Siamská kočka


Historie

Výskyt koček podobného vzezření na území dnešního Thajska je popisován v historických pramenech již od 14. století. Patří tedy vůbec k nejstarším plemenům koček na světě. Byly chovány v šlechtických  rodinách a na královském dvoře. Do Velké Británie byla siamská kočka dovezena poprvé v roce 1880 jako dar siamského panovníka britskému konzulovi. Zanedlouho se dostala i do USA.. Křížením s domácími kočkami došlo k poklesu čistokrevnosti tohoto plemene.  Od roku 1984 se chovatelé snaží o obnovení  genotypu siamských koček a chov a obliba tohoto plemene rok od roku vzrůstá.

Nové variety, vzniklé ze spojení siamských koček s jinými plemeny, jsou podle FIF posuzovány jako skupina krátkosrstých koček s odznaky.

Standard

Siamská kočka patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Původní siamské kočky mají charakteristické zbarvení - obličej, tlapky a ocas jsou tmavě hnědé a tělo má tmavě krémovou barvu. Mezi další variety patří kočky s odznaky čokoládovými, modrými, lila, červenými, krémovými, žíhanými či různě želvovinovými.

Siamské kočky mají hmotnost v rozmezí 2,5 - 5,5 kg. Siamská kočka je středně velká, zadní nohy má trochu delší než přední a obecně má nohy v poměru k tělu dlouhé a štíhlé.Tlapky jsou malé a oválné. Ocas je dlouhý a tenký. Hlava má podlouhlý trojúhelníkovitý tvar, nos je dlouhý a rovný, velké uši mají rovněž trojúhelníkovitý tvar a opticky prodlužují hlavu. Oči jsou šikmo posazené, mandlového tvaru, mají modrou barvu. Srst je krátká, jemná, bez podsady, pevně přiléhavá a s výrazným leskem.

Povaha

Má dosti komplikovanou povahu. Je velmi energická, hravá, zvídavá a inteligentní. Vyžadují stále pozornost, jsou přítomny všemu, co se v domácnosti děje. Říká se, že je drzá, panovačná, dotěrná, pyšná a hlučná (ozývá se velmi zvučným hlasem, který nepřeslechnete). Na druhou stranu umí být toto nesmírně okouzlující stvoření také velmi oddané, někdy až do té míry, že nesnese přítomnost nikoho jiného než svého nejbližšího člověka. Mají až psí povahu. Snadno se také naučí chodit na vodítku na procházku se svými pány.

Péče

Siamská kočka je velmi náročný mazlíček, vyžaduje neustále Váš čas a zájem. Nehodí se pro plně zaměstnané chovatele. Těmto lidem je doporučována spíše orientální krátkosrstá kočka, má obdobnou povahu i podobnou stavbu těla, je ale samostatnější a nevyžaduje tolik pozornosti.

 

 

 

 

-zs-

Použité prameny:

Wikipedia

David Taylor: Velká kniha o kočkách, Gemini 1992

Caroline Davis, Elizabeth Perry: Choosing and Raising a Cat, Hamlyn 2005

Foto: Wikipedia

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 2.1.2008 09:23:39
Napsáno: 20.11.2007 12:50:37

Forum.

Vložit príspěvěk

6.2.2009

Siamka

Siamská kočka je úžasná osobnost. Tady je ta naše Odkaz

27.12.2011

IglsmqAUqYrHaVY

It's really great that peolpe are sharing this information.

28.12.2011

qFQtMCMlwMBmS

i8ZS88 <a href="Odkaz

18.1.2012

Jana

Dobrý den, prosím o radu. Mám siamského kocoura a zdá se nějaký smutný. Chceme mu pořídit kamaráda taky siamku, ale nevím jestli je lepší ke klukovi kluk nebo holka. Děkuji za odpověď.

8.5.2012

Ramona

Ahoj potrebuji radu chci mit kocku ale mama a tata mi ji nechteji koupit a ktomu sem vse vymislela koukni plemeno Lilac Point pohlavi holka meno zaklina nevim co delam spatne otpoves mi na mou stranku Odkaz dekuji ahoj

29.1.2013

Adéla

jezisku

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz