6 důvodů, proč zvíře odčervovat


Jaké závažné následky mohou znamenat pravidelně neodčervení psi a kočky pro zdraví dětí, dospělých i zvířat samotných?

 

  1. Hlavně pro malé děti, starší a oslabené jedince jsou psí a kočičí červi nebezpeční. Nepříjemným zdravotním rizikem jsou samozřejmě i pro samotné zvíře.

  2. Děti s astmatem často reagují na škrkavky silnou alergií. Škrkavky přežívají v lidském těle v larválním stadiu. Tyto larvy dokážou provrtat stěnu střeva a mohou se rozšířit do oblasti jater, plic, očí nebo mozku.

  3. Měchovci zůstávají v kůži člověka nějakou dobu a tam také umírají. Mezitím ale způsobí podráždění a svědění.

  4. Nakažení tasemnicí může vést k alveolární echinokokóze, obávané nemoci, která těžce poškozuje játra. Tasemnici mohou přenášet nakažená zvířata. Do těla se také může dostat požitím neomytých lesních plodů.

  5. V případě tasemnice je potřeba vnímat i souvislost s nutností ochrany domácích mazlíčků před vnějšími parazity – blecha je mezihostitelem tohoto vnitřního parazita. Blechy jsou častými přenašeči nemocí a i jiných parazitů, zejména vnitřního parazita tasemnice. K přenosu blechy na dítě či dospělého stačí jen jedno přátelské olíznutí nedostatečně chráněného psa či kočky a blecha, která ulpěla na tlamě zvířete, může rázem putovat i do lidského těla.

  6. Giardióza je střevní onemocnění způsobené prvoky Giardia, které se u nemocných zvířat i lidí projevuje průjmy. V letech 2009 až 2015 bylo v laboratoři Sevaron v České republice vyšetřeno celkem 1 899 vzorků na přítomnost Giardia intestinalis. Prevalence výskytu Giardia intestinalis byla obecně 25 %, přičemž u psů byla 24 % a u koček 26 %. Mezi ohrožené patří i naše děti, protože právě ony často zapomínají na hygienická pravidla. Dávají špinavé ruce do pusy, často si hrají na pískovištích, která jsou kontaminována zvířecími výkaly. Problém je tedy vážný. Giardia je dokonce problém identifikovaný i Světovou zdravotnickou organizací (WHO), neboť se nejedná pouze o onemocnění týkající se zvířat, ale o onemocnění přenosné i na člověka, tzv. zoonózu. I proto je nutné domácí mazlíčky pravidelně odčervovat (např. odčervovací přípravky z řady Drontal jsou určeny pro léčbu parazitárních infekcí vyvolaných oblými a plochými červy a pomáhají při potlačení infekcí vyvolaných prvoky Giardia). 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.4.2017 17:07:10
Napsáno: 10.4.2017 17:06:47

Forum.

25.5.2017

Iva

Zajímalo by mě, zda je nutné pravidelně odčervovat kočku, žijící celý život v bytě, když nechytá myši, nežere syrové maso ... Kde by se nakazila?

25.5.2017

Jitka

Meli jsme 17 let persanku,nikdy jsme ji neodcervovali,protoze zila v byte.Nas veterinar kontroluje u psa kakani a kdyz je vporadku,tak ji neodcervuje.Vlaste jeste nic nenasel a pes se tesi dobremu zdravi.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz