Kočky průzkumnice


Všimli jste si, jak se kočky seznamují s neznámými předměty? Kromě vousků a citlivého nosu používají také tlapky.

 

Kočka má totiž hmatově citlivé chodidlové polštářky na nohách. Používá je nejčastěji, když se seznamuje s novou věcí. Opatrně k ní přistoupí a jednou packou předmět jemně ohmatá. Při prozkoumávání používá také své citlivé vousy, které napřímí dopředu. Potom přistoupí blíž a věc důkladně očichá.

 

Vousky mají řadu funkcí

Nejdelší a nejnápadnější jsou vousky na horním pysku, díky kterým může kočka vnímat řadu vzruchů z vnějšího okolí. Když jimi pohybuje, získává jistotu, stabilitu, prostorovou orientaci a další informace. Pokud je kočka poblíž myši, pomáhají jí vousy analyzovat pohyb a tvar kořisti. Vousky jsou velmi citlivé na detekci pohybu vzduchu a kočce umožňují vyměřit prostor, když potřebuje prolézt malými mezerami, např. skrz plot. Také na spodní straně předních nohou jsou přítomny vousky, které kočce pomáhají při plížení a odměřování doskoku.  


Vanda Ročková
Napsáno: 29.8.2017 16:57:45

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz