Turecká kočka van


Toto vzácné plemeno pochází z jihovýchodního Turecka. Jméno dostalo podle názvu jezera Van, v jehož okolí se přirozeně vyvinulo, izolováno od ostatních oblastí. Slovo van rovněž poukazuje na zbarvení srsti, která původně byla kromě hlavy a ocasu celá bílá. Turecká van má pro kočky nezvyklou vlastnost - nebojí se vody a sama ráda a dobře plave. Proto se jí někdy také říká “turecká plovoucí kočka”.

 

Historie

Van je velké jezero v horách jihovýchodního Turecka u hranic s Íránem. Je to nehostinné území ve výšce asi 1600 m. n. m., v zimě s častými sněhovými bouřemi. Do vesnice na břehu jezera dorazily v roce 1955 dvě Angličanky, Laura Lushingtonová a Sonia Hallidayová. Pátraly zde po původní formě turecké angory. Ke svému překvapení však narazily na bílé kočky s hedvábnou srstí, tmavočerveným (auburn) motýlkem na hlavě a stejně zbarveným ocasem. Tyto kočky náležely ke zcela jinému typu než turecké angory. Cestovatelky dostaly darem párek koťat, která vzaly do vlasti a která položila základ prvnímu chovu tohoto plemene ve Velké Británii. O čtyři roky později se paní Lushingtonová vrátila pro další zástupce tohoto vzácného plemene a představila chovatelům a milovníkům koček tureckou van. Spolu se zájmem o toto plemeno vzrostl postupně i dovoz dalších tureckých van koček do Evropy. V roce 1969 uznala toto plemeno britská felinologická organizace GCCF v barvě auburn-white, uznání FIFe následovalo o tři roky později. První kočky tohoto plemene pocházející z britského chovu byly dovezeny do Spojených států v roce 1970 a v roce 1985 bylo plemeno poprvé uznáno severoamerickou organizací TICA. V roce 1986 přišlo i uznání krémových variant a od roku 1998 uznává FIFe i všechny ostatní barevné variety. V posledních dvaceti letech se začíná turecká kočka van více objevovat na výstavách a její obliba roste, zejména v USA a Austrálii. Laura Lushingtonová je předsedkyní asociace tureckých van koček - Classic Turkish Van Cat Association.

 

Vzhled

Turecká van je střední velikosti, pevně stavěná .V některých znacích připomíná svou krajanku, tureckou angoru, je ale mnohem mohutnější a pro charakteristické zbarvení není možné je zaměnit. Typickým znakem turecké van je bílá polodlouhá hedvábná srst bez vlnité podsady se skvrnami na hlavě a pod ušima. Ocas je huňatý a rovněž může být tmavě zabarvený. V USA jsou řazena k velkým plemenů, kdy kocour má až 9 kg, kočka váží polovinu. V Turecku a i v našich chovech jsou mnohem lehčí, u koček dosahuje hmotnost kolem 3 kg a u kocourů 3,5 kg. Tělo mají svalnaté se silnou stavbou kostí. Samci jsou zvláště svalnatí na krku a ramenou. Ocas je středně dlouhý a velmi dobře ochlupený. Tlapky jsou spíše malé, úhledné, zakulacené a s růžovými polštářky. Přestože je jejich tělo velké a těžce stavěné a mají široké plece a silné kosti, jsou velmi pohyblivé a pohybují se ladně a s šarmem, což také patří k charakteristice plemene. Mají silné nohy, což z nich dělá velmi dobré skokany. Dokáží vyskočit až 2 metry vysoko. Hlava je krátká a klínovitá se středně dlouhým rovným nosem a výraznou, mírně zaoblenou bradou. Uši jsou velké, otevřené, spíše špičaté, se štětičkami. Vnitřní strana uší má být perleťově růžová. Nosní zrcátko (nosík) a polštářky tlapek jsou růžové. Velké kulaté oči mají většinou jantarovou barvu, objevit se mohou i jedinci s modrýma očima či nestejnou barvou očí, ti potom často mívají, stejně jako u jiných plemen, problémy s vrozenou hluchotou. Modrá barva očí je téměř vždy tyrkysová, ale barva žlutých očí je velmi rozdílná. Přechází z čistě jantarové, světle jantarové, žluté až po mandlově zelenou (standart FIFe ale uznává pouze jantarovou barvu bez nádechu zelené, která se často vyskytuje). Velmi vzácně se vyskytuje i hnědá barva očí. Barva oka je po narození našedlá a začíná se měnit po 25 dnech a konečnou podobu získává po 40. dni věku.

 

Srst

Srst je dlouhá, měkká a hedvábná, bez vlnité podsady. To dělá srst velmi zvláštní, podobnou kašmíru. Líná postupně v létě, v zimě je plemeno v nejkrásnější husté srsti. Původně byly turecké van bílé s kaštanově hnědou kresbou na hlavě a na ocase. Toto původní zbarvení se požaduje na výstavách ve Velké Británii, v ostatních zemích jsou povoleny i kombinace bílé srsti s černými, modrými nebo želvovinovými odznaky. Srst tureckých van je bílá bez žlutého nádechu, barevný je jen ocas a motýl na hlavě, který rozděluje bílá lysina (několik málo skvrn na těle je tolerováno, dokonalá kresba je podstatná pro výstavy). V létě je srst lehká, poměrně krátká, hedvábná, bez podsady. V zimě je bujná, hustá a delší. V horských oblastech Turecka panují extrémní klimatické podmínky, v zimě musí srst chránit před krutou zimou, v létě naopak před horkem. Turecká kočka van proto v letním období nápadně líná a má vzhled krátkosrsté kočky. Její srst vyžaduje minimálně třikrát týdně česání k zamezení plstnatění srsti. V období línání i častěji. Právě proto, že nemá hustou podsadu, češe se snáz než perské kočky. Mokrá srst velice rychle osychá. Není náročná na údržbu. Pojem „van“ je někdy používán k popisu bíle skrvnitých koček jiných plemen, které mají kresbu omezenou jen na hlavu a ocas. Platí to hlavně pro americkou krátkosrstou, norskou lesní a perskou kočku.

 

Barevné variety

Kresba typu van je způsobena genem S pro skvrnitost, který je dominantní. To znamená, že každý rodič je jeho nositelem. Zbarvení původní van je bílé s červenou (zvanou auburn) kresbou, která musí mít stejný odstín na hlavě i na ocasu. V Británii se plně uznává jen kočka s červenými skvrnami a jantarovýma očima. Barva očí má být modrá, jantarová nebo u jednoho oka modrá a u druhého jantarová. Ve Spojených státech i u nás jsou uznávány i kočky se srstí černou, modrou a želvovinovou. Barva kresby dosáhne své nádherné kvality až za několik let. Základní barva je čistě bílá z typickými odznaky na hlavě a ocasu, tento druh zbarvení je i u ostatních plemen nazýván van. Barva odznaků je originálně červená, u vanů nazývána kaštanová (auburn), nyní jsou odchovávány také v barvách želvovinová, černá, krémová, modrá nebo s mourovanou kresbou (tabby). Některá koťata červené barvy mají na hlavě černé chlupy, které povětšinou po 2. měsíci života zmizí.

 

Povaha

Mezi nejpozoruhodnější vlastnosti tohoto plemene patří její vzácná obliba vody. Miluje vodu a výborně plave. Pod vodou dokonce loví rybky. Turecká kočka van má neobvyklý charakter a zaujme nás nádherným mňoukáním. Turecké van jsou temperamentní a inteligentní kočky, které si v domácnosti zpravidla vyvolí jednoho člověka. Je to živé plemeno, velmi společenské a přítulné. Mají neobyčejně bujný temperament, zvláště v mladém věku, a kromě toho, že milují hrátky ve vodě, dovádějí rády také ve sněhu. Tyto kočky je vhodnější chovat, pokud je to možné, v páru, neboť pro své hry potřebují jedince se stejným temperamentem. Jsou velmi aktivní a chytré. Milují hry, skákání a prozkoumávání svého území, které je poměrně velké. Jsou energické, a stejně jako si divoce hrají, tak intenzivně dokážou i odpočívat. Turecká van je věrná a milující kočka. Vani jsou „lidské kočky“, mají rády lidskou přítomnost a rády žijí v rodinném prostředí. Musejí být neustále s lidmi, ať dělají cokoliv nebo se pohybují kdekoliv. Pokud je jejich kontakt s lidmi omezený, rychle zdivočí. Jsou velmi láskyplné, rády si třou hlavu a dávají pusinky svému člověku. Mnohé z nich jsou nadšené, když jsou objektem zájmu. Někteří majitelé je pro jejich zvláštní povahu nazývají „kočkopes“. Proti vetřelcům se staví odmítavě a útěkem. Jsou velmi žárlivé k ostatním zvířatům i ostatním lidem. Její povaha je hodně závislá na povaze matky, kočičí i lidské výchově a lidském kontaktu během doby vtiskávání návyků u kotěte. Komunikují krásným hlasem. Mají širokou škálu hlasového projevu, kterou dokážou velice dobře vyjádřit své pocity, přání a protesty. Jsou velmi temperamentní a jejich temperament může člověka vyčerpávat. Jsou to dovádivé kočky a nemají mnoho smyslu pro klid. Sviští životem maximální rychlostí a užívají si každou vteřinu. Bolestivé kousnutí neznamená nepřátelství, spíše se jedná o emocionální výlev nadměrné přízně. Kousnutí z lásky jsou specialitou většiny vanů.

 

Šikovní vanové dokáží otevírat dveře, skříňky a dokonce i zásuvky. Aportování je zábava, kterou dokonale zvládají, hledají a přinášejí nazpátek drobné hračky, i když je hodíte sebedál. Jsou velmi učenlivé, koťata se naučí své jméno během 2-3 měsíců. Naučí se používat různé drobné lsti k oklamání svého člověka a získání svých výhod. Jsou to sebevědomé kočky se sklony k dominanci, proto je třeba je vychovávat, pokud nemají jednoho dne převzít nad vaší domácností nadvládu. S dětmi se dobře snesou, i když ale lidské potomstvo považují tyto sebevědomé kočky spíše za rovnocenné než nadřazené členy skupiny. Na svou velikost mají neobyčejnou chuť k jídlu. Jsou otužilé a rády pobývají venku. Ideální je proto dům s uzavřenou zahradou, terasou nebo dvorkem.

 

Závěr

Kočky plemene turecká van patří stále k nejvzácnějším kočičím plemenům vůbec. Je s podivem, že nejsou mezi chovateli více rozšířené, vždyť krása, temperament a šarm těmto kočkám rozhodně nechybí.

-zs-

Foto: Renata Hofmann,

www.konepsikocky.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.3.2010 17:17:34
Napsáno: 17.2.2010 15:04:37

Forum.

Vložit príspěvěk

5.4.2010

Tomík

jo jo plně souhlasím máme doma 3.rokem kocourka:-)

26.4.2010

Beka

my máme 1 tuhle kočku a britského kocoura. :)

20.5.2010

eva

MY MAME DOMA TAKY TU KOCKU BUDE MIT 3 ROKY A JE STRASNY MAZEL!!!!!!!!!

21.7.2010

ája

MAME TAKY DOMA NĚCO JAKO TURECKOU VAN PROČETLA JSEM SI PAR KNÍŽEK A NĚCO NA INTERNETU A KRASNĚ SE TO S NÍ SCHDUJE CHTĚLA ABY MĚLA STEJNÝ KOTATKA JAKO JE ONA ALE TOBY MUSELA MÝT KOCOURA KTEREJ BY BYL TURECKA VAN.... KDYBY JSTE VĚDĚLI O NEJAKÝ TAKOVÍ KOČCE PROSÍM INFORMUJTE MĚ NA TÝTO STRANCE PŘEDEM DĚKUJU

25.9.2010

eva II.

já ji nemám ale mocccc bych ji chtěla

27.9.2010

Romčik

jsou pěkný a zajmavý.....hlavně ta číča z druhýho obrázku =)

21.12.2010

karina

Kdyby měl někdo kocourka na krytí, nebo byste o někom věděli, prosím informujte mě, děkuji:),moc bychom si přáli koťátka.Máme doma čistokrevnou micinku.mail:karina.oel@centrum.cz

3.3.2011

marie.urban

najděte mi tureckou kočku Van prosím,můj miláček umřel moc se trápím prosím Majka

16.5.2011

Jana

My ji máme taky no hrozný mazlík ♥!!

24.5.2011

Bobeš

Scháním kocourka van ale nevím kde mám hledat porat te kdo je má,nám bohužel náš mazlí šmudlík umřel a tet nám strašně moc chybí děkujeme celá rodina.

7.6.2011

MATES

TOUŽÍM PO TURECKÉ VAN.., ALE UŽ NEVÍM KDE MÁM HLEDAT, PROSÍM PORADTE KDE BY SE DALA SEHNAT NEBO KDE STE JI SEHNALI VY MOCKRÁT VÁM ZA VŠE DĚKUJI ZA ODPOVĚDI..:)

7.6.2011

ZASE MATES

tohle patří k předchozí zprávě chtěla jsem vam dat email kdyby jste chteliodpovědět. m.hartova1994@seznam.cz

2.9.2011

snehurka-jk

mám tureckou van bez PP a nesnese se s ostatními kočkami- bojí se jich a oni po ní vyjíždějí. Je hrozně umazlená a hledám jí nový domov. Ozvěte se na dohny.jana@seznam.cz

27.11.2011

terry trachtova

no omlouvám se ale mooooooooooooc miluju kočky ale tyhle jsou docela oškliví. i když ta 2. je docela pěkná

8.12.2011

MissČertík

Je to úžasné plemeno! :)

30.4.2012

Katerina H.

Dobry den,radi bychom si poridili toto plemeno,ale jedinou stanici jsem nasla az v Praze a ti nejak nereaguji.Muzute mi prosim poradit nejakou jinou aktivni stanici TURECKYCH KOCEK VAN...a je pravda ,ze tyto kocky nejdou chovat v byte ale jen v domku na zahrade?Najde se nekdo kdo ma tuto rasu doma v byte?Prosim poradte,napiste nebo si mame vybrat nejakou jinou rasu.Dekuji za vase nazory a odpovedi.Katka email:Redschery@seznam.cz

11.7.2012

adela

turecká kočka van je strašně pěkná a myslím že je i poslušná.

19.9.2012

Deni

Máme doma Mikeše 13 letý Turecký Van a je to mazlik, jenom když chce. Je to pan tvorstva. Ale je to zlatíčko, jen kdyby ráno tak brzo nestával a nebudil mě, že se chce mazlit.

30.9.2012

Andrea

Dobrý den, Sháním nějakou chovnou stanici nebo majitele téhle kočky (turecké van), který by měl kotě na prodej. Prosím odpovězte při jakékoliv informaci. Děkuji. :)

2.12.2012

Michaela

V nějaké knížce jsem četla, že některé kočky tohoto plemena rády plavou. Jinak moc pěkné plemeno :) .

4.3.2014

Jitka

mam zajem o tureckou van prosím kdo máte kotě nejradši s prukazem děkuji Matoušková NoFeRoToM@seznam.cz tel 702354347

27.2.2015

Rozálka

MI MÁME TAKY TURECKOU VAN VYBRALA JSI MNĚ JE TO HROZNÝ MAZEL

12.4.2015

Adam Major

Mám zájem o tureckou van prosím kdo má kotě zavolejte na tohle číslo

10.7.2015

Irena

neví někdo, kde se dá sehnat tato úžasné plemeno, byla bych moc ráda. měla jsem křížence a po 16 letech se musel s těžkým srdcem dát uspat, moc mi chybí vítání této inteligentní kočky a komunikace s ní.

10.7.2015

Irena

k předchozí zprávě, zapomněla jsem kontakt tel.799 510 525 email. misa.sisi@seznam.cz

17.4.2016

Benelli

....poraďte, kde se dá sehnat-koupit !

29.11.2016

Nikol

Mám doma čistě bílou kočičí slečnu,narozenou 26.8.2016. Je sice ještě malinká, ale ukázala že jsem si ji vybrala a tak bude jen moje. Není chvíle kdy by mi nelezela poblíž a nehlidala si me. Po mazlení jiných koček v domácnosti je pak uražená a nebaví se. Je az moc chytrá a občas mám dojem jako by mi četla myšlenky. Maminka micinky je s PP,bohužel utekla a zabrezla s venkovnim kocourem. Jako jediná mela moje Micka znaky a vlastnosti Turecké Van. Miluju ty kočky!!! ❤

26.12.2016

Zdenek

Koupim turecky van kotatko, prodejce me muze kontaktovat na: johny247@seznam.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz