Jen si trochu zdřímnout


Kočky se řadí mezi velké spáče a před ulehnutím se rády cítí bezpečně. Jenže nespí stejně jako lidé, jak jste si jistě všimli. Jejich spánkový vzorec je poněkud odlišný, a proto se nedivte, když vás ve 4 hodiny ráno kousne váš chlupatý mazlíček do palce u nohy. Je totiž čas na lov…

 

Kočky nespí v kuse, ale preferují spíš několik zdřímnutí. Jsou od přírody masožravci a strava bohatá na proteiny jim umožňuje více se oddávat spánku (býložravci musí vyvinout značné úsilí, aby zkonzumovali dostatečné množství různých travin a stojí je to samozřejmě i hodně času). Delší doba spánku má za následek pravděpodobně i vyšší délku života, než bychom u zvířete podobné velikosti předpokládali. Obecně se dá říct, že kočky spí déle než psi. Navíc jsou vybaveny skvělým mechanismem, který jim dovoluje zdřímnout si, ale současně se v okamžiku vzbudit. Řeč je o třetím oku – mžurce. Když se kolem kočky mihne pouhý stín, okamžitě přejde do bělého stavu.

 

Koťata

Vzhledem k tomu, že máma kočka v přírodě musí brzy opustit rodné „hnízdo“, aby zajistila potravu, je pro malá koťata stěžejní, aby neopouštěla své útočiště. A to je ten důvod, proč se mláďata rodí nezralá a prospí většinu dne. Po prvním měsíci života pomalu přecházejí na spánkový režim dospělých koček.

 

Myš, nebo ještěrku?

U většiny druhů zvířat se spánkový vzorec řídí biologickými hodinami, 24hodinovým rytmem, který souvisí s 24hodinovým cyklem zemské rotace. Predátoři (mezi ně řadíme i kočky) obvykle omezují svou činnost v bdělém stavu na dobu, kdy s největší pravděpodobností narazí na svůj úlovek. Kořist v podobě malých savců (myši, hraboši atd.) ve většině častí světa, obzvláště v mírném pásu, začíná shánět potravu až po setmění, protože během dne je mnohem zranitelnější vůči predátorům. V důsledku toho se u koček vyvinulo noční vidění a schopnost lovit za tmy. Z toho vyplývá, že většinu dne kočky prospí, aby nabraly sílu na noční lov.

Ovšem toto pravidlo neplatí ve všech částech světa. Například v Austrálii tvoří vyznaný podíl potravy kočkovitých šelem plazi. A protože plazi potřebují ke svému životu sluneční teplo, jsou aktivní během dne a časový harmonogram lovu a spánku koček, které je požírají, je tomu přizpůsoben.

 

Různé typy spánku

Pokud nepočítáme krátká zdřímnutí, tak když se kočka uloží ke spánku, prochází nejdřív asi půlhodinovým časovým úsekem lehkého spánku a poté následuje kratší úsek hlubokého spánku v délce přibližně 7 minut. V průběhu lehkému spánku se může lehce vzbudit. Jestliže kočku nic neruší, přechází střídavě mezi hlubokým a lehkým spánkem. Dohromady stráví asi 30 procent času hlubokým spánkem. Během této doby můžete u kočky zpozorovat rychlý pohyb očí – tzv. fázi REM, podobně jako u člověka se při ní i kočce údajně zdají sny. Stejně jako u člověka kočka může pohybovat končetinami, dále hýbe ocasem, střihá ušima…

 

Do klubíčka

A jakou pozici kočka při spánku zaujme? To závisí především na tom, zda je kočce teplo, nebo potřebuje-li zahřát. Kočka, které je příjemné teplo, se s největší pravděpodobností natáhne do délky, aby umožnila úniku tepla z těla. Kočce stočené do klubíčka je spíše chladno.

Také máte zkušenost, že i když jste kočce pořídili drahý pelíšek, stejně najraději spí na hromádce vypraného prádla, které jste zrovna chtěli vyžehlit? :-)

A kde najraději spí vaše kočky?

 

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.1.2012 13:57:37
Napsáno: 8.1.2012 13:54:05

Forum.

Vložit príspěvěk

25.1.2012

barča

ahoj az nekdo bude potrbovat pomoc muzete se na mě obrátit ! bary.kunzova@centrum.cz

6.2.2012

Radim a Liza

Nase spi nejradsi stocena kolem moji hlavy, tapku pres muj oblicej :)

27.9.2012

Honza

Naše kočička spí kdekoliv se jí zrovna zamane, nejlépe v naší blízkosti, pokud je jí chladněji, zaleze do svého pelíšku kam se jen tak tak vejde a tam spí. Pokud jsme v posteli tak si ustele manželce u nohou, u mne se to jaksi odnaučila protože se moc vrtím a párkrát jsem ji zalehl a nevěděl jsem o tom. Ale jakmile se probudím už je u mne a chce se mazlit. Nejraději by ale spala ve skříni s čistým prádlem, taky už jsme ji taam párkrát nevědomky zavřeli i na víc než pár hodin, ale leze tam stále.

18.10.2016

Lucy

Nase kocky taky velice rady spavaji v ciste vypranem pradle. Nejradsi v kulatem lavoru na pradlo, je ciste a mekke a ma tvar pelisku, takze pro ne idealni mistecko. Jenze pak je od nich vsechno chlupate a spinave, tak je musime vyhanet

18.10.2016

Lucy

Nase kocky taky velice rady spavaji v ciste vypranem pradle. Nejradsi v kulatem lavoru na pradlo, je ciste a mekke a ma tvar pelisku, takze pro ne idealni mistecko. Jenze pak je od nich vsechno chlupate a spinave, tak je musime vyhanet

2.8.2017

Lucie

Jeden z našich kocourů mi spí zásadně ve vlasech a druhý v naprosto nepochopitelných, zlomených pozicích uprostřed pokoje. Když spí může si s ním člpvěk dělat skoro cokoliv dokonce jsem ho i přenesla do druhého pokoje když jsem potřebovala uklidit. Ani se nevzbudil. Oba jsou mladí necelé tři roky staří.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz