Selhání ledvin


Akutní nebo chronické selhání ledvin je velmi vážní onemocnění, které má mnoho příčin. Jak zvířeti pomoci?

 

Hlavní funkcí ledvin v organismu je očištění krve od odpadních látek, které se v ní hromadí. Selhání má proto vždy příznaky otravy (vlastními zplodinami). Výskyt onemocnění se zvyšuje s věkem, ale může se objevit i u mladého zvířete. Obecně se považuje za onemocnění progresivní, které vede v konečné fázi ke smrti zvířete. Chronické selhání ledvin je stav, kdy jsou ledviny z 80% poškozené a zbylých 20% nestačí odstraňovat odpadní látky z těla.

 

Jaké jsou hlavní příčiny?

Jak již bylo řečeno, příčiny ledvinného selhání jsou různé. Mimo jiné záleží také na věku. U mladých zvířat se může jednat o vrozenu nedostatečnoust, které selhání ledvin podmiňuje. Dědičné vady jsou typická pro některá psí plemena (např. kokršpaněl, bulteriér, pudl, basenji, lhasa-apso, u koček především dlouhosrstá plemena). Mezi další příčiny patří infekce, otravy (léky, jedy, bakteriální toxiny) nebo ucpání močových cest kameny. Dalšími příčinami jsou chybné reakce imunitního systému a chronické zánětlivé procesy. Může se jednat o samostatnou diagnózu nebo o komplikaci jiné nemoci. Například těžká infekce nebo septický stav může vrcholit selháním ledvin. Často se objevuje u fen se zanedbaným zánětem dělohy. K akutnímu selhání ledvin může také dojít ve stáří v důsledku jejich přirozeného opotřebování. Příčiny chronického selhání ledvin jsou stejné jako u akutního, pouze poškození je menší, a tak ledviny fungují aspoň z části. Je důležité upozornit, že u chronického ledvinného selhání se příznaky objevují postupně, protože hladina zplodin narůstá pomalu.

 

Příznaky

Vzhledem k tomu, že ledviny mají nezastupitelnou úlohu při čištění krve, má jejich selhání vždy příznaky otravy. Zvíře s akutním selháním ledvin nežere, zvrací, nejeví zájem o okolí, má průjem, který je často i s krví, v tlamě se mohou objevit vředy. Charakteristické je to, že hodně pije, ale nemočí vůbec nebo velmi málo. Bez pomoci veterináře by během několika dnů upadlo do kómatu a uhynulo by. U chronického selhání ledvin zvíře více pije a močí, hubne, přidává se i průjem a občasné zvracení. Srst je hrubá, matná a lámavá. Objevuje se páchnoucí zánět dásní, někdy i zmatené chování. Dále je možno pozorovat zvýšenou únavu, zimomřivost a spavost. V pokročilejších stádiích se dostavují nepříznivé účinky toxického působení metabolitů na ostatní tkáně organismu (zvracení, slinotok, průjmy). Sliznice bývají bledé z důvodu chudokrevnosti. Pokud se zdravotní stav neřeší, onemocnění se postupně zhoršuje, až se ledviny zcela vyčerpají. Následně se objeví příznaky akutního selhání ledvin a smrt.

 

Kočky jsou na tom hůř

Chronické selhání ledvin se vyskytuje více u koček než u psů, protože kočky jsou původně pouštní zvířata, která málo pijí a jejich moč je přirozeně koncentrovaná. Pokud jsou navíc krmeny suchým nekvalitními granulemi s vysokým obsahem nestravitelných látek, dochází velmi rychle k tvorbě močových kamenů a písku, který poškozuje močové ústrojí. Proto kočky krmte kvalitním krmivem, jež obsahuje snadno stravitelné bílkoviny a nízký obsah nestravitelných látek (tzv. popel) a zároveň vytváří kyselou moč (většina močových kamenů se tvoří v moči zásadité.). Kočku také podněcujte k pití. Ideální je pořídit jí vodní fontánku. Pokud zvíře málo pije, zátěž ledvin se zhoršuje, protože moč je koncentrovanější.

 

Co dělat?

Jestliže máte i malé podezření, že by se u vašeho zvířete mohlo jednat o chronické či akutní selhání ledvin, vždy navštivte veterináře! Zvířeti se odebere krev a na základě rozboru veterinář určí diagnózu. Zvíře s akutním selháním ledvin potřebuje dlouhodobě podávat infuze a neustále kontrolovat stav. K dalšímu životu je nutné udržet alespoň část ledvin funkčních. Pokud se přes veškerou snahu ledviny nepodaří zachránit, pak bohužel přichází na řadu eutanazie. U starších zvířat vyžadujte nejméně jednou ročně rozbor krve. Pokud výsledky odhalí, že ledviny pracují hůře, můžete vhodnou dietou snížit jejich zatěžování, a tak zvířeti prodloužit život. Na odběr krve je nutné přivést zvíře nalačno, tj. 12 hodin po posledním krmení. Léčba chronického selhání ledvin je komplexní a poměrně náročná. Nezbytné je doživotní podávání speciální diety s nízkým obsahem bílkovin, soli a fosforu.

 

Nezapomínejte

Bez konzultace s veterinářem zvířeti nepodávejte žádné léky! I přes dobré snahy mu můžete nenávratně poškodit ledviny!

Nezapomínejte zvíře pravidelně očkovat, snížíte tím riziko akutního selhání ledvin v důsledku infekčního onemocnění.

Mějte pod dozorem veškeré chemikálie či léky, které by mohlo nedopatřením pozřít (nemrznoucí kapaliny, jedy na krysy, přípravky na ochranu rostlin, zbytky antibiotik atd.)

Jako prevence se obzvlášť u starších zvířat osvědčuje používání lososového oleje, který podporuje činnost ledvin a navíc se po něm leskne srst. Výhodou je, že zvířatům chutná, takže skvěle dochutí oblíbené granulky.

Kontrolujte u zvířete stav chrupu. Paradentóza ledviny prokazatelně poškozuje. Choďte se zvířetem na pravidelné kontroly a odstraňování zubního kamene.

U starších zvířat měřte jednou za měsíc spotřebu vody. Jestliže kočka vypije více než 50 ml a pes více než 100 ml na každý kilogram hmotnosti, je nutné vyhledat veterináře.

Prevence je základ – používejte jen kvalitní, vysoce stravitelná krmiva.

Nutný je neustálý přístup k čerstvé vodě.

 

Jako doplněk můžete podávat zvířeti homeopatika

Homeopatická léčba společně s infuzní terapií a dietními opatřeními pomáhá podporovat funkci ledvin, pokud již nedošlo k nezvratným změnám v jejich tkáni. Ovšem není samospásná, zvíře by měl vždy prohlédnout veterinář!

 

Jaká homeopatika zvolit?

 

Akutní selhání ledvin

 

Apis mellifica

Náhlá zástava močení, případně jen velmi malé množství moče. Močení je bolestivé, v moči jsou bílkoviny a krev. Zvíře nepije a vyhledává chlad.

Ředění 15 CH každou hodinu.

 

Belladonna

Bolestivost v oblasti ledvin (může být i jednostranná) žízeň, vysoká horečka, časté močení.

Ředění 9-15 CH každé 2-3 hodiny.

 

Berberis vulgaris

Bolestivost v oblasti ledvin, močení je bolestivé a obtížné. Moči je pouze málo a je kalná.

Ředění 9 CH každé 2-3 hodiny.

 

Arnica montana

Zvíře je slabé, při pohybu se jeho stav zhoršuje, v moči je krev i viditelná.

Ředění 9-15 CH po 3-6 hodinách.

 

Phosphorus

Vhodný na podporu tkáně ledvin, vždy při onemocnění s projevy krvácení (krev v moči). Zvíře rádo pije studenou vodu, vylučování moče je snížené.

Ředění 15 CH 2-3krát denně.

 

Arsenicum album

Charakteristické je pálení při močení, které se projevuje i kňouráním či olizováním po vymočení. Zvíře vyhledává teplo. I když má žízeň, pije po troškách.

Ředění 9-15 CH 2-3 denně.

 

U velmi vážných stavů lze kombinovat až tři léky, na počátku léčby několik dávek v ředění 200 CH.

 

 

Chronické selhání ledvin

 

Phosporus

U chronického selhávání ledvin je nezastupitelným lékem.

Ředění 15 CH 2krát denně nebo na počátku léčby 200 CH 1krát denně.

 

Arsenicum album

Kromě klasických klinických příznaků chronického selhávání ledvin se objevuje ještě zvětšení břicha, neklid střídá netečnost, otoky a velká zimomřivost.

Ředění 15 CH 2-3krát denně, na počátku 200 CH večer.

 

Ammonium carbonicum

Charakteristická je slabost a nechutenství. Zvíře má někdy hlad, ale po pár soustech se odvrací. Lék je vhodný zejména u koček s těmito příznaky.

Ředění 9 CH 2-3krát denně, později 15 CH 1krát denně večer.

 

Lycopodium clavatum

Lék vhodný při chronických obtížích. Ideální pro hubené jedince s nafouklým břichem, kteří jsou neklidní až vzteklí.

Ředění 9-15 CH 2-3krát týdně.

 

Zdroje: Internet

Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada,

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.6.2012 19:02:33
Napsáno: 30.6.2012 18:59:27

Forum.

Vložit príspěvěk

15.9.2014

hybsmanka

Po kocourkovi s chronickým selháním ledvin mi zbylo dietní krmivo v hodnotě cca 3.000,- Kč, které bych ráda darovala někomu, kdo se svojí kočičkou zápasí se stejnou nemocí. Upozorňuji, že tento typ krmiv NENÍ VHODNÝ PRO ZDRAVÉ KOČKY!!! Vy, kterým pomůže, volejte 725 33 77 88, daruji ho za odvoz.

19.9.2015

Věrka

Hybsmanka,prosím pěkně mám kocourka na infuzích kvůli selhání ledvin,pokud by jste třeba můj příspěvek našla uvítám rady a zkušenosti,moc děkuji

27.10.2015

Barbora

Dobry den, jestli potrebujete rady k selhani ledvin, ozvete se. Nas kocourek jiz neni, ale rada dam dobrou radu, treb apomuze.

24.12.2015

Jirka

Muj kocourek ma poruchu ledvin a zverolekar rekl ze se neda nic delat mate nekdo nejake rady?

29.3.2016

veruna

dobrý den mam kocourka ,dneska poprvé na kapačkach asi selhaní ledvin,jak dlouho muže s tímto přežít a bolí ho to? dekuji?

1.6.2016

Bilík

Nechci si to připouštět, ale měsíc jsem ve strachu, kdy vím od vet po kontrole krve, že je odumírání ledvin. Dostali jsme krmení "na ledviny" od Calibry, ale kocourek to nechce, a co víc ani to původní 5 let brané vet. dietní krmivo Hill´s c/d. Je mu 16 let, je od narození hluchý, ale je jak mimi, spí se mnou, dívá se na televizi se mnou, pracuje na počítači se mnou,... Peníze nepočítám, ale stav psychiky je špatný. Myslíte, že se to na mně pozná, a máte někdo zkušenost, že by se dala podávat voda stříkačkou nebo kapátkem?

13.6.2016

Evička

Vodu můžete v klidu podávat stříkačkou,ale po menších dávkách a častěji.ideální je malán stříkačka a stříkat po troškách do tlamičky.Pokud je mu ale 16let.je to již kočičí děda a je možné,že odchází.Mám celý život kočky a je dobré nutit sám sebe v takovém případě na to nemyslet -sugescí ... a nevzpomínat, jen chvilkama, nařídit to sám sobě, pak začnete vzpomínat, ale již to tak nebolí...Každou takovou ránu(smrt miláčka) lepím novou kočičkou-kocourkem,je to nejlepší-je to život se zvířaty...

2.8.2016

helena

pro Bilíka a Evičku:dnes jsem se dozvěděla od vety,že můj kocourek má ledvinové max.parametry 5x překročené a stav je fatální.Je mu cca 12let,nevím přesně,je z útulku a mám ho šestý rok.I když veta navrhl jakousi podpůrnou léčbu stravou,cítím,že to nemá už smysl ho nechat trápit za každou cenu,když život z něho odchází.. Ale nemohu už další kočičku,je mi 74let a číčinky mám přes 30let,takže kdo zažil,pochopí....jsme na konci života oba,jeho já doprovodím na tu duhovou dráhu,mne už nikdo.Přeji všem,kdo mají problémy s micinkami a trpí s nimi,hodně sil to vydržet a pak jen s láskou na ně vzpomínat.......

6.10.2016

Hana

Právě prožíváme selhání ledvin u Jeremiáše 1,5 roku. Má bolesti,je velice smutný.Je to již náš čtvrtý případ a pokaždé to je hlavně pro mě bolestivé. Bojujeme,nedáme se.

17.11.2016

Branko

heleno pokud ma kocourek takove problemy a nebo jiz neni, vemte si kocourka noveho a nemusite si delat starosti s vasim vekem klidne si kdyby se s vami neco stalo kocourka vezmu a postaram se o nej moc rad muj mail je pattrriot@seznam.cz

6.1.2017

Jitka

Kdyby všichni chovatelé koček upustili od krmení průmyslových granulí, pochopili by, proč jejich kočky trpí onemocněními ledvin. Přes 30 let máme paralelně 2-4 kočky, které žádné granule a ani kapsičky, konzervy neznají. Dostrávají co je kočce přirozené. Syrová masa,případně přírodní doplňky minerálů, stopových prvků a vitamínů. Dožívají se v průměru 20 let bez nemocí, alergií a mají šťastný život. Na chalupě, kam je bereme chytají myši. Doporučuji všem chovatelům seznámit se co jsou průmyslové granule za jedy a načíst si na Seznamu: "BARF koček nebo psů". Stačí zadat výraz barfování a dozvíte se proč granule ne a proč ne průmyslovou potravu vůbec. Více tu nebudu rozepisovat, stačí si všechno přečíst na netu. Pokud by někdo kočku zvyklou na granule chtěl postupně převést na její přirozenou stravu, doporučuji předem detoxikaci přírodní cestou. Odkaz na Seznam, zadat Baron přírodní doplňky. A věřte, že dávat kočkám syrová masa,se vyplatí. Cenově je to levnější. Když ty údajně "superpremiové" granule např. AKANA stojí necelá 4 kg přes 1000 Kč, tak naše 4 kočky mají za 1500 masový jídelníček na celý měsíc !!!!!!!! Mějte rádi své kočičky - kočka ja MASOŽRAVEC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz