Kastrace kocoura


Důvody kastrace kocourů

 

Nejčastějším důvodem, proč se majitel rozhodne pro tento zákrok u svého zvířete, bývá snaha zamezit projevům samčího sexuálního chování. V případě kocourů to znamená především omezit toulání, značkování močí spojené s nežádoucím zápachem a rvačky s jinými kocoury.

 

Vhodný věk ke kastraci

 

Zákrok lze provést prakticky kdykoli od třetího měsíce věku, doporučujeme však až dobu kolem jednoho roku z důvodu dokončení somatického (tělesného) i psychického vývoje. Zvířata kastrovaná v mladším věku mohou vypadat indiferentně, zachovávají si juvenilní (dětský) vzhled, tzn. nelze rozeznat, jedná–li se o kočku či kocoura dle vnějšího vzhledu. Součástí  nedospělého tělesného stavu, který přetrvá, je pak menší penis a s tím související úzká močová trubice, která je příčinou zvýšeného rizika ucpání močové trubice močovým pískem v pozdějším věku (především v kombinaci s dalšími faktory jako je obezita, málo pohybu). Nutno však poznamenat, že onemocnění dolních močových cest řešíme velmi často i u kocourů kastrovaných ve vhodném věku. Obecně platí pravidlo, že nejvhodnější je kocoura kastrovat, jakmile začne značkovat. Naopak kastrování kocoura v pozdějším věku nemusí mít požadovaný efekt, neboť některé chování se stane zvykem a ani absence hormonů v organismu jej nemusí ovlivnit. 

 

Co je kastrace a jak se provádí

 

Jedná se o bilaterální odnětí samčích pohlavních orgánů – varlat v celkové anestézii.  Z hlediska chirurgie se nejedná o složitý zákrok. Standardně používáme injekční anestézii, intramuskulární (do svalu) nebo intravenózní (do žíly), která je zdravými zvířaty bez potíží snášena.  Druh narkózy volíme dle požadavků majitele a možností spolupráce s kocourem. Podmínkou k bezpečnému uspání je lačný žaludek, tzn. odebrat kocourkovi jídlo i mléko 12 hod. před zákrokem a nechat pít pouze vodu. Před zákrokem také aplikujeme analgetika a depotní (dlouho působící) antibiotika. V narkóze připravíme šourek holením strojkem či trháním chloupků a desinfikujeme operační pole. Následně nařízneme šourek na dvou místech, nad každým varletem je samostatný řez. Vybavíme obě varlata a každému zvlášť se podváže semenný provazec a vyživující céva vstřebatelným šicím materiálem. Poté se obě varlátka odstřihnou a ligované semenné provazce se nechají vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr aplikujeme do ranek antibiotický zásyp a zákrok je u konce. Kastrační rány se u kocourů nešijí, ponechávají se otevřené, aby ranný sekret mohl volně odtékat a nedocházelo k otokům. Jedná se pouze o miniaturní množství tekutiny. Celý zákrok i s přípravou trvá okolo 15ti minut. Kocourka však vydáváme zpět do péče majitele raději za cca 1-2 hodiny, kdy je již zcela probuzen. Kocour by měl být poté držen v domácím prostředí alespoň 1-2 dny. Na kontroly většinou není nutné docházet.

 

Komplikace kastrace kocoura

 

S komplikacemi se vzhledem k množství prováděných kastrací setkáváme jen minimálně. Může však dojít k infekci kastračních ran, sklouznutí podvazů  či nesnášenlivosti na některá z použitých anestetik, léčiv nebo vláken. Pokud budete po kastraci svého kocourka pozorovat otoky nebo krvácení ze šourku, nechutenství nebo jiné projevy nemoci, navštivte neprodleně svého veterináře.

 

Chování kocoura po kastraci

 

Úpravu samčího chování nelze očekávat po kastraci okamžitě, její efekt se nejdříve ukáže za několik týdnů až měsíců, poté co se metabolizuje zbytkový testosteron v těle zvířete.

Vzhledem ke změně hormonálních poměrů v organismu je třeba dbát na životosprávu zvířete. Tloustnutí kocourka se vyhnete dodržováním stravovacích návyků, ev. krmením granulemi s označením Light, které mají nižší kalorickou hodnotu. V poslední době jsou na trhu i tipy krmiv určené pro kastrovaná zvířata, která zohledňují riziko zvyšování váhy po kastraci i zvýšené riziko tvorby močových kamenů. Mýty o tom, že kastrovaní kocouři přestanou lovit myši nemůžeme potvrdit. Kocouři po kastraci nemění zásadně své zvyklosti, pouze samčí pudové chování je mnohem mírnější.

 

Autor článku : MVDr. Silvie Ševčíková 

© 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

www.vetcentrum.cz

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 20.12.2007 09:54:24
Napsáno: 2.11.2007 15:08:51

Forum.

Vložit príspěvěk

3.8.2008

Tony

Dobry den. Chtela bych se zeptat kolik priblizne stoji kastrace kocoura..

4.9.2008

ivi

já platila necelých 500,-

25.9.2008

katka

Jak probíhá kastrace kočky?Mám kocourka a kočičku jsou to ještě koťata. Když nechám vykastrovat kocourka je nutné dávat kastrovat i kočičku?

30.11.2008

Péro

Po určité době po vykastrování kocour opět značkuje.Je mu 6 roků.Co se dá dělat?

11.12.2008

Eva K.

Katko, nejdřív bych nechala vykastrovat kočku, ta může zabřeznout už v 5 měsíci! A kocourek se může pochlapit a máte vymalováno. Kocourek by měl jít tak kolem 9 měsíce, pokuď by začal zapáchat, tak i dřív. No pokud by jste si všimla aktu, tak rychle kočičku objednat na kastraci, nechtěných koťátek je opravdu hodně, nepřikládejte pod oheň. Já mám 7 nalezených koček, vše vykastrováno, žádný problém, jsou to zlatíčka.

19.12.2008

Lucie

Mám 11.měs.starého kocourka a už 3měs.hodně kňourá,zní to jako volání na kočku.Může to být tím,že nejakou cítí,v tomhle zimním období nebo se jen nudí?Když ho dám vykastrovat nezústane mu to volání?

21.12.2008

nada

muj nekastrvany kocourek napada kastrata i kastrovane kocky.Je zaruka,ze kastrace odstrani toto chovani?

2.2.2009

petra

Dobrý den mam kocoura po kastraci asi tyden a pocural mi kreslo a dal i bobek na koberec bude to i nadale pokracovat ?Nebo to po nekolika tydnech prestane delat proto jsme ho dali na kastraci i kvuli znackovani po byte. diky

21.2.2009

Sara

dobry den mam 4 mesicni kocicku a 5 mesicniho kocourka. Kazdy je jina rasa a oba maji rodokmen. Mam je oba na chov ale bojim se ze by se mohly poparovat. Musim dat kocoura vykastrovat ale zase se mi zda mlady, ctu to i v clanku. Muze mi nekdo s timhle poradit? Dekuji

27.2.2009

libuska

Dobry den můj kocour je po kastraci ale pořád se počůrává nemůže to udržet...náš veterinář říkal že je nemocný ? je to pravda a dé se toho kocoura vyléčit?

16.11.2010

reset

Jak chovat "venkovní" kočky? Bydlím na samotě. Chci se chránit před škodami způsobených hlodavci v domě, v dílně, na dvoře a na zahradě. Měl jsem napřed kocoura a ten se pořád rval a toulal. Moc myší nevyhnal. Dobu svých toulek stále prodlužoval. Pak se ztratil nadobro a já si pořídil kočku. Za ní pak chodili kocouři a značkovali to tu. Smrděl mi vchod do domu a dílny, mnoho míst na dvoře a zahradě a dokonce i auto. Když jsem někam přijel, lidé pátrali co to tam smrdí. Pak jsem měl 2 kočky a hezkýho mladýho kocoura. Ten se na jaře ztratil - buďto ho toulaví kocouři zabili, nebo z teritoria vyhnali. Pak jsem měl dokonce 4 kočky, všechny myši a krtci byli samozřejmě pryč. Jenže i ptáci senám vyhýbali. Navíc to tu smrdělo od kocourů. Kvůli množení jsem kočkám nějaký čas podával hormonální antikoncepci. Pak jsem je nechal vykastrovat, ale kocouři to sem stejně chodili vochcávat. Pak jsem všechny kočky nechal utratit a kocouři to sem chodili značkovat ještě 2 roky potom!! Vyzkoušel jsem množství všelijakých technických prostředků proti hlodavcům, ale ty jsou nanic. Kočka se osvědčila nejlépe. Muselo by to však být bez smradu. Zjistil jsem, že kočičí značkování venku nesmrdí, je cítit jen kocouří. Zajímavé (snad normální) bylo, že všechni jedinci chodili vykonávat potřebu mimo naše oplocené pozemky. Jak to udělat abych měl v domě, v dílně, na dvoře a zahradě přirozeného nepřítele proti hlodavcům a to bez smradu?

20.1.2011

Jana

Platili jsme v loni v září asi 509kč a jsem z Kolína

7.4.2011

Peťka

tak zítra nás to aky čeká.... mohli jsme si vybrat buď klasickou anestezii podanou do svalu, nebo kanylou.. ta do žíly sice zvedne cenu zákroku ze 400,- na 850,- , ale má jednu velkou nespornou výhodu - hned po zákroku dostane kocourek kanylou probouzecí látku a je ihned schopný "odejít po svých", není malátný, nenaráží do věcí.. nechceme ho trápit ještě tím, že se bude dlouho vzpamatovávat z anestezie a bude mu špatně.... o to přeci nestojí žádný zvířatomil.. tak nám držte palce :)

26.9.2011

janul40

Dobrý den,mám čtyř měsíčního kocourka,křížence.Chci ho nechat vykastrovat.Musím ho na kastraci objednávat,nebo s ním jen stačí zajet na veterinární ambulanci?

5.3.2012

Jitka Seifrtova

Mam 5 let kocourka je vykastrovany ale znackuje hledam radu a jestli se s tim da neco delat dekuji

14.9.2013

jindrich

dobry den můj kocourek je nemovny ma v pulce oci cocku jak se da uzdravit??moc strasene moc dekuji

20.5.2016

Jarka

Mohl by mi někdo poradit,kocourek má na sobě asi 4místa kde má bez chlupů,velikosti v průměru 1cm a uprostřed se mu udělal bolák,který je krvavý.Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz