Adopce slepé kočky


Uvažujete, že poskytnete domov hendikepované kočičce? To je chvályhodné, protože většina lidí se soužití s postiženým zvířetem bojí. Mají pocit, že kočka bude potřebovat nějakou speciální péči. Jenže pravda je taková, že slepá kočka se dokáže se svým znevýhodněním velmi dobře vyrovnat.

 

Kočky totiž vnímají své okolí nejen očima v podobě optických podnětů, ale vytvářejí si také jakýsi akustický diagram, který je ve zvířecím světě jedinečný. Pamatují si signály, a tak si vytvářejí nezaměnitelný „zvukový obraz“ svého navyklého prostředí. Charakteristické zvuky uvnitř vlastního revíru jsou kočkou pečlivě registrovány co do vzdálenosti, tak síly, a posléze jsou ukládány do paměti. Tak vzniká akusticko-optický obraz životního prostoru, který není totožný s žádným jiným. Takže co se týče orientace, umí kočka dobře fungovat i bez zraku a prostředí bytu či domu není nutné nijak zvlášť přizpůsobovat nebo upravovat, zvíře si velmi rychle zvykne, kde co je.

 

Říká se, že ze všech zvířat se se slepotou nejlépe vyrovnávají právě kočky. Z jejich chování často ani není patrné, že jsou slepé. Kočky také na rozdíl od lidí nepřemýšlí o svém postižení, ale berou život takový, jaký je. Umí se svým hendikepem žít a dokážou se radovat z každého dne, když mají vedle sebe milujícího člověka.

 

Nelíbil by se vám třeba kocourek Tartárek? Čeká na vás v útulku Srdcem pro kočky. Fotky a video s povídáním o něm, naleznete zde.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 27.6.2015 19:16:30
Napsáno: 27.6.2015 19:16:14

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz