Psychické onemocnění pica


 

Máme půlroční kočičku (kanadský sphynx), od chovatelky šla už ve dvou měsících. Po celou dobu, co je u nás, se neustále snaží hledat „cecík“ a saje sama sebe nebo deky. Dělá to v podstatě v jednom kuse, má z toho až „cucáky“ na břiše. Co se s tím dá dělat.

Odpověď: Vaše krásná kočička zřejmě trpí psychickým onemocněním, kterému se říká pica. Jde o druh kompulzivní (nutkavé) poruchy, která je způsobená dysbalancí chemických neurotransmiterů serotoninu a dopaminu a zřejmě i beta endorfinů v mozku. Specifická léčba neexistuje. Protože poruchu obvykle spouští stres, prvním opatřením by mělo být chránit kočku před vším, co ji rozčiluje a děsí, a naopak se snažit vytvořit jí klidné prostředí, kde bude mít stále co na práci, aby zapomněla na ocucávání. Někdy pomůže i změna krmiva nebo alespoň jeho struktury. Takže doporučuji zaměřit se na následující věci:


1. Prostředí – přidejte škrabadla, další toaletu, papírové krabice na hraní a otírání tváří, popřípadě feromonový odpařovač Feliway nebo feromonový obojek Settle down (oboje mohu zaslat, popř. se zeptejte u svého veterináře). Zaveďte pravidelné příjemné rituály – hry s míčkem, honičky po nábytku, vycházky atd.


2. Krmivo – zkuste jí nabídnout jak granulky, tak kapsičky, paštiky, konzervy s kousky masa nebo se želé, kočičí trávu k okusování. Jídlo jí dejte nejen do běžné misky, ale také na plochý talířek a do různých skrýší (do – nebo pod plastové hrníčky nebo kelímky od jogurtu, do krabice od bot s vyříznutými otvory na tlapky, pod papírové i látkové ubrousky atd.). Přesvědčte se, že si kočička s těmito záludnostmi poradí, a krmte ji převážně takto, aby se musela vždy pořádně zaměstnat, když se chce najíst. Kontrolujte ale, jestli sní svou obvyklou dávku. Nesmí strádat, to by její stres ještě zvýšilo.


3. K této poruše byly prokázány významné dědičné predispozice, proto byste měli její výskyt hlásit jak chovatelce, tak poradci chovu. Kočky z této linie by se neměly dále množit, takže na místě je také kastrace.


4. Kdykoli vidíte, že se chce kočička věnovat své oblíbené činnosti, odejděte a zkuste ji zavolat do jiné místnosti a její přiběhnutí odměnit hozením pamlsku. Pak ji zabavte třeba tím, že jí další pamlsky rozmístíte po šplhadle nebo nábytku. Je-li příliš zaujatá žužláním, nedívejte se na ni, ale vběhněte do místnosti a dělejte trochu rámus – zpívejte, tleskejte, rovnejte nábytek, plácejte novinami, ale nikdy na ni nekoukejte, nesnažte se ji napomínat, jen prostředí kolem udělejte rušné a nevhodné k jejímu záměru. Když své cumlání přeruší, volejte ji k ledničce nebo na balkon atp., odměňte ji, pomazlete se.


Je-li problém příliš úporný a kočka „zanedbává“ jiné činnosti (umývání kožíšku, spánek, slídění po potravě, hru), nasazují se antidepresiva, která trochu vybalancují poměr neurotransmiterů a kočičce se uleví. Tyto léky však musí předepsat veterinář.


K tomuto problému si můžete přečíst článek. Vzhledem k tomu, že kočička se zaměřuje i na sebe samotnou, mohl by Vám pomoci i tento text.


 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 1.5.2013 15:27:11
Napsáno: 1.5.2013 15:24:48

Forum.

14.5.2013

Ilona

Tak toto je typický příklad neznalosti lidí, podle chovatelského řádu odchází kotě od matky ve věku 13 týdnů!!!! Takže toto je kotě od množitele a ne od chovatele. Toto by chovatel nikdy nudělal. Pokud jste si vzala kotě, které má 2 měsíce, tak se není čemu divit, naše kočka kojí 3 měsíce i když koťata už od 4 týdnů sami jí. Nejlepší bude vrátit kotě matce a "chovatelce" dát přes hubu, protože to není chovatelka ale množitelka. Ať žije tržní hospodářství, kde jde jenom o peníze.

14.5.2013

IvanaV

Dobrý den, také si myslím, že je to způsobeno předčasným odstavem. Já se s tímto chováním setkala u některých předčasně odstavených kočičích sirotků. Pod označením pica si představuji spíše požírání některých nestravitelných předmětů.

14.5.2013

Eva

Chovala jsem toto plemeno Sphynx pár let a musím říct, že to dělali téměř všichni jedinci různého stáří. I když pocházeli z různých chovatelských stanic. Zřejmě jejich holá tělíčka k tomu svádí. Naskládali se do jednoho pelíšku a cucali se rádi a vášnivě. Tím nechci polemizovat, že odstav vaší kočičky byl předčasný a určitě má na to taky svůj vliv. Ale neviděla bych to jako nějakou genetickou vadu. Zkuste jí navléct nějaký lehký obleček, třeba ustřiženou bavlněnou ponožku, aby jste odvedla od cucání pozornost. Ale určitě to bude její hobby po celý život.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz