Kočičí pružnost


Čím to, že je kočičí tělo tak pružné? A proč kočky vždy dopadnou na všechny čtyři?

 

  • Obratle kočičí páteře spojují svaly, na rozdíl od člověka kde převládají vazy. Tyto svaly dodávají páteři velkou pružnost.

  • Ramenní klouby umožňují kočce otáčet přední nohy do každého směru.

  • Pružnost těla zvyšuje i skutečnost, že kočky mají oproti lidské páteři až o 26 obratlů více.

  • Kočka nemá klíční kosti, zůstal z nich jen malý zbytek kostní tkáně, který je uložený hluboko v prsních svalech. Klíční kosti by kočkám rozšířily hrudník, což by pro ně bylo nevýhodné. Omezily by totiž možnost protáhnout se úzkými štěrbinami a také by zkrátily její krok. U člověka klíční kosti umožňují zdvihnout paži. Vzhledem k tomu, že kočka tento pohyb nepotřebuje, jsou pro ní tyto kosti zbytečné.

  • Při každém pádu z výšky je u koček aktivován reflex správného dopadu. Toto instinktivní chování kočkám zajišťuje souhra několika faktorů - ostrost zraku, pružnost svalů, ohebnost páteře a celková mrštnost těla. Když kočka letí vzduchem, přenášejí její oči a specializované orgány ve vnitřním uchu do mozku informace o poloze hlavy vzhledem k zemi. Pokud se mění poloha hlavy nebo rychlost pádu, působí to na krystalky, které plavou v tekutině rovnovážného orgánu vnitřního ucha, a ty podráždí brvy smyslových buněk. Ve zlomku sekundy se signál přenese do mozku a ten vyšle pomocí nervů neobyčejně rychlý povel, který vrátí hlavu do správné polohy. Zbytek těla se řídí podle hlavy, proto kočka padá v poloze perfektně připravené k přistání. Země se dotknou nejdříve přední končetiny, kdy pružné ramenní klouby utlumí náraz. Následně dopadnou zadní končetiny a v tu chvíli se tělo prohne do oblouku. Měkké polštářky tlapek a pružné kočičí klouby také efektivně tlumí náraz.

     

    Zdroj: Velká kniha o kočká, David Taylor, Gemini, 1992


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.11.2016 20:45:21
Napsáno: 14.11.2016 20:44:37

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz