Léčba lymské boreliózy


 

Jak poznám, že je domácí zvíře nakažené boreliózou? A jak probíhá léčba tohoto onemocnění? Je rozdíl u psů a koček?

 

MVDr. Martin Bonczek: Klinickými příznaky tohoto onemocnění je u psů a koček především akutní zánět kloubů. Projevuje se tak, že zvíře začíná kulhat, má oteklé klouby, ve kterých dochází k zánětu. K těmto typickým příznakům se dále může připojit například horečka, zvětšení mízních uzlin a hubnutí. Tyto symptomy se u zvířat nejčastěji projevují 2 – 5 měsíců po přisátí infikovaného klíštěte, proto se často stává, že nejsou dávány do přímé souvislosti s napadením klíšťaty.

K léčbě lymské boreliózy se používají antibiotika, kdy doba podávání je minimálně jeden měsíc. Úplně vyhráno ovšem nemáme, u některých pacientů může dojít k znovuobjevení klinických příznaků. Postup léčby je stejný u psů i koček.

V případě prevence je nejlepší předcházet napadení zvířat klíšťaty a používat osvědčené přípravky proti klíšťatům (např. spot-on Fypryst apod.), které je navíc spolehlivě ochrání také před blechami a všenkami.

 


Vanda Ročková
Napsáno: 13.5.2013 22:09:16

Forum.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz