10 poznatků o kočce divoké evropské


Víte, jaké jsou rozdíly mezi kočkou domácí a její divokou příbuznou?

 

  1. Kočka divoká evropská (Felis silvestris silvestris) je jedním ze čtyř poddruhů koček divokých. Není ale původním předkem kočky domácí, ta pochází z kočky divoké plavé (Felis silvestris lybica) žijící v Africe.

   

  2. Kočka divoká se od toulající kočky domácí odlišuje především svým vzhledem. Má zavalitější stavbu těla, větší, širší lebku, srst je hustší a zbarvení je „vybledlejší“. V zimě je srst šedavá s výraznější kresbou, v létě spíše žlutohnědá. Oči jsou zelené. Charakteristický je huňatý ocas, který je tupě zakončený, má výrazné černé prstence v zadní části a černou špičku.

   

  3. S jistotou se kočka divoká od kočky domácí dá odlišit pouze genetickou analýzou.

   

  4. Charakteristické je i prostředí, které si divoké kočky vybírají k životu. Upřednostňují co možná nejvíce strukturovaná přirodní místa v blízkosti lesů (zvláště listnatých a smíšených). Vyhledávají díry ve skalách, stromech nebo pod kořeny. Mají rády mrtvé dřevo a malé paseky.

   

  5. Jsou velmi plaché v blízkosti člověka, proto se vyhýbají místům, která jsou hojně lesnicky a hospodářsky využívána. Tento způsob života je pravděpodobně také důvodem, proč kočky divoké již dávno nezanikly v mnohonásobně větší populaci koček domácích.

   

  6. Jedná se o samotářské zvíře, které je aktivní především v noci. Během období páření a výchovy mláďat loví i přes den, v zimě pak výhradně v noci.

   

  7. Křížení mezi kočkami divokými a domácími je možné.

   

  8. Kočky divoké evropské jsou spolu s rysy ostrovidy jedinými divokými kočkovitými šelmami české přírody.

   

  9. Jsou chráněna zákonem O ochraně přírody a krajiny jako kriticky ohrožený druh.

   

  10. V českých zemích byly vyhubeny na přelomu 18.-19. století. V současnosti se na území ČR téměř nevyskytují. Výskyt byl však nedávno potvrzen u sousedů v Národním parku Bavorský les, takže je možné, že migrující jedinci se objevují i na Šumavě.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.2.2017 21:48:14
Napsáno: 7.2.2017 21:41:28

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz