Kočka pro staršího člověka


Jaké plemeno by bylo nejvhodnější pro devadesátiletou babičku? Mělo by se jednat o kočku klidné povahy.

 

Odpověď:

Ačkoli mezi jednotlivými kočičími plemeny existují rozdíly v povaze a temperamentu, záleží hodně na individuální povaze jedince. Každá kočka je prostě originál. I v jednom vrhu po stejných rodičích bude jedno kotě akčňák a druhé kliďas. Při výběru konkrétní kočičky je proto vhodné poradit se přímo s chovatelem. On má svůj odchov odpozorovaný a ví, která koťata jsou línější a mazlivější. Klidnější kočky bývají flegmatičtější a někdy nejsou tak mazlivé, i když pro pohlazení si rády přijdou. Ty hodně mazlivé jsou zase živější a vyžadují více pozornosti. Obecně se mezi temperamentní a akční plemena řadí kočky bengálské, ale také siamské a orientální. Tyto kočky bývají hodně aktivní a hlučné. Naopak klidnější jsou například kočky britské a perské (peršanky však vyžadují náročnou péči o srst). Za mazlivé a příjemné společnice jsou považovány také sibiřské kočky a ragdoll. Přítulné a milé bývají i burmily. Tím samozřejmě výčet vhodných plemen nekončí... Ale v první řadě je vhodné zvážit, jestli opravdu chcete plemeno ušlechtilé, protože funkci společnice staršího člověka skvěle splní i obyčejná kočka domácí. Opuštěných koček jsou plné útulky a u odrostlejších koťat a dospělých koček už je známá jejich jedineční povaha, takže vybrat tu pravou kočičku vám jistě pomohou pracovníci útulku. Najít klidnou a mazlivou kočku, která bude vděčná za pohlazení a plnou mističku, určitě není problém. Navíc adopcí kočky z útulku uděláte dobrý skutek.

 

 

Domácí vs. venkovní

Jestliže chcete bytovou kočku (nebude mít žádný přístup ven), je vhodné vybírat zvíře, které je celý život zvyklé pouze na domácí prostředí. Dospělá kočka, která měla pravidelný kontakt s venkovním prostředím, se bude doma nudit a bude se dožadovat venkovních pochůzek, což může vést k nežádoucímu chování (trhání záclon, hlasitého mňoukání u dveří atd.). Ale opět záleží na individuální povaze kočky. I kotě, které se narodilo venkovní kočce, může být spokojené v bytě. Pro osvojení opuštěné kočky se proto poraďte přímo s pracovníkem útulku, který zná nejlépe specifické povahy svých svěřenců. 

 

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.1.2018 13:46:38
Napsáno: 5.1.2018 13:39:26

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz