Mlsný jazýček


Některé kočky dokážou být velmi vybíravé, co se týče jejich jídelníčku. V domácnosti pak může nastat boj „kdo s koho“, kdy majitel servíruje kočce určitý typ potravy, ale ona se ho ani nedotkne.

 

Říká se, že kočka raději umře hlady, než by pozřela něco, co jí nechutná. (Ovšem tak dlouho žádný milující páníček nevydrží :-)) Podstata tohoto tvrzení vychází z úzké preference potravy, kterou si kočky osvojí coby koťata. Kočky v přirozeném prostředí přijímají všechno, co jim nosila jejich matka, když byla malá. Z toho vyplývá, že preferují především to, co jedla jako mláďata.

 

Že vaše micka jednou za čas odmítne večeři, je úplně normální, a nemusíte se tím nijak znepokojovat. Pokud však vaše kočka nemá obvykle s krmením potíže, ale najednou začne ztrácet na váze a chybí jí chuť k jídlu, raději s ní hned zajděte na veterinární kontrolu, protože se může jednat o problém s ledvinami nebo jinou zdravotní komplikaci. U starších koček sledujte „tloušťku“ podél páteře a také hlídejte ztrátu váhy doprovázenou slintáním – může se jednat o infekci dásní a ztrátu zubů. Kočku mohou postihnout i různá onemocnění, která ovlivňují čich, důsledkem čehož je pak úbytek na váze, protože kočka nejdřív ze všeho posuzuje potravu pomocí čichu.

 

Pár tipů:

  • Potravu nikdy nedávejte do blízkosti kočičí toalety, protože by to kočku mohlo od krmení odradit.

  • Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu. Nepodávejte potravu přímo z lednice (studenou potravu nemají rády). Navíc teplejší potrava je voňavější a atraktivnější. V průběhu vývoje se kočky přizpůsobily přijímání potravy o teplotě těla (37 stupňů Celsia) a tuto teplotu stále upřednostňují.

  • Konzerva, kapsička nebo domácí strava, která je ponechaná delší dobu nepřikrytá, může nepříjemně oschnout (navíc přitahuje mouchy) a kočka se jí pak bude vyhýbat. Raději proto kapsičku rozdělte na půl, pokud doma máte kotě nebo malého jedlíka.

  • Suché krmivo může mít kočka k dispozici celý den. Je lepší si vždy obstarat vzorek krmení nebo koupit menší balení a vyzkoušet, jestli bude kočce chutnat.

  • Kočky můžete přivyknout na novou potravu přimícháváním čím dál většího podílu nového krmiva do potravy, která jim chutná nebo ji aspoň akceptují.

 

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta


Vanda Ročková
Aktualizováno: 17.1.2014 19:06:04
Napsáno: 17.1.2014 19:00:47

Forum.

6.2.2014

Alena

Tak já mám bohužel kocoura, který mě přivádí k šílenství, protože okruh toho, co je schopný požít, stále zužuje. Už nejí konzervičky, které jedl doma u bývalé majitelky (chovatelky) - Gourmet, Miamor, už jí jen Shiny Cat a Cosma, a syrové maso, ale jen někdy a hlavně už nechce ani přemražené, a já mám dojem, že se z něj zblázním. Už jsem s ním byla několikrát na veterině, původně měl tedy zánět močového měchýře - ale to už asi po 2 měsících, co čím dál hůř jedl, teď už by z něj měl být asi 14 dní venku, a pořád jí minimálně nebo vůbec ne. A čím dál užší okruh věcí. Máme ještě jednu kočku, která baští normálně i kapsičky typu Felix, Whiskas, granule mají Taste of the Wild, Brit, Perfect Fit, nejvíc jim ale oběma chutná Purina One, ale kocour už nejí ani ty granule, už opravdu nevím, co s ním. Je mu 8 měsíců, a zatím není vykastrovaný, tak nevím, jestli to nemůže být tím, že se tak zhoršil s tím jídlem. Na veterině mu odebírali i krevní testy a měl všechny hodnoty v pořádku. Takže mi nikdo zatím nedokázal nijak poradit. :(

6.2.2014

Ada

Dobrý den, asi otázka, jestli kocourek je odčervený je zbytečná ? Občas jsem se setkala s kocourkem/kočičkou, když se odčervilo, začali baštit. Dáváte Calopet pastu ? - doplněk energie, minerálů, vitamínů v případě, že kočka nechce jíst.

7.2.2014

Ada

..a ještě mně napadlo jestli kocourkovi veterinář prohlédl zuby. Nějaký ho může bolet a proto možná nechce jíst. Ještě se chci zeptat, nechce jíst a nebo něco sní a potom to vyzvrací ? To by pak mohlo být něco se střevem nebo se žaludkem, třeba vřed, který bolí, když do žaludku něco dá.

9.2.2014

Alena

Kocourek byl odčervený naposled ve 4 měsících věku, ještě u bývalé majitelky, tj. před 4 měsíci, znovu jsem to nezkoušela, přijde mi to zbytečně brzo po tom minulém, zvlášť když je pouze bytový, a taky jsem nechtěla vzhledem k jeho nedávné nemoci. Calopet pastu jsem dávala jen násilím, když nejedl vůbec při těch potížích, nechutná mu a nechce ji. Veterinář se mu díval do tlamičky, takže by si snad všiml, kdyby bylo něco se zuby. Občas kocourek sní i pár granulí, tomu by se, pokud by šlo o bolavý zub, asi vyhýbal. Ale hrozně si vybírá u kapsiček a konzerviček a teď už i u syrového masa, čím dál je to horší. Nezvrací, jen mu skoro každá konzerva, s výjimkou těch dvou výše uvedených, prostě nevoní a nedotkne se jídla, jen začne zahrabávat, jako když zahrabává na záchůdku svoje výtvory. Pokud dostane svoje oblíbené jídlo, sní ho - ale daleko méně, než když byl menší, např. jednu 85gramovou konzervičku má na dvě dávky, ráno půlku a večer druhou, což mi přijde opravdu málo na ten věk a velikost. Naše druhá kočička, Číča, 3letá 3kilová kočka, toho sní daleko víc než on. A pořád chodí a loudí, on má potřebu jídla jen ráno a večer, mezitím ho ani nenapadne, že by mohl mít hlad.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz