Mohou být kočky vegetariánky?


Názor redakce:

Jedná se o velmi kontroverzní téma, které u lidí vyvolává velké emoce. Faktem je, že podle většiny odborníků by kočky jakožto výhradní masožravci neměly dostávat čistě rostlinnou stravu.

 

I když jsou vegetariánská a veganská krmiva pro kočky dostupná a potřebné vitaminy a minerály jsou do nich dodány uměle, veterináři je nedoporučují. Protože jsou kočky masožravci, jejich organismus počítá s tím, že budou přijímat převážně živočišné bílkoviny. Bez správných doplňků jsou kočky krmené vegetariánskou nebo dokonce veganskou stravou v ohrožení života kvůli nedostatku aminokyselin a vitaminů (lysin, tryptofan, vitamin A, taurin), což může mít vážné následky (zvětšení srdce, srdeční selhání a dokonce slepotu). Za takové riziko to nestojí. Ačkoli do komerčně vyráběných veganských a vegetariánských granulí výrobci přidávají pro kočky nezbytné vitaminy, takže v lepším případě jim neublíží, přece jen je ryze rostlinná strava pro naše čtyřnohé mazlíčky nepřirozená. Je otázka, jak na takovém krmivu bude kočka prospívat, v jaké bude kondici a jak bude spokojená. Kočky žijící v bytě jsou na našem krmení závislé, nemají možnost volby, proto bychom výběr vhodného typu krmiva neměli brát na lehkou váhu. Venkovní kočky by také dobrovolně nepřestaly lovit myši. Obecně granule s vysokým podílem levné, rostlinné složky mohou způsobovat problémy s močovým ústrojím a trávením. Pokud vám záleží na zdraví a dobré kondici vaší kočky, ale zároveň ve vás hlodá etická stránka věci a týrání zvířat ve velkochovech, je alternativou zvolit BIO maso nebo holistické krmivo, které je vyráběno z certifikovaných BIO produktů. Pokud maso pochází z ekologického zemědělství, znamená to, že chov zvířat splňuje jisté humánní podmínky. Zvířata mají dostatek prostoru, volný pohyb, přirozenou stravu, před porážkou netrpěla atd. Vegetariánská a veganská krmiva v současnosti představují určitý trend a snahu využít volného místo na trhu. Ale co myslíte, nepřerostla v tomto případě touha ochraňovat přírodu do přehnané snahy předělávat přírodu?

 

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Napsáno: 18.9.2018 22:19:14

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz