Jak poznat, jestli kočka není tlustá?


Nedá se přesně říct, kolik by měla kočka vážit. Hmotnost je velmi individuální záležitost, musí se brát v úvahu genetické předpoklady a tělesná konstituce, protože mezi plemeny existují velké rozdíly. Obecně by zvíře nemělo být moc hubené ani tlusté, což se hodnotí spíš vizuálně a pohmatem, než vážením.

 

Říká se, že kočka má ideální proporce, když je při pohledu shora přibližně stejně široká. Příliš hubená kočka má viditelná žebra, vystupující páteř a propadlé břicho, kočka se sklonem k tloustnutí má naopak břicho viditelně širší než hrudník. U dlouhosrstých koček to však může být problém odhadnout. Při posuzování je proto důležité, zda lze nahmatat žebra a páteř, to je ukazatel, že zvíře má zdravou hmotnost. Pokud máte podezření o nadváze, je dobré obrátit se na veterináře, který kočku zhodnotí a případně poradí vhodnou dietu. Většina koček více přibírá na podzim, kdy si vytváří tukové zásoby na zimu, na jaře a v létě kočky spíš hubnou. Výrazněji to lze pozorovat u venkovních zvířat a taky u nevykastrovaných jedinců. U kastrátů, zvláště bytových, je nutné příjem krmiva a sklony k tloustnutí více hlídat. V případě nadváhy eliminovat pamlsky a zařadit do programu víc her, při kterých se kočka „vylítá“.

 

Podváha - Na žebrech, hřbetě a bocích nemá kočka skoro žádný tuk nebo je ho tam velmi málo. Břicho je vtažené a za hrudním košem je jasně viditelná prohlubeň.

 

Ideální váha - Žebra můžete nahmatat přes slabou vrstvu tuku, za hrudním košem je patrné menší zúžení. Břicho pokrývá malá vrstva tuku.

 

Nadváha - Žebra a hřbet nelze nahmatat, skrývají se pod silnou vrstvou tuku. Na břiše je patrný tukový polštář, pas za hrudním košem není znatelný.

 

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Aktualizováno: 15.5.2017 13:32:51
Napsáno: 15.5.2017 13:27:40

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz