Šetrná léčba zánětů v tlamě


Zánětlivá onemocnění dutiny ústní mohou být zapříčiněná jak poraněním sliznice, tak hromaděním bakterií na zubním plaku, později zubním kameni, kdy dochází k postupnému odhalování krčků a kořenů zubů a projevům závažných zánětů dásní. V ústní dutině se mohou projevovat i celkové infekce a dysfunkce trávicí soustavy. Jestliže je na zubech povlak zubního kamene, je nutné nechat ho zvířeti odstranit u veterináře.

 

Mohou pomoci homeopatické léky:

 

Mercurius solubilis

Jedná se o lék akutního zánětu sliznic – i v dutině ústní. Mízní uzliny jsou zvětšené, jazyk je povleklý s otisky zubů po stranách. Dásně jsou při doteku bolestivé a krvácejí. Typická je paradontóza s obnažením krčků, slinění. Tento lék je vhodný i k léčbě zánětů slinných žláz s výtokem krvavo-hnisavého obsahu, se kterým se často setkáváme u koček. Ředění je 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Nitricum acidum

Vředový zánět většinou na přechodu sliznice a kůže. Spodina vředu snadno krvácí. Často se objevují bolestivé praskliny, které se zhoršují chladem a olizováním. Tyto záněty se rozvíjí pomalu. Ředění je 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Borax

Zánět se objevuje v podobě puchýřů, sliznice vypadá jako popálená, převážně na vnitřní straně tváří a na jazyku. Tato místa jsou velmi bolestivá. Ředění je 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Kalium bichromicum

Zánětlivé změny s velmi pravidelnými okraji. Na spodině je hnis, objevují se vláknité zapáchající sliny. Ředění je 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Kreozotum

Lék zánětu dásní, které jsou oteklé, houbovité a snadno krvácejí. I zuby jsou postižené černými skvrnami. Tento lék je také velmi užitečný v léčbě zánětu dásní při prořezávání a výměně zubů. Ředění je 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Cantharis

Lék je vhodný při velmi akutním zánětu, jazyk má okraje jako živé maso. Zvíře je žíznivé, ale nemůže kvůli bolesti pít. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Lachesis mutus

Záněty sliznice dutiny ústní jsou provázeny i postižením celkového zdravotního stavu. Dásně jsou nachově zbarvené, objevují se krvácející vředy až se sklonem k nekróze. Jazyk je oteklý a vyplazený. Zvíře mívá horečku. Tento typ zánětu je častý u koček. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 7.11.2015 19:13:34

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz