Čůrá, kde nemá


Někteří autoři rozdělují tuto problematiku na močení jako takové a na značkování močí. Ovšem jsou kočky, které jak značkují, tak vydatně močí mimo určené místo, nebo jiné, u kterých se těžko rozlišuje, zda jde o značkování či nikoliv...

...Takže v našem souboru jsou všichni čůrající hříšníci pěkně pohromadě. Zkusila jsem je pro lepší přehlednost alespoň seřadit podle seznamu možných příčin jejich prohřešků.

Já chci čůrat vestoje jako kluk!
Máme ročního britského kocourka. Už od počátku byl problém ho naučit na záchodek, asi proto, že byl zvyklý na jiný a někde jinde. Trvalo to dlouho, ale časem se to naučil. Pak jsme byli na dovolené a o kocoura se v té době starala známá. Docela se „zkazil“ a začal občůrávat snad všechny rohy, které objevil (i do pračky vlezl, do vany!). Museli jsme za ním pořád chodit a hlídat ho, spoustu nocí jsme nespali, abychom ho vždy včas odnesli na jeho záchod. Když už tam konečně asi měsíc pravidelně chodil, dělali nám v bytě nové dveře a vznikl výklenek, do něhož se vyčůral. Od té doby už zase občůrává všude všechno. Prostě to vypadá, jako kdyby si z nás dělal srandu. Když jsme doma nebo když ho hlídáme, tak se nevyčůrá nikde jinde než v záchodě. Když spíme nebo jsme pryč, tak vždycky najdeme jednu nebo i víc louží. Divné je, že kadit chodí do záchodu z 99 %, ale čůrat tam nechce. Někdy jsme ho chytli přímo, když čůral v rohu, tak jsme ho dali hned do záchodu a nadali jsme mu, a za chvilku byla louže jinde nebo na stejném místě. Někdy hrabe v záchodě, pochválíme ho a za pět minut na to najdeme v rohu louži. Vždycky ale čůrá jenom tam, kde není koberec a snaží se to pak zahrabat. Dá se s tím něco dělat, nebo už se to nenaučí a bude muset jít z domu?

Pane jo! Vyhazov z domu… A přitom hned v úvodu stojí, že kocourek byl zřejmě zvyklý na jiný záchod umístěný někde jinde. Vrtá mi hlavou, proč tedy páníčci dělají celý rok násilí sobě i kocourkovi, místo aby se snažili přijít na to, jaký záchod mu bude vyhovovat a kam ho nejlépe umístit. Kocourek jim hodně napověděl: Chce čůrat na svislé plochy, má rád výklenky a uzavřené prostory, vysoké stěny. Z dotazu není zřejmé, kde je kocourkův záchod umístěn, ale je jasné, že tam, kde je, kocourovi vůbec nepasuje. Přesto se snaží páníčkům zavděčit, a když ho tak úporně stále nosí do toho nevyhovujícího záchodu, udělá jim radost, a v době jejich přítomnosti ukáže, že to s určitým sebezapřením zvládne. Ale jakmile usnou nebo odejdou, s úlevou jde čůrat na místo, které vyhovuje jemu, a pak poctivě zahrabává, co vytvořil. Takže místo neustálého hlídání a rozčilování bude lepší pořídit další dva záchody s vysokými stěnami nebo kryté vysokým víkem, tak aby tam kocourek mohl močit pěkně vestoje, a umístit je tam, kde mu to bude nejlépe vyhovovat. Tedy jeden určitě do výklenku u dveří a druhý třeba vedle pračky do koupelny. I se stelivem bude dobré si pohrát a vybrat takové, ve kterém bude kocourek s chutí hrabat. Všechny jeho „produkty“ bych alespoň zpočátku ihned odstraňovala, aby záchodky byly stále čisté a lákavé.Ukázka z knížky Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod.
Autorkou je MVDr. Hana Žertová (poradce v oblasti zvířecí psychologie)

Jedná se o první ze série malých brožurek o problémech s kočičím a psím chováním. Zabývá nečistotností a značkováním koček a kocourů, je určena k poučení a pobavení všech majitelů koček, jak nečistotných, tak těch (dosud) čistotných.
 

Knížku můžete koupit na www.krmeni.cz (přesněji zde)

Více o autorce: www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.5.2011 17:29:59
Napsáno: 16.4.2011 19:13:45

Forum.

Vložit príspěvěk

24.4.2011

Eli

Dobrý den, potřebuji radu. mám doma 2 měsíční kotě, bylo naučené u původních majitelů chodit na záchod, ale přesto si u mě tam chodí jen když se jí zachce. Vždy tam najdu jen jedno vyčůrání ale bobek a loužičku jsem zase našla na rohožce s botama už podruhé. Jednou jsem jí tam i přistohla, tak jsem ji okamžitě přenesla na její záchod. Na rohožku jsem teda dala druhý prozatimní záchod (lavor s kočkolitem).. Je něco co bych mohla ještě udělat aby mi nečůrala a nebobkovala tam kde nemá? Díky za odpovědi.

25.5.2011

Lucie

Eli, dvouměsíční kotě je moc malé, takové má být ještě aspoň měsíc u mámy!! Mělo by mít stejný záchod i stelivo, jaké používal původní chovatel. Tak malé kotě nemusí vždy stihnout doběhnout na záchod, je dobré mít jich víc různě po bytě rozmístěných (pokud nebydlíte v malometrážním bytě). Také bych ho odčervila, vet. Vám poradí schéma: může ho bolet při potřebě bříško, jestli je plné červíků a může si bolest spojovat se záchodkem. Navíc, některé kočky do již použitého záchodu nepůjdou, dokud se nevyčistí, proto se doporučuje mít pro jednu kočku záchody dva, ale u takového miminka jsem takové chování ještě neviděla...

4.6.2011

AnyA

Ca, ja(13) sem odchovala 5 týdenní koťátko(majtelé je chtěli utopit) a zvládla sem to!chodí na Wc, každý den ven jako pes(na kšírkách) chodí spinkat do teraria k morčátkům, andulkám,želvě a spí s našim dalmatinem, je ak hodnej, zdravej, jen to chce čas! :)) Ahoj!!

11.8.2011

haidi

dobry den mame doma rok a pul stereho a pol roku vykastrovaneho kocoura.poslednich 14dni ale chodi mocit na gauc,pritom na zachod dryve chodil normalne.prosim poredte

10.10.2011

sejkorka

dobrý den mam dotaz naš roční kocour když kadí tak se netrefí do záchodku čura bez problému ale v případě velké potřeby se do záchodku netrefí ikdyž se mu pořídil větší záchod a kočkolit je čistý bez výkalu

20.10.2011

Zuza

Ahoj, mám podobný problém s čůráním u kocoura v poslední době. Nevím jestli je to zdravotní problém (chystám se zajít na veterinu), nebo žárlivost, nebo nám to dělá naschvál, nebo nevím. Je to kastrát starý 5 let a vloni dostal k sobě mladší sestřičku, které je teď 1,5 roku. Dřív byl bezproblémový, loužičku nebo bobek mimo záchod udělal jen výjimečně a to když nebyl záchod úplně čistý (třeba když byl přes víkend doma sám). Poslední dobou - cca měsíc - čůrá každý den někam na naše oblečení nebo boty, nebo do postele. Fakt je, že jsme dřív měli různé rituály pravidelně se opakující a kvůli nové práci ta pravidelnost už není. Začali jsme kvůli tomu zavírat dveře do pokojů, protože v kuchyni a předsíní kde může být než přijde někdo z práce, je lino a to se dá líp umývat. Nevím si s tím rady. Ještě chci podotknout, že ani kocour ani kočka nechodí ven a že spolu celkem vychází.

26.2.2012

Lenka

máme roční malou britskou kočku a koucoura a ta malá britská čurá tam kde nemá pouze v době, kdy nejsme doma, má doma tři záchody jeden nahoře v kuchyni, druhý jsme umístili tam, kde čurala a to před vchod a stejně se vyčůrá vedle něj, poslední záchod je v chodbě. Jak jsme doma nikdy se nevyčůrá jinde než na záchod. Čím to je? Co máme pro ni udělat, aby se to neopakovalo? Předem děkuji za radu

24.1.2013

Holoubková

Nevím, jestli se mně to podařilo.....

10.1.2015

Jana S

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat co mám dělat, když můj kocourek starý 5 měsíců chodí občas močit na chodbu v jednom místě, přitom svoji velkou potřebu chodí dělat do záchodku.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz