Diabetes mellitus – cukrovka


Cukrovka není jen onemocnění týkající se lidí, bohužel stále častěji je diagnostikováno i u starších domácích zvířat. Stejně jako u lidí může mít neléčená nebo zanedbaná cukrovka vážné následky, v tom nejhorším případě může váš mazlíček zemřít. Dobrou zprávou je, že většinu nemocných zvířat je v dnešní době možné léčit, a tak mají možnost prožít spokojený život.

 

Cukrovka je onemocnění způsobené nedostatkem hormonu inzulínu, který udržuje cukr v krvi v optimální hladině. Pokud je v těle nedostatek tohoto hormonu, cukr se hromadí v krvi a je vyloučen močí.

 

Příznaky cukrovky u zvířat

Zvířata postižená cukrovkou mají často žízeň, často močí, hubnou. Chuť k jídlu jim ale zůstává stejná. Při zanedbání léčby vznikají onemocnění jater, očí atd. Jestliže si prvních příznaků nevšimnete, přijdou další, daleko závažnější příznaky – zvracení nebo deprese.

Nejhorší scénář je, že pokud zůstane cukrovka neléčená po dobu několika týdnů nebo měsíců, kočka může upadnout do kómatu a zemřít.

 

Příčiny cukrovky

Jestliže má vaše kočka cukrovku, není to vaše chyba. Bohužel některé kočky jsou k tomuto onemocnění náchylnější. Pravděpodobnost jejího vzniku je o něco vyšší u koček trpících obezitou.

 

Léčba

Stejně jako u lidí je i u koček zapotřebí ke kontrole hladiny cukru podávat injekčně inzulín – jednou až dvakrát denně ve stejnou dobu. Dále bude muset kočka dodržovat dietu, kterou nařídí veterinář, který vám sdělí i další postup léčby.

 

U některých obézních koček se dá cukrovka dočasně monitorovat snížením jejich váhy. U jiných je zapotřebí důsledně kontrolovat a udržovat jim jejich tělesnou hmotnost a podávat léky, které snižují hladinu cukru v krvi. Bohužel časem většina koček bude k léčbě stejně potřebovat inzulín. Ten nelze podávat ve formě tablet, protože se jedná o bílkovinu, kterou by kočka strávila a neměl by tak žádný účinek. Nemějte ale strach z injekční aplikace inzulínu, časem zjistíte, že je to možná snadnější, než nacpat do kočky tabletu.

 

Kontroly

Při kontrolách u veterináře se připravte na otázky, jak váš mazlíček prospívá, jestli nehubne/nepřibírá na váze, jak často a kolik pije. Dále jsou zapotřebí krevní testy – krev bude odebírána v různých denních dobách, a proto bude zapotřebí, aby si vaši kočičku nechal v ordinaci celý den.

 

Stejně jako u člověka se i u Vaší kočky můžou projevit dva vážné stavy:

 

Hypoglykémie – nízká hladina cukru v krvi. Příznaky jsou neklid, zmatenost, chvění, záchvaty, křeče, koma – vše se vyvíjí velmi rychle! Pokud se vaše kočka dostane do tohoto stavu, okamžitě kontaktujte veterináře a podejte jí cukr nebo glukózu (lze zakoupit v lékárně nebo u veterináře – pro všechny případy ji mějte vždy po ruce) – zamíchaný do vody, potravy.

 

Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav se vyvíjí pomalu a postupně. Vaše kočka během několika dnů začne být nemocná a s postupem nemoci může upadnout až do kómatu. Podání cukru v tomto případě nepomůže! Okamžitě navštivte veterináře.

 

Článek byl s laskavým svolením přejat z www.kocicidomovslunicko.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 31.1.2015 15:59:12
Napsáno: 31.1.2015 15:56:46

Forum.

31.7.2016

Martin Bartoň

Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich. Podrobněji je to popsáno třeba tady: Odkaz ta informace někomu pomůže. Když to zabralo u lidí, nevidím žádný důvod, proč by to nemělo fungovat také u koček. Martin

31.7.2016

Martin Bartoň

Ten odkaz se tam vložil nějak chybně, tak znovu a lépe. Odkaz

19.6.2017

Vera Sykorova

Myslím, že Aloe vera je pro kočky jedovaté. Kočky jsou jiné než lidi, některé pro člověka prospěšné bylinky jsou pro kočky jedovaté.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz