Blechy


Zablešení domácích zvířat je stále častým jevem. Někteří majitelé si nechtějí za žádnou cenu připustit, že by zrovna jejich miláček mohl mít nějakou tu blešku, jiní razí teorii, že "každý správný pes má blechy". Tuto problematiku bychom však neměli brát na lehkou váhu a zablešení zvířete účinně předcházet. Dobrých důvodů je pro to víc než dost.
•    Blechy sáním krve svého hostitele způsobují svědění, což se projevuje drbáním, neklidem a nervozitou zvířete. Neustálým drbáním a vykusováním blech ze srsti dochází k sekundárnímu poškození a infikování kůže, rozvíjí se zánět kůže, který je třeba léčit.
•    Při masívním výskytu blech u štěňat, koťat a  malých plemen mohou způsobit chudokrevnost a ovlivnit tak celkový zdravotní stav zvířátka.
•    Blechy jsou významným mezihostitelem tasemnice psí. Při vykusování ze srsti a nálsedném pozření blechy se pes nebo kočka touto tasemnicí nakazí. Tasemnice pak způsobuje celkové zdravotní obtíže.
•    Velmi častá je alergie na bleší kousnutí. Tato alergie se projevuje u psů a koček těžkým poškozením kůže a dlouhodobým onemocněním, jehož diagnostika i léčba bývá často složitá a nákladná.
•    Blechy také přenášejí nemoci hlavně bakteriálního původu - mor, brucelózu, pasteurelózu a jiné.


Jak poznáme, že má náš mazlíček blechy
Při masívním zablešení nebo u hladkosrstých plemen psů jsou blechy lehce viditelné i pouhým okem. Neklamnou známkou přítomnosti blech v srsti je přítomnost blešího trusu, který připomíná mletou kávu. Bleší trus se nejčatěji objevuje v jemné srsti např. za ušními boltci. Pokud si nejste jisti, zda se skutečně jedná o bleší trus, můžete provést jednoduchý test. Bleší trus je vlastně natrávená krev, která reaguje při styku s peroxidem vodíku (H2O2 - kysličník) hnědnutím a pěněním. Dejte černé tečky na papírový ubrousek a polyjte peroxidem. Pokud tečky pění, rozpouští se a mají hnědou  barvu, je test pozitivní.


Jak účinně bojovat proti blechám
Je prokázáno, že 90% bleší populace přebývá v okolní prostředí v podobě vajíček a larev a pouze dospělé jedince nalezneme v srsti zvířete. Vývojový cyklus blechy trvá při dobrých podmínkách průměrně 21 dnů. Dospělá samička klade vajíčka, která vypadávají do okolí zvířete. Po 4 až 12 dnech se líhne larva, jejíž hlavní potravou je trus dospělých blech. Larvy se zavrtávají do koberců a dek a mohou zde přežít i několik měsíců. Larva se po dvojím svlečení zakuklí a z ní se pak vyklube již dospělá blecha. Proto je tedy jednorázové odblešení preparátem s krátkodobým působením neúčinné.


Při masívním zablešení
Je vhodné zvíře nejprve odblešit např. šamponem nebo zásypem, které působí v podstatě jednorázově,  nebo rovnou sprejem s dlouhodobým účinkem. Na ošetření jednorázovými přípravky by měla navazovat aplikace dalších dlouhodobě působících preparátů. Podle druhu a doporučení výrobce zvoleného přípravku bychom měli ošetření pravidelně opakovat. Zároveň s těmito opatřeními je však nutné ošetřit vhodnými přípravky i prostředí. Deky a pelíšky vyperte v co nejvyšší teplotě, kotce, boudy apod. vymyjte horkou vodou a ošetřete vhodným přípravkem na likvidaci blech v prostředí. Některá silně zablešená prostředí se nepodaří odblešit trvale vlastními silami a musí být povolán deratizér.


Preventivní opatření
Používejte dlouhodobě působící antiparazitika nejlépe po celý rok. Pravidelně kontrolujte srst zvířat.  Je vhodné často čistit, prát nebo měnit pelíšky a pravidelně vysávat všechny  koberce, čalouněný nábytek apod. Naopak časté šamponování koberců nedoporučujeme, protože zvýšená vlhkost usnadňuje vývoj blech. Po návštěvě jiného chovu nebo různých hromadných akcí zvířata pečlivě prohlédněte. Pokud i přes použitá antiparazitika naleznete v srsti vašeho mazlíčka blechu, zkontrolujte, zda již nedoběhla účinnost použitého preparátu. V některých případech preparát není dostatečně účinný a je třeba druh výrobku zaměnit za jiný, který bude vašemu zvířátku lépe vyhovovat.


Antiparazitární přípravky   
  
  Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí.
Antiparazitární obojek
  Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat).
Antiparazitika ve spreji

  Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 – 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.
Spot on
  Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.

Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. pudr proti blechám. Jejich používání není již tak časté. 


Text: Daniela Duchková a MVDr. Barbara Lenská, VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Foto: Daniela Duchková
www.vetcentrum.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.11.2008 10:43:42
Napsáno: 30.10.2008 16:05:46

Forum.

Vložit príspěvěk

1.10.2009

Gabca

My behem sezony pouzivame preventivne Bolfo-prave na ty blechy.mamka koupila sprej i obojek a kdyz nekdy nas cezarek nechce ten obojek,tak jsme pouzily ten sprej.

21.11.2009

Pavel

Lidi prosím NEPOUŽÍVEJTE na kočku Arpalit až už NEO nebo jiný. Obsahuje totiž účinnou látku Permethrinum a ten může být pro kočku velmi nebezpečný. Náš kocour se tímto sajrajtem přiotrávil a málem nám zemřel. Ušetřete vašeho miláčka křečí, zvracení, poškození ledvin, jater, ztráty srsti a dalších.

2.12.2009

Danuše

Zrovna se nám kočka zbláznila.Lítá po bytě sičí, je extrémě přítulná a pak agresivní .Cuká ušima má teplotu a hejbe srstí, vtrí se je neposedná ohání se po něčem co tady není. Druhá kočka je naopak uplně v pohodě. Tak tady něco hledám co to je a zjištuji že jsme použili stejnej přípravek.Jestli nám kočka umře tak jedu za výrobcem.Navíc jdu na veterinu tak jim pošlu učet za ošetřovné. Arpalit Neo to byl

24.1.2010

Radka

Naše kotě 7měsícu,kočička,si vykusuje srst už týden,na pár místech jí uplně chybí kožíšek.A často se drbe a je víc ospalá.Chuť k jídlu má stejnou.Může mít blechy nebo nějaké parazity, když je jen v bytě a očkovaná?

3.9.2010

pavla

ahoj mam ten samej problem nepouzivete arpalit je to hnus kocka lita je pritulna pak agresivni syci i do prazda nevim co sni arpalit je humus budu si stezovat

7.11.2010

Silva

Dostala jsem kotě. Bylo zablešené. Ve zverimexu mi doporučili na odblešení Arpalit NEO. Předpokládám, že si čistila srst a ten sajrat olízala. Druhý den po aplikaci, kotě začalo zvracet a mít průjem. Už to trvá tři týdny. Smecta, atntibiotika, pasta na obnovu mikroflory, odčervení ... Průjem se stále vrací. Hrozně si to vyčítám asi jsem se své kočce nevědomostí postarala o celoživotní zažívací potíže. Naštěstí je hravá, dost žere, ale může jenom granulky, po čemkoli jiném je průjem ještě horší :-(

6.9.2011

jirka

na Arpalitu není napsáno že není pro kočky, pouze není pro nepotravinová zvířata. ALE na ikonách a symbolech je malý obrázek kočky s křížkem. a To sem si všiml až po asi 5 nastříkáním. tak už s tim končím. Naštěstí se jí zatím nic nestalo. Nakonec povoláváme deratizéra tak prosím kdo má zkušenosti napište jak postupovat po procesu aby se zabránilo nanesení dalších blech do prostředí za 3000,- "vyčištěnýho"

29.5.2012

Týna

Naše kočka taky dostala blechy..jelikož nám zdrhla okne ven:-D..tak jsem sla do zverimexu a taky mi doporučili arpalit neo..plus jsem koupila ještě šampon. Tím jsme jí vykoupali..poté jsme našli blechy tři mrtvé a dvě živé.Pak až uschla tak jsme jí nastříkali arpalitem. Tak jsme jí zestříkali opatrně,protože na tomhle výrobku už bylo napsaný že to není určený pro kočky,že by je to mohlo otrávit.:-D..tak proč mi to ten chlap doporučuje?.Jinak naše kočka je v pohodě. Po aplikaci toho arpalitu..jsem jí držela hodinu u sebe,aby se nelízala. Pak se samozřejmě olízla když už byla ode mě,ale vliv to na ní nemělo žádný.TAK NEVÍM

29.5.2012

TÝna

s tím arpalitem pokud ho chcete používat tak nestříkejte.Já jsem vzala štětičku do uší namočila do toho arpalitu a potřela jsem s tím miísta,kde byl bleší trus a jak řikám naše kočka je úúúplně v pohodě..Slýchám,že některý zvířata na to reagují hrozně,ale menší části to vůbec nevadí..Jinak i když jsme na to přišli hned,že má blechy,tak jsme vydezinfikovali celý byt savem:-D..vyprali jsme všechno ...vystříkali sprejem na tyhle mrchy a je klid..ale kočka se furt drbe..takže jí asi umeju v tom šamponu znovu:-)chudák:-)

19.7.2012

Patrik :)

Zdravím všechny kočičáky :) Dovezl jsem si Britského kocourka, stýkal se i s ''venkovníma kočičkama'' Přesto že byl pouze v baráku od kterých blechy chytil. Po zjištění jsem koupil přípravek Arpalit NEO. SILNĚ NEDOPORUČUJI !!! Krom toho že dostat kocoura do vody byl nadlidský výkon, na internetu je k dočtení mnoho o tomto přípravku, a hlavně to, že je pro kočky SILNĚ TOXICKÝ. Stejně jako Difusil. Mojemu kocourkovi se díky bohu nic nestalo. Po prozkoumání nejrůznějších internetových fór, portálů, blogů... jsem se rozhodl koupit Frontline Combo - tento přípravek by měl být zcela neškodný a většina lidí se shodla, že tohle jim pomohlo. Ta ampulka mě stála v nejdražším zverimexu který jsem měl zrovna po ruce 190.- Běžná cena je asi okolo 150. V noci se to asi projevilo protože kocour nemohl ani spát. Křičel a škrábal se celou noc dokud vyčerpáním neusnul. Ráno jsem začal nacházet desítky mrtvých blech. Takže zatím usuzuji že tento přípravek je opravdu asi to nejúčinější co je na trhu. Uvidíme co bude dál :)

21.10.2012

Markéta

Kočká má taky blechy. Použila jsem tuším Hery Line on, ale nevím to jistě, protože mi paní prodavačka nedala krabičku, v níž jsou dva přípravky a ona je prodává na kusy. Vůbec to neučínkuje a ty potvory se probíhají v kožichu i v místě aplikace obsahu pipety. Teď nevím co dál. Asi vykoupat po 48 hodinách po aplikaci přípravku, ale co pak. Můžu použít něco jiného? Neublíží jí to? Nevíte někdo, poraďte prosím.

13.8.2013

evaedita

Můj kocourek je ještě kotě, a přišlo k našemu baráku. Jednou začas se drbe, a pořád třepe hlavou. Nevím. vypadá sice zdravě, ale nemůžem si být jistí. Nevíte?

29.7.2014

marta

moje kocka ma taky blechy nemame penize. na drahe pripravky. co stim

25.8.2015

jkl

Marta: motyka přes zátylek

6.9.2015

Tereza

Arpalit pouzivam na britsku macku 4 roky a nedam nanho dopustit, kupala som aj 4 tyzdnve maciatko nic sa nestalo

21.9.2015

Anna Sadecká

Nám vždycky pomohlo vykoupat a pak dát Bio Band od Beapharu, nezapomeňte taky vystříkat i pelíšek a všechna místa v bytě kde se pohybuje, většina blech je ve věcech.

10.3.2016

dagmar

A přitom je to tam tak jasně napsané že to není pro kočky..nechápu Vás opravdu!

24.3.2016

Terka

Dobrý den,jako prevenci proti parazitům používáme šampón pro kočky, značky Menforsan. Jde o přírodní, repelentní šampón. Zatím se nám daří, aby žádné parazity kočička neměla..

28.7.2017

Denisus

Dobrý den, různé alergologické testy najdete zde - https://Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz