Singapurská kočka


Historie
Někdy tuto kočku můžeme také nalézt pod pojmem singapura.Jméno tohoto plemena je odvozeno od malé republiky v jihovýchodní Asii. V roce 1975 bylo odtud několik koček dovezeno do USA. Krátce nato bylo plemeno vystavováno a oficiálně uznáno, většinou chovatelských asociací.  Dodnes jevšak chována a prakticky známá jen v USA, v Evropě je velmi vzácná.


Standard
Tělo: Pokud si pořídíte singapuru, nedivte se, že vám moc nevyroste. Dosahuje malé až střední  velikosti. Tělo působí kompaktním dojmem, ale nesmí být podstadité. I přesto, že tato kočka nenabývá velkých rozměrů, jsou její nohy poměrně svalnaté a tlapky oválné. Ocas je poměrně dlouhý, někdy může být středně dlouhý a špička ocasu by měla být lehce zakulacená.
Hlava: Zvláštností této kočky je, že její zakulacená hlava je posazena na dosti krátkém krku, až nepřiměřeně krátkém ke zbytku těla. Uši jsou až nápadně velké, poměrně špičaté a posazeny vysoko na hlavě, což dává kočce neustálý ostražitý výraz. Oči musí mít mandlový tvar a měly by být zelené. Víčka oči mají světle hnědé až tmavě hnědé lemování, stejně tak jako nepříliš velký nos.
Srst: Srst singapurské kočky je krátká, na dotek kašmírově jemná a téměř bez podsady, což tvoří to, že srst přiléhá k tělu a nepůsobí nadýcahným dojmem.
Barvy: Toto plemeno je všeobecně  uznáváno jen v jediné barvě, a to v tmavě hnědé se slonovinovým podkladem. Povoleny jsou proužky na některých částech těla - jen na vnitřní straně předních a zadních končetin. Proužky na ocase jsou považovány za diskvalifikující vadu.


Charakter
Jsou sice trochu plaché, ale jinak mají singapury milou a velmi přátelskou povahu. Lidem, kteří se o ně starají bývají často velmi oddány. Jsou velmi hravé, a to platí od útlého věku až po stáří. Mají klidnou povahu, ale díky tomu, že jsou velmi zvědavé, mohou někdy způsobit v bytě nepořádek.


Péče
Čas, který musíte věnovat péči o srst u tohoto plemena, je jen velmi minimální. Postačí, když srst jednou týdně vykartáčujete kartáčem z prasečích štětin či obyčejným kartáčem a přetřete srst semišovým hadříkem pro zdůraznění lesku srst. Konce drápků zastříhávejte jen pokud je to nutné a u čištění uší postupujte stejně, jako u ostatních plemen.

Text: Veronika Hůlová


 


zuzana smejkalova
Napsáno: 20.4.2008 16:31:29

Forum.

28.5.2008

Láďa

Singapurská kočka je krásné plemeno. Nemáte kontakt na chovatelskou stanici v Česku, na Slovensku nebo v jižním Polsku? Já našla nejbližšího evropského chovatele v Pyrenejích. Zbytek je UK nebo USA.

18.7.2010

ANNA

JETO NEJMENŠÍ KOČKA SVĚTA.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz