Křeče


Pokud se u vaší kočky náhle objeví křeče, jistě vás to velmi vyděsí. Důvody mohou být různé, podstatné je odhadnout možnou příčinu, protože včasná první pomoc může zvířeti zachránit život.

 

 - V první řadě se snažte co nejrychleji zjistit, o co by mohlo jít. Pokud existuje možnost podchlazení nebo přehřátí, zvíře zahřejte nebo naopak podchlaďte.

 - Další možnou příčinou je glykemický záchvat. Jestliže má zvíře prokázanou cukrovku, ihned mu podejte do tlamy lžíci rozpuštěného cukru.

 - Pokud se jedná o kojící fenu nebo fenu krátce po porodu, mohla by být příčinou křečí poporodní eklampsie. Feně změřte teplotu, pokud je zvýšená, podejte jí také lžíci rozpuštěného cukru a rychle vyhledejte pomoc veterináře, protože musí dostat nitrožilní injekci vápníku. Jestliže jste naměřili vysokou teplotu, snažte se fenu ještě před veterinárním vyšetřením ochladit (zabalením do osušky namočené ve studené vodě či ponoření do studené vody). Eklampsie postihuje zejména feny malých a středních plemen s početnými vrhy, případně neklidné feny s rychle rostoucími štěňaty a hodně „mléčné“ feny. U koček jsou klinické projevy eklampsie spíše výjimečně.

 - Jednou z nejčastějších příčin je epilepsie. Epileptický záchvat trvá různě dlouho – od několika vteřin do několika minut. Měli byste především zabránit poranění zvířete. Pokud se jedná o intenzivní záchvat, přemístěte zvíře na měkkou podložku, nebo mu aspoň podložte hlavu a do tlamy mu vložte mezi zuby smotanou utěrku, je-li to možné.

 - V případě, že křeče neodezní do 5 minut, urychleně zajistěte odvoz do ordinace a telefonicky veterináře upozorněte, že vezete akutní případ. Kvůli intenzivní svalové práci se zvyšuje tělesná teplota. Jakmile stoupne ke 40 stupňům, musíte zvíře ochlazovat ponořením do studené vody. Příčinou úhynu u nekontrolovaného záchvatu je vyčerpání energetických rezerv a/nebo právě přehřátí. Proto v případě křečí je vždy nutné poskytnout nejprve první pomoc a až poté shánět pomoc odbornou. Několikaminutové zdržení může zvířeti zachránit život.

 - Pokud ustanou křeče samy od sebe a zvíře se jeví v pořádku, zajděte k veterináři na konzultaci a celkové vyšetření.

 

Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada


Vanda Ročková
Napsáno: 27.10.2012 17:18:20

Forum.

12.5.2019

nag

dobrý den.moje kočka občas dostane křeč fo prave přední tplaky.někdy i dvakrát za sebou.packu ma u stáhlou u těla a je apatická.myslím si že je to klasicka křeč jakou lidé dostávají třeba do lítka.zatim to bylo jen pár ojedinělích případů ale stejně s ní pujdu na veterinu.přesto by me zajímal váš názor.kočce je cca 4 roky.zije v bitě.hraju si s ní deně aspoň pul hoďky kvuly pohybu.strava granule purina.2x tydne kapsička,3x týdně mléko a 2x tydně salám či jiná pochutina.kvuly s pestřeni stravy aby nejedla jen granule.1x tydně pasta na chlupy.děkuji za radu.Dominik

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz