Jak zabavit kočku?


Lea s Tamarou, dvě studentky bydlící v pronajaté garsonce si pro radost pořídily koťátko, kočičku Gáju. („Poškrábaný nábytek a všechny škody uhradíte“, varoval je majitel garsonky) Gája byla nejen roztomilá a krásná, ale také legrační, jak zdolávala jednotlivá patra na šplhadle, honila víčka od pet láhví, jak se schovávala pod potah na křesle jako do stanu (těch chlupů co tam nechala).

 

Pozorovat Gáju bylo mnohem lepší než sledování televize. „To je neuvěřitelné, čím vším se to kotě dokáže zabavit“, žasla Lea. Gája také s holkama ráda sedávala na balkoně, na klíně to však dlouho nevydržela, seskočila na zem, lehla si jak placka a škvírou pod zábradlím sledovala dění pod sebou.

 

Koťátkem však byla jen chvilku, aspoň holkám to tak připadalo. Gája vyrostla, ztratila trochu ze své koťátkovské hravosti a co hůř, začala se nudit. „Mňaumňau,“ kňourala, chodila od jedné ke druhé, ducala do holek hlavičkou, dokud ji některá nevzala na klín, Gája se chvilku nechala hladit, pak seskočila. „Mňau“, vyčkávavě pohlédla na holky, která z nich vezme střapeček na udičce aby kočička mohla chňapat. Dočkala se, záhy ji to však omrzelo. Prošla se po místnosti, dala lepanec po hlavě plyšové myšce na pružině a s hlubokým povzdechem skočila do křesla. Její pohled jako by říkal: „Teda holky, s váma si moc zábavy neužiju. Ach jo.“

 

„Ta naše kočička se nudí, přitom dokud byla koťátko, dokázala se zabavit s kdečím“, řekla Tamara. „Já se ani nedivím, že se nudí, my jsme dlouho ve škole, nebo na brigádě a co ona tady sama?“ Vezme si trochu granulí, chvilku si pohraje s některou hračkou a pak se může tak akorát dívat z okna. Nemůže se toulat, lovit, ani mít koťata a nemá ani žádný náhradní program.“

 

Holky se poctivě snažily Gáju zabavit, střídaly mazlení s hrou na chytání kořisti, přidaly trochu česání, přinesly několik krabic na skrýše, na různých místech ukrývaly pamlsky a celkem logicky došly k názoru, že nejlepší pro ni bude kočičí kamarádka. A tak jednoho dne přinesly malou kočičku Monu a s napětím pozorovaly kočičí seznamování. Netrvalo dlouho a Gája úplně zapomněla na to, že už je dospělá a dováděla s kotětem jako malá. Lea se je pokoušela nahrát na video, ale podařilo se jí vždycky zachytit jen pár rozmazaných vteřin a kočky zmizely ze záběru.

 

I tohle koťátko brzy vyrostlo a jednou večer holky uslyšely známé „mňau, to je nuda,“ a dva páry pozorných očí vyčkávavě sledovaly, která z holek vymyslí nějakou zábavu. Lea s Tamarou se zasmály. Tak tohle už tu jednou bylo. Tamara házela míček, Lea mávala mávátkem, dokud to kočky neomrzelo.

 

Občasné nudě se asi zabránit nedá, ale jak holky mohly posoudit, dvě kočky jsou rozhodně spokojenější, než byla Gája sama.

 

Milí čtenáři, máte nějaký osvědčený způsob jak zabavit kočku ???

 

Text: Lenka Novotná

Foto: Jindřich Pachta

www.volny.cz/nakladatellynx


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.2.2012 21:17:22
Napsáno: 16.2.2012 21:14:13

Forum.

Vložit príspěvěk

24.2.2012

Hanka

To je hezký příspěvek. Holkám fandím,aby neměly problémy s majitelem bytu. Já mám čičoura Micku - Vrka a k ní jsme před čtrnácti dny přidali koucourka Čerta. Vrk je kastrovaná a Čertíka to čeká taky. To občasné zatnutí drápků někam, kam nemají se stále vyskytuje, ale způsobem, kdy na mě Vrk kouká, ouška roztažený a jak se nadechnu a houknu čičoure!! prohne hřbet a ocas a začne průlet bytem - takže je to spíš taková provokace. Rozhodně Vám slečny ale doporučuji kastraci, pokud nechcete chov koček. :-)

29.7.2012

Kamil

Dobrý den,prosím o radu, chtěl bych vědět ,zda kocour po kastraci, si stále značkuje své teritorium.

19.1.2013

krystiana

Už poté neznačkuje.

25.2.2013

nikol

dobrý den, na moji kocku spolehlive zabira laserové ukazovátko,(bývá na tuzkách nebo se dají koupit i tak,před vánocema jej dávali k vitamínům marťánci).stačí kdyz tou cervenou teckou projedu po koberci ke zdi a zpet a cica nevi kam driv.zabavi to sice i me ale aspon se u toho nasměju.

6.3.2013

Pavel

Kamil: To záleží.. pokud už začal značkovat před kastrací, může to dělat dál a chvíli trvá, než ho to odnaučíte, pokud vůbec.. pokud jste to stihli předtím, tak je vše v pohodě :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz