Sphynx


Původ těchto koček pravděpodobně sahá do Mexika, kde se sphynxové nazývali mexická bezsrstá kočka. První zmínka se objevila kolem roku 1900 a první fotka vyšla v knize The book of the Cat v roce 1903. Předky těchto koček byly též bezsrsté kočky, které chovali Aztékové a nazývali je Xoloitzuintli.  Geny, které způsobují bezsrstnost se nevyskytují jen u koček. Existují i psi, kteří nemají srst a těm se i výstižně říká- naháči. Někdy tento název můžeme slyšet i ve spojení se sphynxem. Velmi mnoho sphynxů pochází z koček Palomy a Punkie. Tyto dvě kočky byly nalezeny v 70. letech v Kanadě, kde se toulali po ulicích. Ujal se jich jeden milovník koček, který požádal svoji známou, chovatelku koček, aby Punkie a Palomu zaslala do Nizozemí, kde byly bezsrsté kočky velmi žádané. V nizození se tyto dvě kočky dostali k velmi významnému chovateli Hugovi Hernandezovi a tak začal chov s Punkie a Palmou. V roce 1988 bylo pelemeno sphynx uznáno americkou chovatelskou organizací CFA a poté následovali uznání v ostatních zemích.


Povaha

Chovatelé těchto koček popisují jejich povahu jako povahu mnoha tváří. Někteří říkají, že povaha sphynxů je psí, opičí, jiní tvrdí že je kočičí a další, že bychom ji mohli nazývat dětskou.
Sphynx je velmi milé a klidné plemeno. Velmi ocení, pokud se bude nacházet ve středu pozornosti a je moc rád za pohlazení od svého pána. Toto plemeno je velmi sebevědomé a nepohrdne žádnou legrací. Hodí se k dětem, a když už si nechce hrát, dá to jen velmi jemně najevo. Jen zřídkakdy vytáhne drápky. Sphynx špatně snáší samotu. Když jste delší dobu pryč, kočka velmi trpí a někdy se může stát že z odloučení i onemocní. Proto pokud býváte delší dobu pryč, je velmi dobré, pokud kočce pořídíte dalšího kamaráda. Velmi dobře se snese se psy i s ostatními kočkami. Sphynx se hodí i do bytu. Ke štěstí zahradu nepotřebuje, ale musíte mu v každém případě zajistit dostatek věcí na hraní a na zabavení uvnitř bytu. Velmi ocení šplhací kůl a pokud nebude mít dost věcí, které by mu sloužily k zábavě, jednoduše si je ve vašem bytě najde sám.


Péče

Na první pohled vše vypadá, že sphynx nepotřebuje díky tomu, že nemá srst, vůbec žádnou péči. Ale člověk, který si sphynxe pořídí s tímto cílem, by mohl být velmi rychle zklamán. Toto plemeno se potí a produkuje kožní maz. Pokud byste sphynxe nemyli, začne jeho kůže zapáchat a kůže by byla na dotek velmi mastná. Majitelé těchto koček je myjí tak dvakrát do měsíce šamponem, který má neutrální pH. Na rozdíl od ostatních plemen mají sphynxové mytí velmi rádi. Pokud na ně bude v létě svítit sluníčko, mohou jim tmavší fleky ještě více ztmavnout a po srsti jim naskákat pihy. I když má sphynx po těle mnoho vrásek, není je zapotřebí nijak výrazně udržovat. Jen je zapotřebí dbát o čistotu zvukovodů, stejně jako u všech ostatních koček.


Tělo:  Tělo sphynxe může působit až sudovitým dojmem. Tělo je středně velké a poměrně osvalené. Nohy, které jsou v přiměřeném poměru k tělu, jsou středně douhé a zadní nohy jsou o něco vyšší než nohy přední. Pokud si kočka stoupne, přední nohy jí vytovří O. Jejich nohy jsou zakončeny středně velkými oválnými tlapkami a poměrně dlouhými prsty.


Hlava

Hlava, působící klínovitým dojmem, je po stranách mírně zakulacená. Brada musí být mohutná a nos by měl být v profilu mírně prohnutý. Pokud je čenich špičaty, na výstavách s vaší kočkou neuspějete. Naopak nos musí být silný a mírně zakulacený. Uši jsou velmi velké a na základně musí být široké. Nesmí stát příliš vysoko na hlavě, ale nesmí být ani příliš nízko. Velké, šikmo umístěné oči nám svým tvarem mohou připomínat citrón a vnější koutky očí velmi ostře směřují k vnější straně ucha.


Srst

když se řekne sphynx, každý si vybaví kočku, která nemá po celém těle ani jeden chlup. Není to pravda. I když se na první pohled může zdát, že je kočka úplně bezsrstá, není tomu tak. Pokud se podíváme zblízka a velmi vnímvě pohladíme kočku po srsti, zjistíme, že její tělo je pokryto velmi krátkými a jemnými chloupky, které můžeme nazvat chmýří. Tyto krátké chloupky velmi často a velmi snadno vypadávají, zvláště v oblasti čenichu a tlapek, ale pokud půjdete s sphynxem na výstavu, dává se přednost těm, kteří jsou kompletně bezsrstí. Stejně tak jako vidí posuzovatelé na výstavách jako velké plus to, když kočka je bezsrstá, přidávájí majitelům body i za to, když má kočka hodně vrásek, a to pokud možno na hlavě. Když se narodí kotě tohoto plemene, je velmi vrásčité a s postupujícím věkem vrásky pomalu mizí, ale nikdy nevymizí úplně. Pokud má ale sphynx mnoho vrásek, mohou jim způsobovat zdravotní potíže- kůže se jim může zanítit.


Zbarvení

Díky tomu, že předky mají sphynxové velmi různorodé, vyskytuje se toto plemeno ve všech možných barevných kombinacích a na výstavách jsou povoleny i bílé fleky. Barvu je velmi těžké rozpoznat, protože působí jinak než u koček se srstí. Nejčastěji se sphynxové vyskytují v želvovinové, skvrnité a černé tabby barvě. Ale stejně jako u ostaních plemen, ani u tohoto není výjimkou barva modrá či úplně čistě bílá. Velmi často můžeme vidět sphynxe, kteří jsou zbarvení hned několika barvami a v tomto případě je nejčastější kombinace barev černé, hnědé a bílé. U těchto koček je velmi zajímavé, že se barva očí až vzácně shoduje s barvou kůže.


Zvlášnost

O bezsrstých koček se říká, že když nemají srst, je jim zima. Není tomu tak. Přestože jsou bezsrté udržují si stejnou tělesnou teplotu jako kočky, které srst mají. Někteří lidé šíří i takové báchorky, jako že je toto plemeno vybíravé v jídle, nebo že má omezenou plodnost. Tyto kočky jsou však úplně normální, až na to že nemají srst.
Většina lidí, kteří mají alergickou reakci na kočičí chlupy předpokládá, že když si pořídí jako kočku sphynxe, nevyvolají elergickou reakci. I když sphynx nemá skkoro žádné chlupy, může být pro alergického člověka v tomto ohledu nebezpečný. Stejně jako jiné kočky i sphynx může vyvolat alergickou reakci pomocí šupinek na pokožce.

Text: Veronika Hůlová

Foto: Renata Hofmann, www.konepsikocky.cz

 

další chovné stanice:

Marco CZ, kanadský sphynx 


Lenka Bursová
lenkabursova@gmail.com 
+420 774 050 898  


Vanda Ročková
Aktualizováno: 12.8.2019 09:40:45
Napsáno: 13.5.2008 19:23:44

Forum.

Vložit príspěvěk

14.10.2010

Romčík

Vždycky sem si říkala že bych tuhle kočku doma nechtěla...vždycky věčina lidí kouká na její vzhled ale když sem se o ní dočetla odkud pochází,jaké má vlastnosti tak jsem si uvědomila že by to byl moc pěkný domácí mazlíček,hlavně kvůli tomu jak se chová =) =) ps:nepouští chlupy =D

14.8.2011

dorotka7

Ne ne ne....todle můj tip na kočičku není. To je hnusná kočka, který nemá srst. Já potřebuji kočku, kterou pohladím po huňaté srsti. To je jak plyšáček a je to hnedka příjemný na dotek. Tadle kočka vážně není můj tip...ne ne. :/

9.9.2011

Monika

Hezký den, Atreie, našeho nového člena rodiny (sphynxe) jsem si dovezla domů a jsem z něj nadšená. Pokud se člověk s tímto plemenem ,,nepomuchluje", nemůže vůbec jejich srst k ničemu přirovnat. Mají o pár stupňů vyšší teplotu těla. Jo a musím opravit pár domněnek-sphynx nemá klasickou kočičí srst, ale holá nejsou, mají chmíři-jiné víc, jiné méně. Jejich povaha je unikátní-takovou lásku ke člověku jsem ještě nepotkala (u zvířat). Pokud se k nám dostane nějaký komár, moucha...tak vydává takové zvláštní skřeky a snaží se havěť ulovit :-)

11.9.2011

caimen

chci si tuhle nádhernou kočičku koupit ale až příští rok.:)A hrozně se na ní těším. prosím kdyby někdo věděl kdy bude nějaký vrh přístí rok....děkuji

19.11.2011

Sabina

Zítra jedeme pro mé koťátko sphynx a strašně moooooc se těším!!!:*

10.1.2012

Barýsek

Moje máma má alergii na srst.Tahle kočka je celkově bezsrstá takže já budu ráda že mám kočku,máma že nepčiká a táta že máma nepčiká.

23.1.2012

Juubi00

TO JE PROHNANÁ KITTY Z JAKO KOČKY A PSI 2!

17.2.2012

Jíťa

Zajímalo by mě, jestli to chmýří zůstává po mazlení na oblečení, nebo na gauči a posteli. Můžete mi prosím napsat vaši zkušenost? Děkuji

12.3.2012

Lenka

Kdo si ji jednou pohladí už nechce jinou :-) povídá,mazlí se,hřeje v posteli,nechá se dobře vycvičit,léčí,Po koupeli voní jako miminko :-) pozor ,ale nikdy nesmí být dlouho sama!! dokáže se na dlouho urazit!!

18.5.2012

martanek

Tuto kocicku (vlastne kocourka) mame doma, umi aportovat, honit, bafat a delat lumparny... proste se chova jako pejsek... ale bez nej bychom to doma nevidrzeli... nikdo by tady nemnoukal. A proc nemame normalniho kocourka? No protoze jsem na ne alergicka ale kdyz mame Misu , tak uz nepcikam.

23.5.2012

Zdenka

Sphynx je závislost, mám 2 sphynxí slečny a chci další........:-))

1.6.2012

Viki

Přesně jak říka Zdenka, sphynx je zavislost. Před rokem jsem měla jednho teď mám dva a čekáme koťátka.Jsou užasní.

19.7.2012

Libuše

Měla jsem klasického kocoura.První seznámení s tímto plemenem byl názor že toto nikdy.Jednou na výstavě jsem poprosila vystavovatelku jestli bych si nemohla jejího kocoura pohladit.Byl to úžasný dojem.Uplynul asi rok,mockrát ksem si na kocourka vzpoměla a doma o něm vyprávěla.Na další výstavu po roce jsem vedla dceru a manžela- aby se koukli.....Asi tak za měsíc jsme si jeli pro sphynxího kotěcího kluka.Je to zlatíčko,naprostý pohodář a láska.K tomu člověk musí přes klasické,pak africké chlupeté kočky " dozrát".Sphynxík žije společně s Habešákem a kocourem evropským a je to úžasně fungující smečka,která se má navzájem moc ráda........

20.7.2012

Magda

Mám 12ti letého peršana, 4letého briťáka a pak svoje životní 2holky-sphynxí slečny..A nechápu, jak jsem bez nich mohla žít tak dlouho...A mám v merku kocourka, takže budeme určitě mít koťátka ještě letos...

31.8.2012

Adri

Jen kdyby tyhle úžasný kočičky nebyly tak drahý...doma mám jen dvě nalezenkyně, i když je miluju a mám ten pocit že jsem je zachránila z ulice, stále moc prahnu po Sphynx..ale přítel o tom nechce ani slyšet, už druhou kočku nechtěl a pomohl mi jen to že ta samotná se doma nudí...achjo!:(

30.12.2012

Sabi.Ragdoll

Prosím vás. Mám doma 3lettou ragdollku. Jak si myslíte, že by reagovala na koťátko sphynx? Harmoni je docela žárlivá. Pořídila jsem si králíčka a vždy, když si ho vezmu do pokoje tak do něj ani nevleze. Děkuji za odpověd

14.3.2013

Aleš

Je to tak. Sphynx jsou naprosto fenomenální. Máme jednu 8-měsíční a zamluvenou druhou, kterou si brzy přivezeme. Jen si přestávám být jistý, jestli mi nepřerostou přes hlavu. Pořád ještě trochu věřím, že se časem zklidní. Pravda ale je, že jak roste, je to horší a horší, protože vyskočí čím dál výš. Velký problém uhlídat jednu. Prakticky nemožné. Neustále je na skříních, odkud shazuje věci, na oknech, kde tahá za žaluzie, taky už párkrát zapnula dotykový sporák. S oblibou kouká do záchodu, leze do vany, skáče do umyvadla a vám na záda, když sedíte u počítače. Pozor je potřeby si dát na visící šňůrky na oděvech. Ty jsou jak červený hadr pro býka. To vše s rozběhem a neustálým rošťáckým výrazem. Hodná je, jen když spí. Ano, kočičí stromy na lezení jsou fajn, ale žalostně málo pro toto plemeno. Když jsou malé, člověk musí dávat pozor, kam sedá, protože pořád lezou pod peřiny a deky. Máme ještě klasickýho domácího kocoura, který je asi 3x větší než ona, ale to jí vůbec nebrání v tom, aby ho znova a znova napadala. Samozřejmě v rámci hry. Vždycky prohraje, ale vždycky to zkusí znova. Taková je naše sphynx. Jen se děsím, že tohle všechno se s příchodem nové slečny zdvojnásobí. Ale jinak je to miláček a myslím, že žádné jiné plemeno se jim nevyrovná. Charisma těchto koček je neuvěřitelné a ve finále jim odolá zřejmě jen velmi málo lidí. Na závěr potvrzuji pravdu, že jeden sphynx nestačí.

26.5.2013

Sam

Sphynx jsou zkrátka úžasní.Manžel když jsem žadonila jak moc bych jí chtěla,tak jen zvedal oči v sloup...kočičku máme už asi měsíc doma a sám pokukuje po nějaké ještě jedné kamarádce.Jo a ve finále si jí můj manžel ode mne krade a bere si jí k sobě do postele :)))Zrovna v tuto chvíli jí má na sobě a pusinkuje se s ní:))) Přišla jsem ale na to,že nejsou fotogenické a že pak plno lidí když je vidí a cítí na vlastní kůži i oči,tak přiznávají,že jsou skvělé.

16.9.2015

Miriam

myslím že všechny kočky jsou krásné a když si někdo myslí že sou hnusné nebo jiné škaredé věci tak je mi to fuk urážejte tohle plemeno jak chcete stejnak si lidi o vás myslet že jste opilý

10.1.2016

Libuše

Po 15 letech nam odesel za duhovy most nas Oliverek,kocour evropsky.doma s nim žil jiz 7 let sphynx.Spynx je nejuzasnejsi povaha.mesic po te co jsme bez Oliverka mame zadaneho druheho. Sphynxe.cekame az vyroste a pak uz bude u nas.moc se na neho tesime.dva lidi dva sphynxove.jsou tak uzasni ze kazdy musi mit svou náruč, která ho bude rozmazlovat.K chovu sphynxu se musi dozrat pres jiné chlupaté kočičaky.

9.4.2016

IVA NOVAKOVA

DOBRY DEN MAM ZAMLUVENEHO KOCOURKA A MAM SKROMNY DOTAZ, ZDA MUZE MIT SRST NA OCASKU. JE TOTIZ ZVLASTNI NADHERNY MA PO TELICKU PRUHY JAKO TYGR.

18.10.2016

Terez

Dobrý den, chtěla bych se zeptat... je Sphynx vhodná do opravdu malého bytu - garsonky? Děkuji za odpověď. Tereza

25.10.2016

Kačabka

Máme doma již několik let dva čínské chocholate naháčky. Před půl rokem jsme si pořídili holčičku sphynx. Nejlepší nápad.....kluci neuvěřitelně ožili. Holčička dodala těm pejsků energií. A pozor....i když je ještě koťátko,stala se z ní PANÍ domu. Vše má pod kontrolou. Nemenila bych

27.10.2016

Zuzka

Čím víc o sphynks, tím víc ji chci.... Jak to bude možné pořídím si ji hned k našim dvoum francouzským buldočkům :o) Jsou nádherné....

10.2.2017

Pavlína

Je to nádherné plemeno, mám doma 4 měsíčního kocourka, je to hrozný lump, ale je jako miminko. Nejraději ho mazlím po koupeli, to je chvíli klidný a vážně voní jako malé mimiko...

1.7.2017

vasek

SPHYNX JE OPRAVDU ZAVISLOST MAM JICH DOMA 6 A JSOU JAK DETI ZA NIC BYCH JE NEVYMENIL

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz