Kočky a žárlivost


Pokud si kladete otázku, zda kočka může trpět žárlivostí, pak odpověď zní, ano. Žárlivost není ve světě koček pojmem. Kočka prožívá city ve všech podobách, samozřejmě podle dané situace. Když do života koček vstoupí něco, co vyvolá žárlivost, reagují kočky podle svého založení různě. Všeobecně platná pravidla pro rozpoznání kočky trpící žárlivostí neexistují, a tak se stane, že člověk si mnohdy až pozdě všimne, že se jeho kočka změnila. Pokud už kočka své utrpení nemůže vydržet, dostaví se reakce a nejčastější z nich je nečistotnost.
Kočky s dominantní povahou dávají svou žárlivost velmi brzy a rázně najevo. Často se setkáme s agresivním chováním a ničivostí nebo demonstrativní nečistotností. Toto je vlastně volání kočky o pomoc. V každém případě je třeba jednoznačně zjistit, že se jedná o žárlivost a ne o příznak některé nemoci. I onemocnění může u koček vyvolat tyto poruchy v chování. Pokud veterinář vyloučí zdravotní problém, je nutné se zamyslet, co mohlo u kočky žárlivost vyvolat. Pořídili jste si novou kočku, nebo jiné domácí zvíře? Přibyl k vám nový člen domácnosti, mimiko nebo nový partner? Kočka může také protestovat proti změnám v domácnosti, jako je stěhování, nový nábytek, zmenšený prostor pro kočku, zavřené místnosti, do kterých měla vždy volný přístup atd. Někdy to může být pro člověka jen drobnost, kterou považuje za bezvýznamnou, ale pro kočku to tak být nemusí. Žárlivost je pro kočku jedním z nejhorších utrpení. Pomoci může jenom její člověk. Kočka umí totiž jen dát najevo, že je opravdu nešťastná. Najít příčinu a řešení už musí zvládnout její člověk.  Můžeme se setkat i s opačnou žárlivostí, kdy člověk žárlí na kočku.


Když žárlí jedna kočka na druhou


S touto žárlivostí se setkáte poměrně často. Většinou se jedná o případy, kdy ke kočce, kterou již máte nějakou dobu doma, přinesete kočku novou. Pokud kočka žila se svými lidmi dlouho dobu jako jedináček, může se dostavit při pořízení nové kočky prudká žárlivá reakce. Existují totiž i kočky, které dávají lidem jasně najevo, že kromě ní žádná jiná kočka doma být nemůže. V takovém případě je opravdu lepší si další kočku nepořizovat. Trpěly by obě. Žárlivost kočky na novou kočku je zcela pochopitelná. Najednou je tu někdo, kdo jí z jejího jídla, obsazuje její oblíbené místa, někdo, s kým se musí dělit o přízeň svých lidí. Při výběru nové kočky byste se měli zaměřit na její povahu a dosavadní zkušenosti. Pokud nová kočka již žila ve společnosti koček a je zvyklá na nadřazenou kočku, měla by se bez problémů podřídit.
V každém případě je nutné stávající kočku na příchod nové připravit. Nejlepší přípravou je donést domů věci, na kterých ulpěl pach nové kočky. Když pak přijde nová kočka, měla by každá mít vlastní místnost, nejlépe umístěné tak, aby na sebe viděly. První kočce je třeba se v tomto období zvykání ještě více věnovat, stále jí dávat přednost před novou kočkou, hladit ji a chválit. Pokud byste toto nedělali, mohla by mít kočka pocit, že je odsunuta kvůli kočce nové do ústraní. I když si kočky již na sebe zvyknou a žijí pohromadě, musí mít každá vlastní misky i oddělené pelíšky. Pokud nechtějí chodit na společný záchod, budete muset mít záchody dva. Někdy trvá zvykání týdny, někdy i měsíce. Jestliže však první kočka navzdory všem snahám neustále projevuje agresivitu, může se tato agresivita vystupňovat až k naprosto vážně míněnému kousnutí. Projevy agresivity kočky na kočku, mohou časem přerůst i v agresi vůči člověku. Představa, že kočka trucuje a uklidní se časem sama, je nesprávná. Změny chování je třeba brát vážně, kočka, která trpí duševně, může časem onemocnět i tělesně. Někdy se agrese skryje a projeví se postupem času například když jedna z koček má potomstvo, potom může být agrese vztažena k nově narozeným koťatům.


Kočka žárlí na nového partnera


Tuto žárlivost musíme brát velmi vážně, zvlášť v případě, kdy kočka žila delší dobu se ženou. Ženy a kočky mají k sobě velmi blízko.  Ve vztahu ženy a kočky zastává žena pro kočku celoživotní postavení kočičí matky. Proto se nemůžeme divit, že se kočka nehodlá s nikým dělit.
Nový životní partner by měl zpočátku kočku ignorovat. V žádném případě ji nesmí nutit, aby mu taky seděla na klíně, brát ji do náruče a za každou cenu ji hladit a mazlit. Lepší je pokud nový partner kočce občas nabídne pamlsek nebo jí naplní misku krmením. Kočka si pak nového člověka spojí s příjemnými pocity. Velmi dobré je také zapojit se do společné hry. Kočka si pak začne všímat nového partnera sama od sebe.
Jestliže je kočka na svého člověka silně fixována, mohou nastat problémy, které budou přetrvávat i delší dobu. Kočka schválně používá vetřelcovo oblečení místo svého záchodu, k tomuto účelu může použít i obuv nebo tašku. Může močit i na postel a lůžkoviny, na kterých ulpěl pach nového člověka. Dělá to vlastně jen proto, aby jeho pach přebila vlastním. Záchvaty žárlivosti mohou nastat i večer, když si do postele, ve které spávala  jen ona s paničkou, lehá vetřelec, aby zabral její místo. Náhle skočí mezi lidi, vrčí a dává najevo svou nespokojenost. I v případě této žárlivosti je třeba se kočce velmi věnovat a ujistit ji, že se pro ni s příchodem nového člověka nic nezměnilo.


Kočka žárlí na miminko


Této žárlivosti se dá docela snadno předejít a to tak, že kočku budeme na příchod miminka připravovat postupně a s předstihem. Některé kočky jsou mámy, ty přijmou dítě bez problémů a dalo by se říci, že je adoptují. Hlídají miminko a chrání ho, samozřejmě spoléhat se, že vše půjde samo a hladce nemůžete. A tak aspoň pár rad, jak kočku připravit, aby se příchod miminka obešel bez žárlivosti.
Pokud se musíte stěhovat, aby bylo dostatek prostoru pro všechny, udělejte to co nejdříve.  Kočka si pomalu zvykne na nové prostředí a pak si bude zvykat na nového človíčka. Kdyby se vše událo najednou, mohlo by to být pro kočku stresující. Zařizovat dětský pokoj začněte s předstihem, aby si kočka zvykla na pach nových věcí. Nekupujte vše najednou, raději pokoj zařizujte pomaleji a postupně. Aby kočka nechodila odpočívat do dětské postýlky, nechte matraci v igelitu. Igelit je studený a pro kočku nepohodlný. Jestliže igelit nepomůže, natáhněte přes okraj postýlky síťku. Je k dostání v obchodech s kojeneckým zbožím. Používejte dětskou kosmetiku, pak kočka bude důvěrně znát vůni olejíčku i dětského pudru, šampónu a dalších přípravků, které budete potřebovat. Miminko s sebou přinese nejen nové pachy, ale i nové zvuky. Aby na ně byla kočka připravená, je dobré opakovaně pozvat na návštěvu známé, kteří mají malé dítě. Na pláč dítěte můžete kočku navyknout i tak, že budete doma pouštět nahrávku s dětským pláčem, nejdříve jen potichoučku a později i hlasitě. Pokud bude kočka tento zvuk znát, nezaleze ustrašeně do kouta nebo naopak nebude se chovat agresivně. Velký den příchodu miminka musí proběhnout v naprostém klidu a s velkou péčí o kočku. Zmatek a stres by mohl v kočce vyvolat příliš velký neklid. Pokud je však kočka klidná a o miminko projevuje zájem, můžete jí ho dát i očichat. Nejvíce kočce prospěje klidné pozorování. Nezapomeňte kočku hladit a chválit. Většina koček se po několika dnech již pokusí o navázání přátelství s miminkem, i  když  první dny vrčela nebo se schovávala. S příchodem miminka se může stát, že nebudete mít na kočku tolik času jako dříve. Doporučuji však zachovat běžnou rutinu, dodržovat dobu krmení i hraní.
Pro mnoho koček je dítě obohacením a přátelství mezi kočkou a dítětem může být velmi hluboké. Čilé a hravé kočky si s dětmi velmi rády pohrají a mnohé starší kočky jakoby s dítětem najednou omládly.


Žárlivost člověka na kočku


Řeknete si nesmysl, kdo a proč by žárlil na kočku? Ale i tato žárlivost existuje. Může mít skrytou i otevřenou podobu a může vést až k týrání zvířete. Jak už jsme se v tomto článku zmínily, vztah kočky a ženy může být velmi blízký a láskyplný. Pro některé muže nepochopitelný. Muži, kteří již bojují s určitými psychickými problémy, mají pocit, že stojí stranou tohoto svazku. To může vést k poškozování jejich sebevědomí. Žárlivý muž nepochopí, proč se žena s kočkou mazlí, chce vědět, co jí šeptá a hlavně chce, aby veškerá pozornost byla věnována výhradně jemu. Lidé se sklony k absolutní kontrole žárlí na city, které nemohou kontrolovat a ovládat a které nejsou určeny jen jim. Může se stát, že žárlivý člověk žárlí i na krmení pro kočky, má totiž utkvělou představu, že ho kočka o něco okrádá. Kočky se mohou stát cílem chorobných forem lidské žárlivosti. A pak se setkáváme s případy, kdy byly kočky přivezeny do útulku s velmi podivuhodným zdůvodněním. Nebo byly odvezeny daleko od domova s vysvětlením, že ta kočka asi někam utekla. Můžeme se setkat i s případy, kdy žárliví lidé simulují alergii jen proto, aby přesvědčily partnera, že ta kočka musí pryč. Jde přece o zdraví. Pokud byste zjistili, že váš žárlivý partner kočku týrá, nevěřte, že to vyřešíte domluvou a slibem, že už se to nikdy nestane, ale raději jí najděte nový domov, ve kterém ji budou mít všichni rádi. Člověk musí být upřímný sám k sobě a zamyslet se, co bude pro kočku opravdu nejlepší. Někdy člověk vědomě a záměrně potlačuje problém, protože ví, že jediným správným řešením je nový a šťastný domov pro stresovanou a trpící kočku.


Příznaky žárlivých reakcí


Jen několik příkladů:
-nečistotnost, někdy demonstrativní přímo před očima člověka
-agresivita kočky vůči lidem i ostatním zvířatům
-nápadně dotěrné chování vůči člověku doprovázené stálým hlasitým mňoukáním
-ničení bytového zařízení
-žravost a chorobné hlídání misek s potravou
-kočka projevuje depresi, stáhne se do ústraní, schovává se, nic ji nebaví
-chorobná lekavost, časté útěky
-nezájem o jídlo, ani nabízené pamlsky, úbytek na váze
-průjem, zvracení
-nezájem o tělesnou čistotu
-zacuchaná, neupravená srst, matná bez lesku, oči rovněž bez lesku a tvorba třetího víčka


První pomoc
- prevence
- zjistit zda se jedná o problém psychický nebo fyziologický
- pokusit se najít příčinu žárlivosti
- eliminovat podněty vedoucí k žárlivosti
- trpělivost
- návštěva odborného lékaře - kočičího psychologa
- homeopatika, bachovy květy
- feromony


Závěrem

Čím temperamentnější plemeno či jedinec tím větší sklon k žárlivosti, rovněž neklid v domácnosti (nervozita, stres, hádky) mohou vyvolat žárlivost a agresi kočky, která se snaží tímto způsobem na sebe upoutat pozornost.
Žárlivost kočky je věc, která se s trpělivostí a správným přístupem dá zvládnout a překonat, vyžaduje to jistý kus empatie chovatele vůči kočce, případně nebát se využít rad odborných veterinářů (zvířecích psychologů), kteří pomohou najít vhodný způsob léčby.


Text:  Lenka Žďárská, Dinar
www.dinar.cz
Jana Ožanová, Jastycat

Foto: Brita Bendová, Jitka Divišovská


Vanda Ročková
Aktualizováno: 29.8.2008 16:05:39
Napsáno: 29.8.2008 16:00:59

Forum.

Vložit príspěvěk

22.9.2008

Aťka

Není to legrace, máme 8 let kočičku Micinku, její děti i starý kocour se už pominuly a tak mi jí bylo líto, že je na chaloupce sama, i když jsme denně za ní celou zimu jezdili. V létě jsem našla krásnou kočičku, asi vyhozenou z bytu /podle zvyků a chování/ a přivezla jsem ji na zahradu. Micka je už 4 měsíce ve stresu, po velké bitce s Číčou je v podřízeném postavení, utíká k sousedům, žrát chodí se strachem a musím vymýšlet finty, jak ji nalákat domů. Beru ji občas na ruce, ale je hysterická, celá jsem doškrábaná. Mladá zatím úspěšně porodila tří koťátka a je to ta nejhodnější, nejchytřejší a nejlepší kočka, jakou si někdo může přát. Hlídá zahradu lépe než náš pes, je milá, hravá, poslušná a pečlivá máma, chytá myši a je vidět, že na zahradě je šťastná. Zatím jsou koťátka v domě, ale co až je dáme ven? Je nám ouzko, když vidíme naší Micinku, která trpí a nezasloužila si vyhnání z jejího domu. Chtěla jsem dobře pro kočku a nečekala jsem takovu reakci. Jsme z toho smutní, protože budeme muset Číču i s koťátkama dát asi pryč.

8.10.2008

Kristina

Atko, a nemohla by Micinka treba bydlet u tech sousedu? vdyt navstevovat ji a krmit ji muzete i tam, kdyz jezdite stejne na chaloupku denne krmit Cicu. je jasne, ze jsi to nemohla cekat predem, ze se to takhle vyvine, ale zkus vymyslet nejake reseni, jak byste si mohli nechat kocicky obe. Urcite si ani jedna nezaslouzi, abyste ji dali pryc. A urcite je dej vykastrovat - i Cicu i Micku, to je to nejlepsi, co pro ne muzes udelat. Je takovych kocicek bez domova, skoda aby dalsi kotatka prichazela na svet, kdyz jich spousta, co uz zijou nema rodinu, u ktere by bydlela:-( Ja ziju v Portugalsku a tady je situace opustenych zvirat hrozna - spousta kocek a psu bez domova:-(( Jinak ted jsem si v nedeli prinesla domu z utulku 3 mesicni kotatko a musim rict, ze nas pes (12 let) z toho taky neni extra nadseny. On je hrozny zarlivec a kdyz vidi, jak se s kocourkem mazlime, tak se klepe vzteky. No, ale presne jak pisi v clanku, snazime se ho o to vice hladit a venovat se mu, aby se necitil odstrceny a snad se to casem srovna. zatim mam ale dost strach nechat je k sobe priblizit a ackoliv je kocourek statecny a na psa sici, stejne psovi neverim, ze by ho nekousl. Ale rozhodne ani jeden z nich nepujde z domu, i kdyby meli dozivotne bydlet oddelene kazdy v jine mistnosti, tak jakmile se zvire stane clenem rodiny, tak neexistuje dat ho pryc z jakehokoliv duvodu - to je jako poridit si dite a pak ho vyhodit - to by snad vetsina soudnych lidi take neudelala...nebo? (bohuzel:-(( Nicmene, verim tomu, ze kazdy problem a neshoda mezi zviraty navzajem i zviraty a lidmi se da resit. Vcetne zminovanych alergii na kocky, ktere se uspesne potlacovat leky....aby zvire, clen rodiny, odesel z domu jen kvuli novemu partnerovi mi prijde absurdi! A propos, muj pritel na noveho kocourka taky trochu zarli, ale je to spis z toho duvodu, ze ma pocit, ze se mu venuju vic, nez jeho psovi...ale to je prece logicke, kdyz je to jeste kote, potrebuje vic pozornosti nez dospely pes (ktereho ale v zadnem pripade nezanedbavam!)...proste chlapi, no!;-)) Atko, drzim palce, at se Cica s Micinkou udobri nebo at alespon najdes nejake schudne reseni, aby Micka netrpela. Mej se moc hezky a vsem hezky den bez zarlivosti:-)

20.10.2008

Marcela

Ahoj tak mne napadlo, mám doma taky kočičku.Jmenuje se Míca. Je hodná a čistotná snáší docela úspěšně i to že máme ještě morčátko. Můj problém je v tom že moje maminka tvrdí že je alergická na kočky. Proto ke mě odmítá tvrdošíjně a vytrvale chodit na návštěvu, což mě mrzí i kvůli dcerce. Já mám spíše pocit že má vůči kočkám spíš nějakou averzi. Dvakrát u mě návštěvu zkusila ale bylo na ní vidět že opravdu nemá kočky v lásce a Míca se přitom snažila se skamarádit bylo to jako by se jí mamka skoro štítila . Nemáte někdo nějakou radu jak přesvědčit mamku že kočky jsou taky milá a hodná zvířátka? Sestra má psa a ten mamině nevadí.

19.11.2008

Jana

Ahoj, je docela možné, že tvoje maminka měla v dětství nějaký špatný zážitek s kočkou a teď jsou pro ni všechny kočky stejné, falešné a zákeřné(což samozřejmě není pravda),nebo bydlela na vesnici a tam platilo, že kočka má žít venku a lovit myši a ne v domě s lidmi. Já bych doporučovala si promluvit a podle toho, co se dozvíte, hledat společně řešení.

28.2.2009

Nika

Ahoj, kočky jsou optavdu citliví tvorové. Mám dva kocourky a vždy, když jsem si přivedla domů přítele, kočky se s ním nějak smířili. Hrály si s ním a spávali s námi v jedné posteli. Pak ale přišel můj osudový muž a bylo zle. Jakoby vycítily, že tohle už není jen tak na nějaký čas. Začaly trucovat, můj muž každé ráno našel pomočené papuče a jednou mu dokonce trochu moče stříkla jedna z koček do obličeje, když se snažil usnout. Nechala jsem kocourky na čas u sestry a asi po měsíci se i s mužem vrátila. Jakoby kocouři pochpili, jak se věci mají - tenhle chlapík tady zůstane a oni si na něj budou muset zvyknout. A začali se snažit o přátelství. Je pravda, že stále z nich asi nebudou nikdy druhové na život a na smrt, ale rozhodně se už k sobě chovají slušně a někdy se dokonce i společně pomazlí. A já z toho mám velikou radost :)

19.3.2009

František

Mám přes rok britku Armičku a včera jsem si přivezl z útulku ještě jednu kočičku. Když jsem si, bohužel až teď, přečetl tento článek, tak si říkám, jestli jsem neudělal chybu. Armička je evidentně naštvaná.Jak dlouho mám čekat?

22.3.2009

Romana

Dcera je sama v bytě (studentka) vzala si přes inzerát malé kotě-kocourka 5 týdnů starého. Má ho doma dva měsíce. Kocourek byl velmi živý, ba přímo agresivní. Nebylo ho možné ani pochovat, natož se s ním nějak mazlit. Je to dva dny co přinesla z útulku asi o dva měsíce starší kočičku než je kocourek. Jako mávnutím kouzelného proutku se změnilo kocourkovo chování. Přímo na dceru dotírá s mazlením a drží se jí co nejblíž. Na kočičku ale agresivní není, pozoruje jí a už měl snahu si s ní i hrát. Ale kočička zatím moc nejeví zájem, spíše se drží stranou a často potichu mňouká. Snad si na sebe zvyknou i vzhledem k jejich mládí, ale za jak dlouho ?

23.3.2009

miša

Jo jo, o žárlivosti mohu povídat. Mám dva roční kocourky. Jsou to bratři. Běda jak se jednomu věnuji více než druhému. To mi ten druhý hnedka dá najevo že je tu taky. Ale zase na druhé straně žerou bez problému s jedné misky, a záchodek mají taky společný.

18.10.2010

Meriel

Dobrý den, před 7 lety jsem si pořídila Perskou činčilu, která se nám zaběhla a měla 4 koťata. Jedno jsme si nechali. Žijou spolu úplně bez problému, jsou to obě vykastrované kočky, mají jednu misku i jeden záchod. Teď jsme se ale rozhodli, že bysme si pořídili ještě třetí Britku. Mám obavy, že si stávající dvě kočky nezvyknou. Určitě bych měla pořizovat kočku ke kočkám, že ? Dík za odpověď.

12.5.2012

tOwtguxJPlP

Sice je hezk�Š, �že chcete zm�­rnit po��et kou���­c�­ch lid�­, ale mysl�­m, �že sprejov�¥n�­ v�¥ude mo�žn�� nen�­ zrovna chytr�½ n�¥pad . Nev�­m, kdo to mohl vymyslet, j�¥ osobn�� nekou���­m a nem�¥m r�¥da, kdy�ž lid�Š kou���­ , ale kdyby ty va�¥e n�¥pisy vypadaly aspo�� n��jak k sv��tu, takov�½ n�¥pis na blb�Š lavi��ky um�­ i mal�Š d�­t�� a akor�¥t v�¥echno ni���­te odporn�� vypadaj�­c�­mi n�¥pisy )) Prost�� by to cht��lo d���­v zapojit mozek, ne�ž ud��l�¥te takov�Š blbosti . ��mysl dobr�½, ale ��iny, na �ºrovni mal�½ch d��t�­ . Odkaz Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz