Jaký je rozdíl mezi sterilizací a kastrací?


Možná už jste slyšeli pověru, že samci jsou kastrováni a samice sterilizovány. Není tomu tak, jedná se o chybné použití odborných lékařských termínů.

 

Pod pojmem kastrace se rozumí odstranění orgánů produkujících pohlavní hormony, což jsou u kocourů varlata a u koček vaječníky. Vzhledem k tomu, že u kocourů se chce většinou potlačit nejen schopnost rozmnožování, ale také zájem o mrouskající kočky (u koček se zase eliminuje mrouskání), jsou kočky běžně kastrovány (nezávisle na pohlaví).

Sterilizací se rozumí přerušení vodiče reprodukčních buněk, což jsou v případě kocourů chámovody a v případě koček vejcovody. Zároveň však produkce hormonů zůstává nedotčena, takže kočka se dále mrouská a samec má i nadále zájem o kočky a může je krýt. Kastrace je podle odborníků vhodnější. Sterilizace totiž nechrání samici (na rozdíl od kastrace) před rakovinou a záněty pohlavního ústrojí a mléčných žláz. Po sterilizaci nedojde k odstranění projevů říje (značkování, mrouskání atd.), ale pouze k zabránění případného zabřeznutí. Přitom sterilizace není tak spolehlivá, může totiž dojít ke znovu zprůchodnění podvázaných cest k pohlavním orgánům.

 

Zdroj: Psi, kteří štkají, nekoušou?, Imke Niewöhner, Grada, 2009, www.grada.cz

 


Vanda Ročková
Napsáno: 14.7.2014 20:56:02

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz