Flémování


Také vaše kočička občas nasává vzduch s pootevřenou tlamičkou a vypadá přitom trochu legračně? Že nevíte, proč to dělá? Pak čtěte dále… Využívá totiž jeden smysl navíc.

Kočky, stejně jako například koně, mají jeden specifický útvar na dně nosní dutiny – Jacobsonův orgán. Nachází se těsně za prvními řezáky na horní čelisti a umožňuje kočce „ochutnávat“ pachy. I když ho používají především kocouři při očichávání moči, kdy zjišťují pohlavní stav samic, ani kočkám není cizí. Dle Wikipedie je Jacobsonův orgán či také vomeronazální orgán (organum vomeronasale) „Dutina s chemoreceptorickým epitelem (tkáň), která je součástí smyslového ústrojí nižších obratlovců a v omezené míře i u savců. Zvláště dobře je vyvinut u plazů a hlodavců, u člověka je rudimentární (nevyvinutý, zakrnělý). Umožňuje přijímání pachů i ústní dutinou. U plazů slouží jako hlavní orgán čichu. U koně a kočkovitých šelem zachytává pachy související s rozmnožováním (flémování).“

Trubičkovitý útvar nad horním patrem spojuje vnímání čichu a chuti do jednoho vjemu a citlivost čichu tak posiluje. Když do něj chce kočka nasát vzduch, musí zaujmout pozici s částečně otevřenou tlamičkou – tzv. flémování. Při tom uzavře běžnou dýchací cestu a místo toho nasává vzduch trubicemi umístěnými za řezáky, což jí umožňuje zkontrolovat pach vzduchu. Kočičí grimasa je při tom trochu legrační J Ale nemyslete si, u jiných kočkovitých šelem je flémování ještě výraznější. Například tygrové přitom ohrnují pysky a vyplazují jazyk!

A proč to vlastně dělají? Flémování je jeden z kočičích způsobů poznávání okolí a stejně jako u většiny zvířat je tento smysl silně spojený se sexuálním chováním. Je důležitý především pro kocoury, aby byli schopni přesně vyhodnotit pohlavní stav samice a první příznaky přicházející říje
 

Videa flémujících koček jsou ke shlédnutí v následujících odkazech:

http://www.youtube.com/watch?v=Lr_yKMEAIpg

http://www.youtube.com/watch?v=n1Z6Nz8FuPc&feature=related

Použité zdroje informací: Roger Tabor, 100 způsobů, jak rozumět vaší kočce, Mladá fronta


Vanda Ročková
Aktualizováno: 12.12.2010 15:28:03
Napsáno: 12.12.2010 15:23:39

Forum.

27.12.2011

SCePjwstKCC

We definitely need more smart pelope like you around.

28.12.2011

UfpdDfVlbVDN

8BF0zk <a href="Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz