Barva kočičích očí


Kočičí oči jsou fascinující. Většinou jsou to první, co nás na kočce upoutá. Jejich barva je pro plemenný chov velmi důležitá.

 

Pro profesionální chovatele hraje velkou roli barva duhovky. U většiny plemen je přesně určeno, jaká musí být barva očí. Přitom tento znak je u koček velmi variabilní. Nejvíce pigmentu má duhovka měděných nebo oranžových očí, o něco méně ho mají žluté oči a ještě méně zelené oči. Nejméně ho obsahují oči modré a zcela bez pigmentu jsou červené oči velmi vzácných albínů.

 

Selekce

Kromě modrého zbarvení očí, které je vázáno na určité zbarvení srsti (hlavně siamské a bílé), jsou chovatelé při šlechtění odkázáni na cílený výběr chovných zvířat (selekce) tak, aby dosáhli žádaného zbarvení. Avšak i u modrookých koček se objevují různé odstíny modré. I v tomto případě se dá řízenou plemenitbou vybírat žádoucí, tedy co nejvýraznější, odstín modré. V tomto ohledu jsou z konkrétních plemen nejdále asi kočky siamské, u nichž se setkáváme s těma nejkrásnějšíma modrýma očima.

 

Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.6.2015 11:39:17
Napsáno: 6.6.2015 12:28:03

Forum.

6.6.2015

petr nagy

naší kočičce agátce jsou 2 roky je to kocourek a očíčka má zbarvené do zelené a žluté barvy.

18.8.2015

Věra

Tak, tak. Maminka mého kocourka se spustila s majnským a můj černý kocourek zbyl se svým bráškou který měl viditelné znaky majnského chlupáče, ale můj krátkosrstý černočerný kocourek mne tak hypnotizoval svýma jantarovýma očima, že se mu prostě nedalo odolat. A dostal přednost před bráškou.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz