Rýma


Zánět nosní sliznice se nevyhne ani našim čtyřnohým mazlíčkům. Může být různého původu, někdy se navíc komplikuje zánětem sliznic vedlejších nosních dutin.

 

Tato onemocnění jsou častější u koček než u psů, kde se většinou jedná o virové infekce.

Jaké jsou nejčastější příznaky? Sekret z nosu, pravidelné kýchání, slzení z očí, zarudlé sliznice, únava, nepřirozená ochablost, někdy se může přidat horečka a kašel.

 

Co dělat? Přestože se jedná o banální infekci, která většinou přejde sama a nezpůsobuje vážnější komplikace (výjimku představují mladá, stará nebo jinak chronicky nemocná zvířata), je vhodné zavést režimová opatření. Zvíře nechte několik dní v klidu a teple. Jestliže se stav do 3 dnů nezlepší, nebo se naopak zhoršuje, je třeba vzít zvíře k veterináři. Pokud má kočka nebo pes už od začátku onemocnění horečku, s návštěvou veteriny nečekejte! Z vyšetření pak vyplyne, zda je nutné nasadit léčbu antibiotiky a/nebo podávat léky na potlačení horečky. Postarejte se o to, aby zvíře dostatečně pilo. Pokud odmítá pít, namáčejte mu granule ve větším množství vody. Nikdy mu nepodávejte brufen nebo aspirin, mohli byste ho otrávit! Také je vhodné omezit přímý kontakt s jinými psy nebo kočkami, nebezpečí nákazy je velmi vysoké…

 

Účinná a zároveň šetrná jsou homeopatika. Jaký lék zvolit?

 

Na počátku onemocnění je vhodné vždy podat Oscillococcinum 2-3krát denně 1 dávku. Tento homeopatický lék je také možno podávat preventivně během rizikových období (jaro, podzim), zvláště tam, kde je chováno hodně jedinců pohromadě (může se podávat 1-2kát týdně rozpuštěný ve vodě).

 

Nux vomica

Lék počátku rýmy v souvislosti s vlhkým chladem a průvanem, z nosu vytéká vodnatý sekret, zvíře kýchá. U koček můžeme pozorovat po ránu suché strupy u čumáčku. Ředění 9CH na počátku každé dvě hodiny, postupně se intervaly prodlužují.

 

Allium cepa

Charakteristické je hojné slzení. Sekrece z nosu je vodnatá a dráždivá, zvíře má rozbolavělé okolí nosních dírek. Často počátek rýmy u koček. Ředění 9CH na počátku každé dvě hodiny, postupně se intervaly prodlužují.

 

Euphrasia officinalis

Příznaky jsou opačně v porovnání s předchozí lékem. Tedy slzení je dráždivé, okolí očí je zarudlé. Zvíře mžourá, protože ho pálí oči. Výtok z nosu je vodnatý a nedráždivý. V teple se příznaky zhoršují. Ředění 5-9 CH po dvou hodinách, postupně se intervaly prodlužují.

 

Hepar sulfuris calcareum

Vyskytuje se nejen rýma, ale také zánět dutin. Z nosu vytéká nebo je vyfrkován žlutavý až žlutozelený hnisavý sekret, který zapáchá. Zvíře je ve většině případů při vyšetření zlostné. Ředění 9 CH 5krát denně, postupně snižujeme na 2krát denně.

 

Hydrastis canadensis

Zadní rýma nebo sinusitida (zánět dutin) se žlutozeleným sekretem. Ředění 5-9 CH 3-5krát denně.

 

Pulsatilla

Objevuje se nedráždivý sekret z nosu či očí, který má nažloutlou barvu, víčka jsou slepená. Příznaky se zlepšují na čerstvém vzduchu. Ztráta čichu vede hlavně u koček ke ztrátě chuti k jídlu. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

 

Kalium sulfuricum

Podobné příznaky jako Pulsatilla, tam, kde neúčinkovala. Odpovídá třetímu stadiu zánětu. Ředění 5-9 CH 2-3krát denně.

 

Sulfur iodatum

Podává se k doléčení zánětu Ředění 9 CH 2krát denně.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

 Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 9.6.2013 19:06:03
Napsáno: 9.3.2013 14:36:28

Forum.

Vložit príspěvěk

10.3.2014

petr

potrebovala bych poradit moje kocka ma silnou rimu silne kicha ma slzave oci poranenou rohovku a v oku se ji udelal nakej vred nevim co to je potreboval bich poradit dekuji za odpoved

10.3.2014

petr

potrebovala bych poradit moje kocka ma silnou rimu silne kicha ma slzave oci poranenou rohovku a v oku se ji udelal nakej vred nevim co to je potreboval bich poradit dekuji za odpoved

13.3.2014

Radus

Zdravim můj kocour uz delsi dobu cca rok kycha nekdy i krev je mu 6 let

30.10.2014

lizz

Jezisi proc se ptate. Bezte k veterinari...

16.4.2015

Katka

Dobry den. Obracim se k Vam s tim ze moje ..tedy kamaradky kocka onemocnela rymou. Ma zarudle belmo,kycha, tece ji z oci atd. Jsem presvedcena o tom ze by mela neco delat. Kocour uz ani pkradne nezamouka. Ale podle kamosky je vse v poradku. Privezli si dalsi kocku a kvuli sporum s kocourem ho zavreli do pokoje kde je cca 100 mysi a nekolik hadu. O mysi se nestara, hygiena je nevyhovujici a kocoura nehodlaji pustit ven. Takze jestli kocour chcipne pokrci jen rameny a jako by se nic nedelo.

14.10.2015

Denisa

Ahoj Katko, zrovna jsem slyšela že pokud má někdo podezření na týraní zvířat tak se má obrátit na příslušný městský/obecní uřad .. pokud je však situace vážná můžete se obrátit přímo na krajskou veterinární správu, která musí případ prošetřit a udělat opatření!!!!

21.10.2015

selina

moje kočka ma horečku a rímu a zanet očí a nevim co dělat prosím pomocte mi :(

21.10.2015

selina

moje kočka ma horečku a rímu a zanet očí a nevim co dělat prosím pomocte mi :(

10.1.2016

sona

Jdete k veterinari a chovejte se k nim jako klidem jsou to taky zivi tvorove:-) jen ubozaci jim ublizuji

4.8.2016

Libuška

Nux vomica zakoupený v granulátovém stavu - jaké množství kočičce podávat?

23.9.2016

Mila

Nechápu vaši mentalitu místo toho vyptávání tady vezměte kočičky,kocourky,koťátka na veterinu bože jak můžete mít zvířátko když ho necháte trpět vy všichni jste snad už nepkdy rýmu měly ne tak vite jaký je to utrpení!Takže buď jste mentálně zaostalý nebo nechcete za kočičku utrácet peníze!V každém případě jste magoři co týrají zvířátka!

18.11.2016

Garfi

To jako fakt je na prvnímm místě moučkový cukr ??? Když kočky neumí sacharozu trávit a v jídle ji tolerují do 10% hmotnosti stravy ??? OMG celý web je jeden velký .....

24.5.2017

Terka

Jaké léky použít, když je kočka těhotná??

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz