Ryby v kočičím jídelníčku


Kočky rybí maso přímo milují, je pro ně nesmírně zdravé, protože obsahuje mnoho cenných látek. Posiluje imunitu, je zdrojem různých vitaminů a minerálů, které podporují správnou funkci štítné žlázy a působí jako prevence zánětů kloubů a kůže. Ryby jsou prostě úžasné, ale i s nimi se to nesmí přehánět.

 

Nevýhody krmení rybami

Mezi určité nevýhody patří rybí zápach. Těžko se ho zbavuje a některým lidem velmi vadí. Mezi další nepříjemnosti patří nutnost odstraňování malých kostí. Rybí kostičky jsou ostré, proto mohou být pro zvíře velice nebezpečné. Zvlášť u koček, kterým rybí maso velmi chutná, buďte opatrní. Při hltání může kost jednoduše zaskočit a zapíchnout se v krku.

 

Moderní technologie

Ryby najdete i ve složení nejrůznějších hotových krmiv. Díky moderním technologiím dokážou výrobci nejvýživnější složky rybího masa extrahovat a poté je přidat do krmiva. Kočky si tak mohou pochutnávat na své oblíbené stravě i příchuti (např. hovězí) a přitom mohou sníst potřebné látky obsažené pouze v rybách.

 

Proč jsou ryby zdravé?

Jednou z nejdůležitějších živin, kterou ryby obsahují, je rybí olej. Někteří majitelé, kteří svým čtyřnohým miláčkům dopřávají rybí maso, často kupují pouze ryby bílé, jako je například treska či platýs. I když jsou tyto ryby zdravé a obsahují lehce stravitelné bílkoviny, najdeme v nich pouze malé množství rybích olejů.

 

Chcete mít chytřejší kočku?

Vědecké studie poukazují na úžasné účinky rybích olejů a pozitivní vliv na nervovou soustavu a inteligenci koček. Nejdůležitějším rybím olejem je tzv. DHA (omega-3 mastná kyselina). Tento olej obsahují především ryby tučné, jako je například tuňák nebo makrela.

Upozornění: Nedávejte vaší kočce samovolně vitaminové preparáty s obsahem rybího oleje, můžete jí rozhodit celý organismus. O správném dávkování se nejdříve poraďte s veterinářem.

 

Servírování

Ryby nepodávejte kočce syrové. Proč? Syrové rybí maso totiž obsahuje enzym thiaminázu, který v kočičím organismu štěpí vitamin B (thiamin). Ten pak tělo není schopné dále využít. Nedostatek tohoto vitaminu může mít pro kočku vážné důsledky, což může vést až k neblahým změnám v mozku či srdečním svalu (v nejzávažnějším případech mohou končit až úmrtím zvířete). Proto maso alespoň krátce povařte a kočce nabídněte zásadně nesolené a bez kostí. Ryby kočce podávejte přibližně jednou týdně.

 

Něco pro kočičí mlsné jazýčky

(upozornění - nejedná se o recept, kterým byste měli kočku pravidelně krmit, hodí se spíše k příležitostnému zpestření jídelníčku, například jako narozeninový pokrm).

Sekaná z makrely

 

Potřebujete:

2 cca 400 g konzervy makrely

4 vejce

3 hrnky mléka (dle vlhkosti)

1 lžička rostlinného oleje

8 plátků celozrnného, rozlámaného chleba (nebo 1 a půl hrnku ovesných vloček)

kostní moučka nebo rozemleté skořápky

 

Vše smíchejte a podávejte pečené (při 180 °C asi 20 min).

Servírujte v mističce s miskou čerstvé vody :-)

 

Text: Zdenka Kudová


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.12.2016 20:38:25
Napsáno: 4.12.2016 20:19:56

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz