Falešná březost


Pseudogravidita neboli falešná březost je stav, kdy si samice myslí, že čeká mláďata, ale ve skutečnosti tomu tak není. Velmi často se vyskytuje u fen, vzácně také u koček.

Jedná se vlastně o stav, který je způsoben hormonální poruchou, kdy kočka velmi přesvědčivě napodobuje skutečnou březost. Vyskytuje se většinou u koček, které se sice pářily, ale nezabřezly. Projevuje se po 3-4 týdnech od skončení říje. Kočce zrůžoví struky a vše věrně připomíná skutečnou graviditu. Kočka přibývá na váze a v pokročilejší fázi může mít i mléko. Někdy reaguje na hračky (především plyšáky) a „cupuje je“, také častěji mňouká. Můžete pozorovat i přípravu pelíšku pro „koťata“. Pseudogravidita je způsobena tím, že došlo k ovulaci, hormonální vyladění organismu pak odpovídá skutečné březosti, ale bez přítomnosti plodů v děloze. Ovulace je u koček vyprovokována pářením, ale může ji spustit dokonce i mazlení (hlazením po zádi). Pseudogravidita je někdy o třetinu až polovinu kratší než březost (kolem 36 dní). Kočka je relativně klidná a pro kocoury neatraktivní. Místo porodu končí pseudogravidita další říjí (nastane v době očekávaného porodu nebo dříve). Pokud se přihodí právě vaší kočičce, nemějte strach, neznamená to, že je neplodná. Při další říji je vhodné nechat ji znovu nakrýt a je pravděpodobné, že zabřezne – tentokrát už doopravdy. Při jakýchkoliv pochybnostech je vhodné poradit se s veterinářem.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.4.2011 20:21:46
Napsáno: 23.4.2011 20:14:26

Forum.

18.7.2011

missy

Miluji kočičky!!!!!!!!!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz