Potíže s močovými cestami


Jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře je pro majitele koček výskyt problémů s močovým traktem jejich mazlíčka. Jak tyto potíže poznat a jak jim předcházet?

 

MVDr. Tereze Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice potvrzuje, že tímto onemocněním trpí přibližně 5 koček ze 100. Což je vzhledem k celkovému počtu koček chovaných v ČR docela vysoké číslo.

 

Jak zjistit, že zvíře trpí urinárními problém?

Příznaky těchto potíží jsou různé a někdy jen velmi málo patrné. Ať už je ale jejich intenzita jakákoli, zvíře má vždy bolesti a necítí se dobře,“ říká MVDr. Tereza Štěpánková. Většinou tráví kočka více času na své toaletě, dělá malé loužičky po bytě a častěji si umývá genitálie. Moč koček je vysoce koncentrovaná a v případě urinárního onemocnění tedy působí velmi dráždivě. Proto je důležité reagovat na příznaky této choroby co nejdříve, aby veterinář zahájil léčbu, která zvířeti poskytne rychlou úlevu.

 

Varovné signály

 

 • časté močení, ale pouze v malém množství

 • neustálé olizování genitálií

 • při močení kočka dává najevo bolest (mňouká, sténá)

 • moč může být zbarvena růžově (značí přítomnost krve)

 • občasné močení mimo toaletu

 • ztráta chuti k jídlu

 • změny v chování

 

Nejčastějším druhem onemocnění dolních močových cest u koček tzv. ideopatická cystitida, 60% urinárních potíží u koček je způsobeno právě kvůli ní. Klíčovou roli při zvládnutí či předcházení této chorobě hraje výživa.

 

Nejlepší prevencí je správná výživa a dostatek vody

Kočka musí mít neustále k dispozici dostatek čerstvé a kvalitní vody. Nejideálnější jsou proto fontány, ve kterých voda neustále cirkuluje a čistí se přes filtr. Druhým zásadním krokem je výběr krmiva. U koček, které již urinárními problémy trpí či jsou v pokročilejším věku, je toto opatření nezbytné. Krmivo pro kočky náchylné k tomuto onemocnění by mělo mít sníženou koncentraci určitých minerálních látek a obsahovat řadu účinných látek, které pomáhají těmto potížím předcházet a udržují kočce zdravý močový trakt.

 

Pokud už se u vaší kočky urinární potíže vyskytly, dodržujte několik základních pokynů:

 

 • Neměňtě stravu – přejděte na krmivo vhodné pro kočky s urinárními problémy (např. Purina ONE Urinary Care) a u něj zůstaňte.

 • Nepřerušujte předčasně léčbu – máte-li veterinářem předepsanou léčbu, neukončujte ji dříve. I když se zvíře může zdát zdravé, nemusí to to tak ještě být.

 • Jídlo rozdělujte – denní příděl krmiva kočce rozdělte na několik menších porcí. Zmenší se tak výkyvy pH v moči.

 • Zajistěte dostatek pitné vody – dbejte na to, aby kočka měla k dispozici vždy čerstvou, pitnou vodu.

 • Dejte pozor na zadržování moči – ujistěte se, že kočka nezadržuje vykonání potřeby. V případě, že by totiž moč zadržovala, koncentruje se moč a minerály v ní obsažené. Záchod kočky je nutné udržovat v maximální čistotě. Na znečištěnou toaletu kočky odmítají chodit.

   


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.10.2013 22:49:27
Napsáno: 14.10.2013 22:41:47

Forum.

6.1.2014

Zoe

Dobrý den mám strach o našeho kocoura Ámose. Chodí vratkou chůzí a když se postaví na packy tak se velmi rychle zhroutí na zem. Naříká a u veterináře byl ten řekl že má něco s ledvinami, kocour má studené packy, téměř se nepohybuje, mám pocit že ani nežere, nereaguje na zvuk pohyby ušima, zvrací, a má polorozhažené zornice. Co mám dělat když sem s ním doma? Když sem s ním doma a koukám do knihy tak jsem našla že by to mohly být příznaky otravy, nádoru, nebo poškození mozku kvůli požití syrového rybího masa. Pevně věřím že se mi ozvete s nějakou rozumnou radou děkuju mockrát. Eliška(13)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz