Kočka pacientka


Ne každá kočka má to štěstí, aby celý svůj život prožila v plném zdraví. Mnohokrát jsem slyšela názor, že kočky jsou ti nejhorší pacienti ze všech zvířat. Ani se jim nedivím, můj nepřekonatelný strach z lékařské péče signalizuje, že v minulém životě jsem asi byla kočkou.

 

Bohužel podle nevyvratitelné kočičí logiky neexistuje nemoc nebo úraz, ze kterého by se nedokázala sama vylízat. Jakýkoliv veterinární zásah na svém dokonalém těle (například kastraci, či operaci kýly) považuje za těžkou újmu a fušeřinu. Napáchanou škodu začne napravovat ihned, jak se probere z narkózy. Usilovně pracuje na odstranění obvazů, ochranné košilky, případně límce, aby si mohla ošetřit stehy. Pokud to člověk nezjistí včas, kočička se dokáže svým drsným jazýčkem propracovat až k otevření rány.

 

Ale nemusí jít hned o operaci, stačí i nějaké drobnější potíže, při kterých je potřeba, aby kočka spolkla tabletku. Kočka jakékoliv tabletky ze zásady odmítá. Možná existuje víc způsobů, jak podat kočce lék, já vím jen o třech a ani jeden není ideální. První možností je nadrtit prášek do oblíbené kapsičky. Kočka ale dokáže na kilometr rozpoznat maso kontaminované lékem a ani se ho netkne. Další variantou je prášek rozpustit v trošce vody, natáhnout ho do injekční stříkačky (bez jehly!) a stříknout kočce do tlamičky. Kočka se vynasnaží nespolknout ani kapku, zato začne slintat jako bernardýn. Nejspolehlivější metodou se jeví prášek rukou zasunout co nejhlouběji do tlamičky, je velká naděje, že ho přece jen spolkne. Nebo to aspoň předstírá, než ho tajně vyplivne. K tomu je ale zapotřebí kočku nejdřív najít, protože ona přesně ví, kdy se vyhnout nepříjemnostem. A potom mrskající se, bránící se šelmu udržet po dobu nezbytnou k nedobrovolnému otevření tlamičky a podání léku. Je to fuška, a v závislosti na temperamentu kočky, více či méně nebezpečná.

 

Léčení kočky je prostě umění vyžadující odhodlání, trpělivost a velkou obratnost. Řada kočičích neduhů je rozmanitá a jejich aktivní obrana rovněž. Léčíte kočku? Šrámy utržené v boji za dobrou věc se brzy zahojí  

 

Text: Lenka Novotná

Foto: Jindřich Pachta

www.volny.cz/nakladatellynx


Vanda Ročková
Aktualizováno: 18.5.2012 15:15:04
Napsáno: 18.5.2012 15:10:37

Forum.

30.9.2012

Iveta

Vždy kdyžčtu textiopotížích s podáváním tablet kočce, uvědomím si jaké mám štěstí. Náš kocourek už od svého 1 roku bere oravidelně tablety - 3x denně aproblémy nemáme. Ráno s granulema přímo z ruky, v poledne rozdrcenou v kapsičceavečer s granulema z ruky. Jen jednou dostal kapky ato opravdu prskal a slintal jak bernardýn. Tak jsme je vyměnili za tablety a.... zase dobře Každej kocour je hold jinej. Ale zase má jiné "chybičky" - jako malej kousal a škrábal, často útočil, nyní je již klidnej (jsou mu 4 roky). Mazlení se mnou a s dětmi vydrží "útrpných" pár minut, pak se ožene nebo odchází. Za manželem ale chodí večer pravidelně a spí mu na břiše.Nikomu jinému. Tak všem páníčkům nemocných kocourů přeju hodně trpělivosti a držím palce

20.11.2012

Zdena Tomášová

K tomu je třeba kočku najít...ta věta je přesná. Naše Jůlinka má obdivuhodný instinkt na čas, kdy mám být převezena /jednou za rok!/ na očkování k veterinářce. Jen se objeví syn s autem, zmizí na celý den a přijde až v hodinu, kdy už víme, že veterina zavírá. Takto se ji snažíme odlovit už tři týdny. Jakmile syn v neděli odjede, Jůlinka se objeví v chalupě a nehne se od nás až do příštího víkendu, kdy opět hrozí odvoz na veterinu.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz