven. Máme kocourka a kočičku a oba byli doma, dokud nebylo možné je kastrovat. Až nyní chodí ven.Ten přístřešek bych tomu malému chudáčkovi udělala mimo pozemek, jinak ho ti dva budou šikanovat i v příbytku na zahradě. Zoohit prodává dvířka na čip, který se dá naprogramovat tak, že pouze některá kočka se dovnitř dostane. To by bylo pro vašeho kocourka řešení, kdyby se potřeboval rychle schovat...My dvířka máme, aby k nám nechodila cizí zvířata...hodně štěstí...

27.6.2014

Veronika

Dobrý den. Není pravda, že nemáte šanci kočičky "sloučit".Mám letité zkušenosti a jde vše, když se chce!Před třemi lety mi veterinářka vynadala, že mám nemocnou kočičku(má genetickou vadu nervového systému) a beru k ní další kočičky i přes to, že to špatně nesla a byla šikanována. A teď?Nebere si servítky, když jí otravujou, dokonce si udělala svůj vlastní prostor a ostatní už si nedovolí jí šikanovat, mám úžasnou smečku, která se toleruje a je to bezva.Chce to jen trpělivost.Radila bych vám zkusit kocourkovi podávat Bachovy esence (bylinné kapky na nervy) nebo kapsle na bázi bylinek,které seženete u veterináře.Pomůžou mu nabýt sebevědomí a zmírní strach a stres. Vemte kocourka domů, buďte u toho,pokud ho začnou terorizovat. Sedněte si k nim na zem,tak budou vidět, že jste si všichni rovni a hlaďte je všechny, ať vidí, že neděláte rozdíly a že nemusí nikdo žárlit, některé kočky jsou dost majetnické na pána. Chce to jen trpělivost ale věřte, že to zvládnete :-) Ke kastraci se určitě přikláním je to velký krok dopředu. Držím pěsti

27.6.2014

Zuzana

Prosím urychleně kocoury vykastrujte a při trpělivé práci - to je se všemi si hrát, volat kocoura domů a všemožně dávat najevo, že patří k sobě a k Vám, můžete dát smečku během několika týdnů zase dohromady. Mám doma tátu a dva kastrované kocoury syny ( a taky jejich matku a dalšího) - všichni jsou kastrovaní, bydlí spolu, hrají si spolu, není problém s krmením vedle sebe a kocouři s tátou obvykle spí na jednom křesle. Nekastrovaní jedinci společně velmi trpí - jsou pod stálým psychickým tlakem a trpí i fyzicky - říje, nutkání k ukojení pohlavních pudů. Promiňte, ale nebýt zastáncem kastrace nechovných koček skutečně hraničí s týráním zvířat. A zkuste použít syntetické "tvářové hormony" kočičí spokojenosti - Feliway - pomůžou překonat počáteční změny, ale problém s pohlavními a teritoriálními pudy nevyřeší. Vykastrovat, a zase spřátelit!! Zdravím. MVDr. Zuzana Čermáková

27.6.2014

Maruška

Dobrý den. Všichni, co vám do dnešního dne napsali mají absolutní pravdu. Je s podivem, pokud chodíte někam k veterináři, že vám KASTRACI už dávno u koček nedoporučil a neprovedl. Vaši kocouři jsou všichni dospělí, měli být už vykastrovaní a kočka taky, vždyť tomu vašemu chudákovi tam láká další kocoury...Nachystejte si větší sumičku peněz a vyražte k veterinářovi. Jinak mám 9 koček ( 3 kočky a 6 kocourů) VŠICHNI JSOU VYKASTROVANÍ a snášejí se perfektně.

27.6.2014

Petra

Kastrování kocourů není tak drahé. S kočičkou je to náročnější. Ale také bych byla pro je nechat vykastrovat.

28.6.2014

zamyšlení

Kastrace je umělý zásah proti přírodě, ale dělat kočkám rychtáře, to proti přírodě není? Příroda je krutá, používá metodu přirozeného výběru, vyhání zvířata aby zabrala nové území... pokud chceme do přírody vnést lidskost ("chudinka kočička, ostatní jsou na ní zlí"), už to samo o sobě je krokem proti přírodě. Nemělo by nás proto překvapovat, že k tomu budeme potřebovat i jiná "protipřírodní" opatření.

28.6.2014

anonym :-)

Máme doma 6 kočiček a na dvoře dva kocoury-syna a otce(Někteří jsou i rodina).Nikdo z nich není vykastrovaný a dobře si spolu rozumí takže si nemyslím že by kastrace měla být jediné řešení ale je to jen můj názor.

30.6.2014

Jiřina

pro "anonym" Pokud máte doma 6 kočiček a 2 kocoury, tak mně netvrďte, že kočky nejsou min. 2x do roka v březí. Vím o čem mluvím, mám doma 18 vykastrovaných koček, jsou v pohodě a neperou se. Zajímalo by mě co děláte s případnými koťátky....U nás na vesnici je topí, popřípadě prý je sežerou kocouři, pěkné, že? Jinak není co bych dodala, ono totiž není co.

7.7.2014

anita77

Ještě dovětek k mému příspěvku) pokud je větší počet koček než 2-čili 3-pak je jeden kocour prostě navíc-prý to tak funguje, i když nevím jak to potom funguje v útulcích-) ale 2 kočky prostě vždycky vyštvou tu třetí. Je to tak snad mezi kočkama i kocourama. Je to pak asi jedno.

3.3.2015

petr nagy

kastrace je týrání zvířat

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz