Nádory mléčné žlázy


Dle statistik se nádory mléčné žlázy objevují u zvířat stále častěji, pravděpodobně to úzce souvisí s rostoucím průměrným věkem psů a koček. U fen se vyskytují více nádory nezhoubné, u koček více zhoubné.

 

Zhoubný, nebo nezhoubný?

Přesnou diagnózu samozřejmě zjistí až veterinář po histologickém vyšetření. Vizuálně lze však shrnout určité charakteristiky. Nezhoubný nádor bývá jeden, roste většinou pomalu, je ohraničený a mívá pravidelný tvar. Zvětšuje se většinou po říji. Zhoubný nádor může růst rychle i pomalu a bývá vícečetný (v jedné nebo více částech mléčné žlázy) anebo špatně ohraničený, tj. těžko se nahmatá, kde začíná a kde končí. Bohužel zhoubné nádory většinou rychle metastazují, nejčastěji do plic. V konečném stadiu mohou mokvat.

 

Jak zvířeti pomoci?

Jestliže u kočky nebo fenky najdete jeden malý nádor, můžete vyčkat, zda a jak rychle bude růst. Lepší je však vypravit se rovnou k veterináři, který nález „odborným okem“ zhodnotí. Pokud však zjistíte nádorů více (může se jednat i o drobounké útvary), je nutné co nejdříve zajít na vyšetření na veterinu. Včasný zákrok u zhoubného nádoru, který ještě nemetastazovat, vede ve většině případů k uzdravení.

 

Prevence

Pravidelně (každý měsíc) prohmatejte kočce či fence celou mléčnou žlázu, abyste si případných nových útvarů všimli co nejdříve.

Zbytečně neodkládejte operaci ani u nezhoubných nádorů, protože se z nich postupem času mohu stát nádory zhoubné. Útvar, který se dvojnásobně zvětší během jednoho roku, musí být odstraněn. Navíc čím větší nádor, tím větší operační rána.

Jedním z faktorů, které zvyšují riziko nádorů mléčných žláz, je hormonální antikoncepce. Proto pokud ji chcete své kočce/feně podávat, vždy by se mělo jednat pouze o dočasné řešení. Pokud neplánujte koťata/štěňata je ideálním řešením kastrace.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.8.2012 14:13:41
Napsáno: 28.7.2012 18:28:47

Forum.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz