10 potravin, které kočce nikdy nedávejte


Který potravinám se při krmení obloukem vyhnout?


Čokoláda
Obsahuje theobromin, který je pro kočky toxický (a to i v malých dávkách). Stejně jako kofein.
Jednotlivé druhy čokolády mají různý obsah theobrominu, nejvíce ho má hořká čokoláda. Více se o nebezpečné čokoládě dozvíte zde.

Cibule

Cibule v sobě obsahuje látky (disulfidy a sulfoxidy), které po požití u koček způsobují selhání červených krvinek a následně anémii (chudokrevnost). Pozor i na různá hotová jídla pro lidi s obsahem cibule v prášku.

Tepelně neupravené brambory a rajčata
I když je nepravděpodobné, že by je kočka snědla, je vhodné na nebezpečí upozornit. Kočkám by tyto potraviny způsobily poruchy trávicího traktu. Vařené brambory a rajčata ale nemají žádné toxické účinky.

 

Kravské mléko
Přestože je představa kočky pijící mléko v očích laické veřejnosti brána jako standardní situace, pravda je někde jinde. Většina dospělých koček by kravské mléko pít neměla. Neumějí totiž trávit laktózu (chybí jim potřebný enzym), která je v mléce obsažená. I když jim mléko moc chutná, může způsobit gastrointestinální bolesti a průjem. Kočkám „na přilepšenou“ však můžete podávat mléka pro kočky nebo speciálně upravená mléka bez laktózy. Ostatní mléčné výrobky, jako jogurt nebo přírodní sýry, většinou problémy nezpůsobují.

Kynuté těsto
Požití kynutého těsta může způsobit silné bolesti břicha. Procesem kynutí je totiž produkován plyn, který bolestivě nafukuje žaludek a střeva a může dojít dokonce až k jejich prasknutí.
Činností kvasinek se rovněž uvolňuje ethanol a hrozí tak otrava alkoholem

Hroznové víno a rozinky
Hroznové víno a rozinky obsahují zatím neznámý toxin, který kočkám poškozuje ledviny. Nebezpečnější jsou rozinky, protože vysušením obsahují toxin v koncentrovanějším množství. Při jejich větší konzumaci může dojít k selhání ledvin, zvracení a průjmu.


Kofein a alkohol
I když je každému jasné, že alkohol nebo káva do kočičí misky nepatří, přece jen na riziko upozorňujeme, protože zvědavá kočka někdy ochutná i věci, které pro ni mohou být nebezpečné. Jedno malé pivo, sklenička vína či malý panák tvrdého alkoholu obsahují dost etanolu, aby způsobili kočce smrtelnou otravu. Jak již bylo zmíněno, otrava ethanolem může nastat i po i po konzumaci kynutého těsta

 

Česnek a pažitka
Stejně jako cibule, může i česnek a pažitka způsobit chudokrevnost a zažívací potíže. V malých množstvích pažitka nevadí. Přestože nemusí způsobit problémy, nenechte vaši kočku pást se na truhlíku s pažitkou a raději jí vypěstujte speciální kočičí trávu.


Xylitol
Xylitol je umělé sladidlo které najdete v různých bonbonech, žvýkačkách a limonádach. Zvyšuje množství inzulinu v těle a tím snižuje hladinu krevní glukózy, což může vést až k hypoglykemickému šoku. Také
může poškodit játra.

 

Makadamové ořechy

Obsahují dosud nezjištěný toxin, který poškozuje trávicí a nervový systém a svaly.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 3.8.2014 13:18:56
Napsáno: 3.8.2014 13:15:36

Forum.

Vložit príspěvěk

12.8.2014

Iveta

To o cibuli kocourkovi připomínat nemusím, když vařím, ochomítá se okolo a když si čuchne k cibuli, prská a utíká jak o život :-)

16.8.2014

luciaB

No, ale ked som necala na sporaku prazenicu s hlivou, cast niekam zmizla!Prazenica bola na cibulke! Ale nastastie sa nikomu nic nestalo

16.8.2014

Hanka

Obávám se ,že o většinu zde uvedených jídel by většina koček ani neměla zájem ochutnat...

18.8.2014

Dáša

No, já myslela, že takovou čokoládu by kočka nesežrala, ale jednou si děti nechali v pokojíčku půl tabulky hořké čokolády a ta zmizela, prázdný papír jsme našli u Mikše v pelíšku, který si olizoval čumáček upatlaný od čokošky, nic se mu nestalo, ale čokoládu jsme od té doby pečlivě schovávali.

5.9.2014

věra

dobré vědet

20.10.2014

Lenka

To jsem si tak jednou nachystala na večeři chléb namazaný lučinou a než jsem si uvařila čaj, tak chlebík byl celý olízaný...:-)

3.5.2015

Luna

To my nemůžem nechávat čokošky (i čokoládové bonbóny) na stole, na lince, a když nedáváme pozor, tak ani na klíně :) Kočka to sežere. Jinak cibuli, tak to asi opravdu bude utíkat =) =) =) A Nelince jedou i muffiny :D

25.9.2016

Pajča

Naše kočka je zřejmě býložravec! :-D Miluje zeleninu, hlavně okurku, rajčata a hlavně !syrové brambory! Okurku si sama naservíruje z linky na zem(hlavně v noci) celou jí prokouše, vycucá šťávu a nechá bejt. Ráno vezmu okurku za jeden konec a ta mi visí v ruce jako žužu :-) Když jdu škrábat brambory, kočka dělá jak šílená a já jí musím loupat škrabkou plátky syrových brambor,a ona je hltá, jak kdyby tejden nejedla. Podotýkám, že je to kočka domácí, která si lítá venku, spí s náma v posteli, je to parťák, kámoš a antidepresivum,vůdkýně naší člověčí smečky a milujeme se vzájemně už 9 let :-) <3

28.10.2016

-

Já jsem přistihl kočku, jak mi pije kafe. No, jen si dvakrát lízla, tak jí to nic neudělalo. Asi jí na tom lákalo mléko, co v ní bylo. Nebo si řekla, že zkusit se má všechno.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz