Výživa kočky


Zapomeňme na babičkovské tradice, dnes se kočka stravuje jinak!

Pryč jsou doby, kdy hlavní složkou jídelníčku vesnických micek bylo mléko. Dopřejme kočkám konečně to, co je jim nejbližší. Z čeho by se tedy měl skládat zdraví prospěšný stůl pro kočku?

 

Maso

Ano, je to tak, kočka je, jak všichni víme, masožravec. V porovnání se psem, potřebuje kočka ve své stravě větší poměr masa než ostatních surovin.

Ideálním řešením je předkládat kočce aspoň dva dny přemražené syrové maso. Nejvhodnější je hovězí, kuřecí a krůtí maso. Kočkám chutná i vařené maso. Rybu připravíme tak, že ji spaříme vařící vodou. Ryba ale není vhodná pro březí kočky. Nikdy nekrmíme vepřovým – je pro kočku nebezpečné. Je možné přidávat k masu přílohu (těstoviny, rýži), ale platí zásada, že převládající složkou by mělo být maso.

Porce masa, která kočce stačí, je velká jako myš. Je proto dobré mít připravené v mrazáku takové porcičky. Rozmrazujeme je při pokojové teplotě, mikrovlnná trouba pro tento účel není moc vhodná. Kočce maso předkládáme nakrájené na malé kousky.

 

Vnitřnosti

Vnitřnosti kočky také rády přijímají, ale neměly by se v jejich jídelníčku objevovat často. Nejvhodnější jsou játra. U modrých koček ovšem způsobují rezavění srsti, taktéž i mrkev. Obecně zvyšují intenzitu barvy srsti. Z dalších vnitřností můžeme vybrat srdce nebo ledvinky.

 

Granulovaná krmiva

Kvalitní granule jsou v dnešní době snad to nejlepší, co kočce můžeme dopřát. Obsahují vyvážený poměr všech vitamínů, minerálů, bílkovin…

Při výběru granulovaného krmiva si dejte na čas a přečtěte si etiketu. Dbejte na to, aby v jeho složení byl vysoký podíl masa – opět platí výše zmiňovaná zásada. Procento zastoupení bílkovin v potravě by měl být vyšší než 35 %. Málo „masité“ granule mají nižší výživnou hodnotu, proto jich kočka musí sníst více, aby uspokojila své potřeby.

Obecně lze říci, že nevhodná jsou granulovaná krmiva barvená a konzervovaná. Zkontrolujte také, zda-li není do granulí přidána sůl. Kočkám sice moc chutná, ale neprospívá jejich močovému ústrojí. Výrobci superprémiových granulovaných krmiv nabízejí i speciální řady jako jsou granule pro čištění zubů, pro lepší průchod smotku chlupů, atd.

 

Konzervy a paštiky

Opět se zaměřte na podíl masa, barviva a konzervanty. S konzervami u koček opravdu šetřeme. Není to velmi vhodné krmivo. Obsahuje velké množství vody a jsou méně vyvážené svým složením. Při podávání mají mít pokojovou teplotu. Některé kočky konzervy časem odmítají.

 

Mléko?

Klasické mléko opravdu do kočičího jídelníčku nepatří. Kočka neumí trávit laktózu, navíc ji mléko způsobuje obvykle průjem. Můžeme ji však dopřát kupované sušené kočičí mléko nebo vodou ředěné neslazené Tatra mléko v poměru 1:1. Tato mléka lze přisladit glukopurem. Zvláště dobré je tuto kombinaci podávat březím a kojícím kočkám, koťatům nebo nemocným jedincům. Z ostatního sortimentu mléčných výrobků můžeme kočky krmit bílým jogurtem, zakysanou smetanu, sýry nebo vanilkovým smetánkem. Nicméně by se mléčné výrobky neměly objevovat ve složení jídelníčku často.

 

Voda!

Čerstvou vodu musí mít kočka stále k dispozici. Hlavně, když je krmena pouze suchou stravou. Její moč je velmi koncentrovaná a nedostatek tekutin by mohlo způsobit onemocnění močových cest. Kočky rády pijí z mělčích misek a některé přímo milují tekoucí vodu. Takovým kočkám uděláme radost elektrickou fontánkou, v které voda neustále cirkuluje.

 

Vitamíny a minerální látky

Vitamínové doplňky není třeba zdravé kočce do vyrovnaného jídelníčku přidávat. V kvalitním granulovaném krmivu jsou již vitamíny a minerální látky obsaženy v dostatečném množství. Vitamínové bonbonky občas můžeme použít jako pamlsek, ale jak se říká - všeho s mírou.

 

Tráva

Kočky žijící v bytě nemají možnost přirozeně okusovat trávu, která prospívá jejich trávení. Zasetím různých druhů obilí tento nedostatek můžete napravit. Nejvhodnější je pšenice. Lze použít i ječmen a oves.

Kočky však ze všeho nejvíce milují šáchor. Koupený šáchor řádně osprchujte, abyste se zbavili případného postřiku. Šáchorů je mnoho druhů. Velmi vhodný je šáchor - Cyperus zumula, který je běžně k dostání v hobbymarketech. Šáchor - Cyperus papyrus nemusí všem kočkám vyhovovat, protože jsou jeho listy ostřejší.

Kočka, která nemá k dispozici trávu, začne okusovat pokojové rostliny. Některé však pro ni mohou být jedovaté.

 

Pasty

Past pro kočky je na trhu celá řada. Vitamínové, s obsahem trávy, sýrové. Některé doplňují živiny, jiné zvyšují chuť k jídlu. Jsou vhodné například pro nemocné kočky.

Stojí zato vyzdvihnout pasty proti trichobezoárům (smotkům chlupů). Pomáhají průchodnosti spolykané srsti trávicím ústrojím. Neměly by chybět u chovatelů bytových koček.

 

Ostatní

Dalším doplňkem stravy může být vaječný žloutek pro lesk srsti. Na pití můžeme kočce dát i bylinkový čaj (meduňka, máta).

Aminokyselina taurin je v kočičí stravě nepostradatelnou složkou, neboť si ji kočka sama nedokáže vytvořit. Nedostatek taurinu může vést u kočky k oslepnutí nebo k poškození srdečního svalu.

 

Stravu koček musíme přizpůsobit také jejich věku, plemeni a pohlaví.

 

Věk

Koťatům podáváme krmení v malých porcích vícekrát denně. Zhruba od 3. – 4. týdne, má-li kočka do té doby dostatek mléka, začínáme koťátka přikrmovat. Ze začátku krmíme až 6x za den, v dvou měsíců 4x a v dospělosti se dávka upraví na dvě krmení za den. Základem je sušené kočičí mléko nebo Tatra s glukopurem, popřípadě obměňujeme jinými mléčnými výrobky. Můžeme nabídnout i maso v rozmělněném stavu. Později koťata přivykáme na juniorské granule  a běžnou kočičí stravu.

Kočky starší sedmi let, tedy seniory, je nejlepší krmit potravou určenou speciálně pro ně. Jejich aktivita není již tak velká, zuby mají často ve špatném stavu, trávení a vstřebávání  je také narušeno.

 

Plemeno

Štíhlejší plemena by měla mít ve složení potravy vyšší obsah bílkovin. Majitelé dlouhosrstých plemen by měly dbát na větší přísun krmiva, které odstraňuje smotky chlupů.

 

Pohlaví

V závislosti na pohlaví je rozlišná spotřeba krmiva. Kocouři obecně sežerou více. Kastrovaná zvířata také zvyšují svoji spotřebu, proto je musíme hlídat, aby neztloustla.

 

Text: Pavla Šimáčková

Chovatelská stanice britských krátkosrstých koček Noblesse Charm.cz

www.noblessecharm.xf.cz

Email: p.simackova@seznam.cz

Foto: Renata Vaníčková

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 19.12.2007 15:34:08
Napsáno: 20.11.2007 12:44:02

Forum.

Vložit príspěvěk

22.8.2009

johana

žerou kočky vařenou mrkev a vubec mohou ji žrát

18.7.2012

Marie

,,Nejvhodnější jsou játra. U modrých koček ovšem způsobují rezavění srsti, taktéž i mrkev." Co to je za blbost? Ráda bych viděla kočku která po mrkvi a játře zrezaví :D, autor tohoto článku je asi srandista :D. Moje kočka jí játra pravidelně a její srst je nádherně modrá, rozhodně nerezaví :D

13.10.2012

Jana

Moc zajímavý článek! Děkuji za něj.

8.7.2013

a...

Dobry den..ja mam krasneho kocourka,a krmime ho kravskym ''mlekem""malinko naredenem vodou(kupovane mleko)a..nic se mu nedeje,nema prujmy a nic podobnyho..

25.9.2013

Jana

pro a : pokud nemá průjem a jiné potíže tak mu ředěné mlíčko klidně dávejte. Jakmile by ale měl problémy je lepší okamžitě přestat. Nedoporučuji kupovat kočičí mléko, takové ty lahvičky v marketech. Je to jen způsob jak tahat z lidí peníze.Kočka může pít kozí mléko, po tom jí nic nebude. A ted k článku: co se týče masa - nesouhlsasím s tím že je pro kočky nebezpečné. Chovám kočky přes dvacet let. Celou tu dobu je krmím i vepřovým masem. Vakuované maso bych kočce nikdy nedala, kupuji výhradně u řezníka a pokud je maso hodně kvalitní, čerstvé a řezníka máte "ozkoušeného" můžete klidně dávat maso nepřemražené. Kočka má velice vysoké ph žaludku, pokud by v mase nějaké bakterie byly nemají šanci přežít. Ohledně vnitřností - dávám kočenám max. jednou týdně srdíčka nebo játra. Občas dostanou i pokrájené žaludky kuřecí. Neávejte kočce žádné přílohy jako rýži nebo těstoviny! Nic z toho mít nebude..A co se týče granulek - vyplatí se kupovat dražší superprémiová krmiva,rozhodně ne žádný Whiskas,Kitekat a podobně. Je to jen semleté,ochucené a obarvené obilí. Skvělé granule jsou např. Porta 21, Acana, Royal Canin...Můžete si třeba i dva, tři druhy vybrat a míchat je dohromady. U koček vždy platí - mokrá strava je základ!GRANULE JSOU JEN DOPLNĚK.

18.11.2013

Zuzana

Dobrý den, měla bych dotaz. Naše kočička ( britská modrá, 3 měsíce), má po celý den neomezený přístup granulek protože naprosto netuším, jaké množství by jí mělo na den stačit a bojím se, aby neměla hlad,ale přijde mi, že jich sní hodně cca 400 gramový pytlík granulek (Royal) pro koťátka za týden, plus ještě jednou za den trochu konzervy( 98% masa). Takže prosím o radu, kolik tak by měla mít denně a nebo týdně tříměsíční kočička gramů granulek. Mnohokrát děkuji. Z.

6.6.2014

Anna

Jeto dobrá schránka na kočky Jako že tu mají vše co potřebují k životu

15.10.2014

Soňa

Dobrý den,chci se zeptat můj čtyřletý kocourek musí užívat veterinární stravu Royal Canin urinari S/O jelikož se mu udělali sruvity.Jen mám strach když bude používat tuto léčbu celý žívot,aby mu to nezpůsobylo další problémy.Jsou tam kontraindikace dost nebezpečné.píšou toto: Kontraindikace: Březost Laktace Růst Chronická renální insuficience, metabolická acidóza Selhání srdce. Při kontrole to měl celkem dobré jen maloučko zvednuté hodnoty,takže řekli stále pokračovat a už to užívá rok.Kdo máte s tímto nějaké zkušenosti budu moc ráda.

3.12.2014

Nikola

Může jíst tříměsíční kotě k masové kapsičce těstoviny?

29.12.2015

Jana

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli se může kočce míchat více druhů granulí. Např. Optima a Purizon. Děkuji za odpověď

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz